Жаба – найпоширеніша та найчисельніша родина Земноводних, серед яких її представники єдині, що не мають хвоста. Існує понад 7000 різновидів цих тварин. Перші справжні жаби з’явилися ще на початку юрського періоду, приблизно 200 млн. років тому. Відтоді вони поширилися по світу і наразі зустрічаються майже в кожній великій екосистемі планети.
Жаба – наукова назва та класифікація
Усі існуючі жаби належать до ряду Безхвості (Anura). Ця наукова назва походить від комбінації двох грецьких слів: «an» (що означає «без») та «oura» (що означає «хвіст тварини»). Пов’язана вона з найбільш характерною рисою цих земноводних – відсутністю хвоста.
У світі існує понад 7000 видів жаб, хоча вважається, що сотні різновидів ще не відкриті. Вони становлять майже 90% усіх існуючих земноводних в цій класифікації.
На теренах України найбільш відомий різновид цих тварин – зелена жаба. Також до найпоширеніших видів у світі належать бура, американська, далекосхідна та азійська струмкова жаби.
Як виглядає жаба?
Для цих тварин характерне невелике згорблене тіло, перетинчасті пальці, великі опуклі очі та волога шкіра. Надзвичайно довгі ноги дозволяють деяким видам жаб стрибати на значні відстані, що в 20 і більше разів перевищують довжину їхнього тіла. Більшість цих амфібій має на голові велику помітну барабанну перетинку, що передає звукові хвилі у захищене внутрішнє вухо.
Це найбільш поширені спільні риси, які характерні для зовнішнього вигляду жаби. Проте у окремих різновидів цих тварин існують свої унікальні пристосування, які дозволяють їм виживати у дикій природі.
- Скляна жаба має напівпрозору шкіру, через яку можна побачити її внутрішні органи, що дозволяє їй зливатися з навколишній середовищем.
- Деревні жаби мають диски на пальцях, які дозволяють їм легко лазити по різним поверхням.
- Летюча жаба завдяки розширеній перетинці між пальцями може «літати» приблизно на 12-15 м від дерев до землі. На задніх лапах у неї є кігті або лопатоподібні структури, що дозволяють копатися в бруді.
- Леопардові жаби мають плямисті візерунки, як у леопардів, що забезпечують їм маскування у їхньому середовищі існування.
Найбільша жаба у світі – жаба-голіаф. Вона має довжину тіла близько 30 см і важить близько 3-х кг. Довжина найменшої жаби у світі становить всього 7,5 мм. Проте у більшості різновидів цих земноводних довжина сягає не більш, ніж декілька сантиметрів.
Жаби мають унікальні очі, які дозволяють їм майже 360-градусний огляд. Крім того, вони вважаються тваринами, які мають чи не найкращий у світі нічний зір. Проте жаб’ячі очі мають певний недолік. Жаби далекозорі і погано бачать деталі великим планом.
Жаба та ропуха – у чому полягає різниця?
З таксономічної точки зору жаби та ропухи належать до однієї класифікації. Вони обидві є представниками класу Земноводні, ряду Безхвості. Проте перші належать до родини Жаб’ячі, а другі – до родини Ропухові.
Крім того, вони мають декілька анатомічних відмінностей. Головна різниця полягає у тому, що ропухи мають бородавчасту шкіру, коротші ноги та ширшу морду.
Їхня шкіра може переносити більш сухі умови. Тому, на відміну від жаби, ропуха здатна жити поблизу будь-якого джерела води.
Захисні механізми жаби
Оскільки жаби малі та вразливі, у процесі еволюції вони набули різноманітних засобів захисту, щоб вижити. Камуфляж є найпоширенішим захисним механізмом. Саме тому у більшості жаб колір шкіри зелений або коричневий, що дозволяє зливатися з фоном.
Довгі ноги і здатність до стрибків також допомагають жабі втекти від хижаків. Проте для деяких різновидів найсильнішою зброєю є отрута. Існує близько 170 видів отруйних жаб, більшість з яких живе в тропічних екосистемах.
Деякі жаби не є токсичними, але мають яскраве забарвлення. Така еволюційна особливість дозволяє їм обдурювати хижаків, щоб ті вірили, що вони отруйні.
