Вівчарик весняний: дрібний співочий птах Європи

Вівчарик весняний – фото, опис, цікаві факти

Вівчарик весняний – маленький співочий птах з непримітною зовнішністю та приємним дзвінким співом. Він доволі поширений у парках, садах та лісах Європи, включаючи Україну. Спів вівчарика весняного нагадує зяблика, але трохи м’якше та більш переливчастий.

Вівчарик весняний – класифікація та наукова назва

Ця маленька співоча пташка належить до ряду Горобцеподібні, родини Вівчарикові (Phylloscopidae). Проте спочатку птахи вівчарики класифікувалися як представники родини Кропив’янкові. Лише у 2006 році вони були відокремлені у власний рід.

Вівчарик весняний є типовим представником роду Вівчарик (Phylloscopus). Останній об’єднує 81 вид дрібних пташок, які населяють Європу, Азію та Африку. Лише вівчарик шелюговий мешкає на Алясці. З усіх наявних видів на теренах України мешкає 9 видів вівчариків.

Вівчарик весняний – класифікація та наукова назва

Переважна більшість видів пташок цього роду зустрічається на теренах Східної Азії. Сам вівчарик весняний має 3 підвиди, які відрізняються за розмірами та відтінками забарвлення.

Наукова назва весняного вівчарика – Phylloscopus trochilus. Перша складова, що є назвою роду, походить від сполучення давньогрецьких слів, які означають «лист» та «той, хто шукає». Друга складова також походить з грецької мови та означає «дрібна пташка» (наче колібрі).

Як виглядає птах вівчарик весняний?

Ця маленька співоча пташка сягає 11-13 см завдовжки та важить 8-11 г. Розмах крил у неї становить 17-22 см. Дорослі птахи мають бурувато-оливкове оперення верхньої частини тіла та блідо-жовтий низ, тоді як ноги світло-бурі. У молодих птахів нижня частина тіла повністю жовта.

Над кожним оком у вівчарика весняного добре помітна жовта смужка. Дзьоб у цієї співочої пташки довгий та тонкий, завдяки чому вона легко витягує комах з дерев та листя.

Як виглядає птах вівчарик весняний

Від інших видів вівчариків цього птаха легко відрізнити за характерним забарвленням. Від інших дрібних пташок Європи вівчарик весняний відрізняється значно довшими крилами у порівнянні з пропорціями самого тіла. Ця особливість дозволяє цим дрібним пташкам виконувати тривалу міграцію.

До уваги! Від вівчарика-ковалика, який також зустрічається в Україні, вівчарик весняний відрізняється світлішими ногами, а напевно – шлюбною піснею.

Де живе вівчарик весняний та яке має середовище існування?

Вівчарик весняний – один з найпоширеніших птахів Європи та Скандинавії. Загалом ареал поширення цієї співочої пташки охоплює майже всю Європу та південь Азії, крім Далекого Сходу. На зимівлю весняні вівчарики відлітають до Африки, у регіони на південь від Сахари.

В Україні вівчарик весняний є гніздовим мігрувальним птахом. Він мігрує по всій країні, але гніздиться переважно у лісах та лісостеповій смузі, а також у північних степах.

Зазвичай весняний вівчарик надає перевагу відкритим, лісистим середовищам існування, включаючи змішані ліси. Улюбленими деревами цього співочого птаха України є верби, вільхи та берези. Він використовує чагарники, ожину та інші низькорослі рослини, щоб приховати свої гнізда.

Де живе вівчарик весняний

Вівчарик весняний також може населяти ферми, сади, парки, включаючи ті місця, де є молоді дерева. Ці пташки можуть жити на деревах, на відкритих луках, у садах та на городах, серед заростей кущів по краях боліт.

Весняні вівчарики до України повертаються навесні, залежно від регіону – від кінця березня та протягом квітня. У північних регіонах міграція цих пташок може продовжуватися ще й у травні.

Відліт цих пташок в Україні до місць зимівлі починається у середині серпня. Популяції, що мешкають на півдні країни, відлітають останніми, наприкінці жовтня.