Цікавий факт! Золота отруйна жаба-стріла – один із найбільш отруйних різновидів цих тварин. Один грам її токсину може вбити до 100 000 людей.
Поведінка жаби
Ці тварини зазвичай не створюють груп. Вони переважно полюють і сплять поодинці. Проте у сезон розмноження жаби об’єднуються у великі групи, які спричиняють дуже багато шуму.
Крик кожної особини дуже голосний, помітний і зазвичай унікальний для певного виду. Самці видають ці звуки лише за потреби, оскільки вони приваблюють ще й хижаків.
Як холоднокровна амфібія, жаба не здатна підтримувати власну внутрішню температуру тіла. Замість цього їй потрібно постійно змінювати свою поведінку у відповідь на добові або сезонні коливання температури, виходячи на сонце або ховаючись у затінку, якщо це необхідно. У північному кліматі більшість видів жаб впадає у сплячку на зиму, ховаючись десь і сповільнюючи свій метаболізм.
Цікавий факт! Через пористу шкіру жаба може безпосередньо вбирати гази та воду. Тобто вона може буквально дихати під водою через шкіру. Проте через це жаба дуже чутлива до небезпечних хімічних речовин і забруднень навколишнього середовища.
Де живе жаба?
Цих тварин можна зустріти майже на всіх континентах та у всіх регіонах планети, крім Антарктиди. Найбільше різноманіття видів жаб зустрічається в тропіках. Проте найбільша чисельність цих земноводних мешкає в регіонах із помірним кліматом.
Жаби зустрічаються на болотах та у тропічних лісах. Більшість з них зазвичай живе на землі, поблизу джерела прісної води. Проте деякі різновиди можуть жити в солонуватій або злегка солоній воді. Інші жаби можуть зариватись під землю або жити на деревах.
ТОП-5 цікаві факти про жабу
- Жаби-альбіноси дуже рідко зустрічаються в дикій природі. Виняток становить африканська пазуриста жаба-альбінос, яка повністю біла.
- Жаба може рухатися зі швидкістю до 16 км/год.
- Жаба квакає з кількох причин. Найгучніше квакання у самців, коли вони намагаються привернути увагу самиці. Крім того, як самці, так і самиці жаб можуть квакати, щоб позначити територію або висловити біль.
- Найрідкісніша жаба у світі – деревна Isthmohyla rivularis, яка зустрічається в тропічних лісах Коста-Ріки та Панами. Цей різновид був помічений лише кілька разів з 1980-х років. Деякі вчені вважають, що ця жаба вже вимерла.
- Сімейство отруйних жаб має найяскравіше забарвлення серед усіх існуючих різновидів. Найбільш відомі з них – золота отруйна та яскраво-червона томатна жаби, а також сапфіроподібна синя отруйна жаба-дротик.
Що їсть жаба?
Раціон жаби змінюється від стадії пуголовка до дорослої особини. Більшість пуголовків з моменту появи на світ їсть планктон та інші дрібні органічні речовини. Проте деякі види є хижаками, які споживають комах, рибу та інших пуголовків.
Доросла жаба виключно м’ясоїдна. До її раціону належать комахи, членистоногі та черв’яки. Найбільші різновиди, такі як африканська жаба-бик, споживають гризунів, рептилій та інших жаб. Більшість жаб полює на мух, черв’яків та різних комах.
Зазвичай доросла жаба підстерігає свою здобич, проте деякі види навмисно її переслідують. Довгий липкий язик і нічний зір надають цим тваринам значну перевагу при полюванні за потенційною їжею. У той час як зуби на верхній щелепі тимчасово утримують здобич на місці, жаба штовхає свої очні яблука на верхню частину рота, щоб проштовхнути їжу в горло.
Цікавий факт! Жаба скидає всю шкіру приблизно раз на тиждень. Скинута мертва шкіра стає справжнім смаколиком для цієї тварини.
Життєвий цикл жаби
Як і всі амфібії, жаба має складний життєвий цикл, під час якого вона зазнає повної трансформації між молодою та дорослою стадією протягом перших двох місяців – трьох років свого життя.