Поведінка та спів вівчарика весняного

Ці пташки зазвичай сидять на гілках дерев та співають. Спів вівчарика весняного – це голосний свист, що спочатку наростає, а потім затихає. Він може складатися із 18 елементів, що відрізняються за тривалістю, амплітудою, частотою.

Під час співу ці пташки трясуть своїм пір’ям. Вони також виконують шлюбні заклики у вигляді тихих та коротких звуків «ф’юіїт».

Вівчарик весняний веде денний спосіб життя та шукає їжу вдень. На відміну від більшості птахів, він линяє двічі на рік: під час сезону розмноження та на місці зимової міграції. Науковці не знають напевно, чому саме так відбувається.

Проте добре відомо, що линяння допомагає пташиному пір’ю залишатися міцним та здоровим. Оновлене оперення може бути перевагою для тривалої міграції весняних вівчариків, які на шляху до Африки долають тисячі кілометрів.

Поведінка та спів вівчарика весняного

Відомо, що самці вівчарика весняного прилітають із зимівлі майже на 2 тижні раніше за самиць. Науковці припускають, що вони можуть мати кращу швидкість польоту.

Цікавий факт! Дослідження 2009 р. показало, що ці мігрівні птахи літають набагато швидше, ніж раніше вважалося. Стало відомо, що вівчарики весняні долають 480 км за 1 день польоту.

Що їсть вівчарик весняний?

Павуки, комахи та їхні личинки становлять основу раціону цих дрібних співочих пташок. Вони також полюють на будь-яких жуків.

Що їсть вівчарик весняний

Крім того, восени ці пташки можуть також їсти ягоди та фрукти. Науковці вважають, що додавання останніх у раціон вівчарика весняного дозволяє птахові накопичити жир для тривалої міграції на зимівлю.

Розмноження вівчарика весняного

Ці пташки гніздяться окремими парами. Свої гнізда вони влаштовують на деревах та чагарниках. На теренах арктичної тундри вони можуть гніздитися серед заростей трави, мохів та лишайників.

Гнізда весняних вівчариків можна знайти на деревах у фруктових садах та на живоплотах. Проте найчастіше за все ці пташки облаштовують свою домівку прямо на землі, серед низькорослого підліска.

Гніздо вівчарика весняного – це пухка кулеподібна споруда, що має бічний вхід. Для облаштування житла ці пташки використовують суху траву, листя, мох та смужки кори.

Розмноження вівчарика весняного

Період розмноження у цих співочих птахів триває з квітня по липень. Самиця відкладає 4-8 крихітних кремово-крапчастих яєць. Вона висиджує їх сама протягом 11-14 днів, тоді як вигодовувати пташенят їй допомагає самець. За рік ці птахи мають лише один виводок.

Пташенята вівчарика весняного народжуються сліпими та без оперення. Перші 10-11 днів їх годують батьки. Після цього періоду пташенята залишають гніздо. Перший час у пошуках їжі вони можуть супроводжувати своїх батьків.

Приблизно через 6 тижнів після народження пташенята стають більш схожими на своїх батьків. Тривалість життя вівчарика весняного у дикій природі становить приблизно 5 років.

Хижаки, загрози та чисельність популяції вівчарика весняного

Через свої маленькі розміри вівчарик весняний є легкою здобиччю для багатьох хижаків. Зокрема, на нього можуть полювати яструби та інші хижі птахи.

Також загрозу для цих пташок становлять домашні та дикі коти. Крім того, вони стикають зі зменшенням популяції по всьому світу через зміну клімату та втрату середовища існування.

Хижаки, загрози та чисельність популяції вівчарика весняного

Чисельність вівчарика весняного у світі становить від 400 до 600 млн особин. Лише на теренах Швеції та Фінляндії налічується приблизно 24 млн пар цих птахів. В Україні мешкає приблизно від 420 до 760 тисяч гніздових пар.

Популяція вівчарика весняного у деяких регіонах скорочуються, особливо за останні кілька десятиріч. Загалом ці співочі пташки належать до тих видів, що викликають найменше занепокоєння. При цьому вони охороняються Бернською конвенцією.