Пуголовок – молода форма жаби, яка повністю пристосована до водного способу життя. У нього овальне тіло, зябра для дихання, довгий хвіст, скелет на основі хрящів і зовсім відсутні кінцівки.
Після метаморфозу повністю змінюється весь зовнішній вигляд тварини і будова внутрішніх органів. Оскільки жаба втрачає хвіст і розвиває пару легень, вона може покинути воду для абсолютно нового життя на суші. Лише деякі тропічні види повністю пропускають стадію пуголовка і вилуплюються молодими, нерозвиненими жабенятами.
Розмноження жаби
На початку сезону розмноження самець видає гучне квакання, щоб залучити партнерку. Деякі види жаб мають спеціальні голосові мішки навколо горла або щік, які підсилюють звук і дозволяють йому поширюватися набагато далі, ніж зазвичай. Як тільки самець залучає самицю, то хапає її ззаду і запліднює ікру прямо в момент, коли вона її викидає.
Сотні тисяч (у середньому – близько 2000) ікринок з’єднані разом або плавають скупченнями вздовж прісноводних басейнів або ставків. Більшість видів жаб витрачають мало часу на батьківську турботу, але є деякі винятки.
Ті жаби, що піклуються про своє потомство, тримають пуголовків у роті чи шлунку, щоб захистити їх. Вони тимчасово призупиняють вироблення будь-яких шкідливих кислот або хімікатів, які можуть вбити майбутніх жабенят.
Цікавий факт! Сумчаста жаба має маленьку сумку на тілі, у якій вона зберігає дитинчат. Суринамська жаба фактично вирощує тимчасову мембрану на спину, в якій зберігає ікру до появи пуголовків.
Хижаки та загрози для жаби
Жаби настільки поширені у якості здобичі в дикій природі, що багато з них не живе довше, ніж у стадії пуголовка. На них полюють майже всі види хижих ссавців (найчастіше за все лисиці), птахи (чаплі, лелеки, кваки, тощо) та рептилії (змії, ящірки). Вони навіть стають здобиччю інших видів жаб.
Це цікаво! У наведеному нижче відео можна побачити, як північна чапля полює на жабу-бика.
Також жаби стикаються з багатьма іншими загрозами. Втрата середовища існування, забруднення водойм та хвороби – головні загрози життю цих тварин. Все це ще більш загострюється зі зміною клімату. У дикій природі жаба живе від 1 до 8 років. Проте більшість цих тварин гине ще у стадії пуголовок.
Популяція жаб
Загальна чисельність жаб в дикій природі невідома. Їхня популяція чимала, проте з 1950-х років вона значно скоротилася. Близько третини видів жаб зараз знаходиться під загрозою зникнення.
Чисельність цих тварин зменшується навіть у районах, де вони захищені національним законодавством. Це свідчить про проблему з усією екосистемою. Оскільки жаба – дуже важлива тварина для навколишнього середовища, то ця тенденція скорочення її популяції є тривожною ознакою для всієї екосистеми планети.
Жаба у якості домашнього улюбленця
Жаба – популярна домашня амфібія. Серед понад 7000 існуючих видів існує неймовірна різноманітність на вибір. Варто враховувати, що для існування жаби в домашніх умовах потрібна ємність об’ємом 75 л (для великих різновидів – понад 370 л).
Жаба – екотерм, який орієнтується за навколишнім середовищем, щоб залишатися теплим. Це означає, що тераріум для неї потребує нагрівальних ламп, обігрівачів під резервуаром та інших пристроїв, щоб створити комфортні умови для життя.
Більшості цих амфібій також потрібна вологість, щоб вижити. Тому для утримання жаби в домашніх умовах ще знадобиться фільтр для води та водний простір. При старанному догляді та гарних умовах жаба у якості домашнього улюбленця може прожити в неволі близько 20 років.
Чи викликає жаба бородавки?
Існує старе повір’я, що доторкнувшись до жаби, можна отримати бородавки. Насправді дотик до цієї тварини не може спричинити їхню появу.
Натомість бородавки поширюються вірусом HPV. Горбки на шкірі жаби насправді є спеціалізованими залозами, що змащують шкіру та створюють неприємний смак, який відлякує потенційних хижаків.