Весняні первоцвіти України: ТОП-7 види – фото, опис, де та коли цвітуть

Весняні первоцвіти України – фото, опис, де та коли цвітуть

Весняні первоцвіти – перша квітуча усмішка весни у вигляді ранніх квіточок, що з’являються ще з-під снігу. Наукова назва «первоцвіт» загалом стосується винятково примули. Поза наукою, вона зазвичай використовується до усіх ранніх квітів весни, що цвітуть ще до появи листя на деревах. Нижче наведені найвідоміші весняні первоцвіти, що зустрічаються в Україні.

ТОП-3 цікаві факти про весняні первоцвіти

  • Весняні первоцвіти мають дуже яскраве забарвлення, щоб краще привертати увагу комах-запилювачів, які лише прокинулися навесні.
  • Майже всі весняні первоцвіти України занесені до Червоної книги країни.
  • Весняні первоцвіти є головним джерелом їжі для більшості комах, що з’являються навесні.

Підсніжники (Galanthus)

Навіть Гугл перекладач видає у перекладі на українську назву цих перших весняних квітів як «проліски». Проте, насправді це два зовсім різні рослини, що належать до різних родів та мають певні відмінності.

Назва «підсніжники» стосується білих весняних квіточок, що належать до роду Galanthus. Проліски, на відміну від них, зазвичай мають блакитно-синє забарвлення та є представниками зовсім іншого роду – Scilla. До того ж підсніжники більш морозостійкі та з’являються майже на місяць раніше за справжні проліски.

Весняні первоцвіти України з фото – Підсніжники (Galanthus)
Весняні первоцвіти України – Підсніжники (Galanthus)

У дикій природі України підсніжники можна побачити серед листяних лісів Карпат та у лісостепових районах. Наразі ці весняні первоцвіти майже зникли серед лісової флори країни через руйнівну діяльність людини. Дикі підсніжники занесені до Червоної книги України.

Побачити ці білі весняні первоцвіти у дикій природі можна неподалік від Львова, поблизу Олеська. З «міста Лева» у Долину підсніжників нерідко організовують екскурсійні тури у сезон цвітіння цих квітів.

Білоцвіт весняний (Leucojum vernum)

Якщо підсніжники та проліски зазвичай плутають за назвою, то з білоцвітом звичайним їх найчастіше за все плутають через схожий вигляд. Усі ці весняні первоцвіти нерідко ростуть поряд на лісових галявинах.

З’являються ці ранні весняні квіти ще, коли панує зимова холоднеча та ще не зійшов сніг. Зовні білоцвіти дуже схожі на підсніжники. Їхні квіточки також білі, нагадують маленький дзвіночок.

Білоцвіт весняний (Leucojum vernum)

Проте пелюстки у весняного білоцвіту більш притулені один до одного, а на кінчику кожного з них помітна зеленувата плямка. Саме за останньою ці весняні первоцвіти легко відрізнити від підсніжників, поряд з якими вони можуть рости. Наразі ці квіти весни також занесені до Червоної книги України.

Білоцвіти весняні можна побачити ранньою весною серед чагарників у лісах та на вологих луках у Карпатах. Одна з найбільших галявин цих весняних первоцвітів існує біля села Бронька на Закарпатті. Білоцвіти та підсніжники ростуть тут поряд, а загальна площа цього квітучого дива весни становить приблизно 3 га.

Перші квіти весни: проліски (Scilla)

Ці весняні первоцвіти мають безліч поетичних народних назв: від «небовий ключ» до «підсніжка» та «синьоокі». Усі вони підкреслюють чи появу цих весняних квітів ще з-під снігової ковдри, чи небесно-блакитні барви їхніх пелюсток.

Перші квіти весни – проліски (Scilla)

Цікаво, що у розмовній мові існує справжня плутанина щодо ранніх весняних квітів, відомих під назвою «первоцвіти». Підсніжники часто звуть пролісками, а справжні проліски – підсніжками. Тоді як назва «первоцвіт» офіційно-науково стосується рослин роду Примула, а неофіційно використовується для підсніжників, шафрана Гейфеля та навіть фіялки каменелюбної.

Загалом в Україні поширені 3 види справжніх пролісків: дволисті, пониклі та осінні. Останні, згідно з назвою, з’являються лише восени, а ось перші два належать саме до весняних первоцвітів, що з’являються навесні у лісах України.

Дволисті проліски ростуть у березні-квітні у Карпатах, Гірському Криму та Лісостепу. Пониклі проліски зустрічаються навесні на Поліссі та у лівобережному лісостепу. Саме цей вид пролісків доволі поширений у декоративному садівництві.

Весняні первоцвіти України – Проліски (Scilla)

Також цікаво, що обидва види цих весняних первоцвітів не занесені до Червоної книги України. Проте проліски пониклі у багатьох областях країни належать до регіонально рідкісних видів, що перебувають під охороною.

Весняні первоцвіти: шафран Гейфеля (Crocus heuffelianus)

Ці весняні первоцвіти також відомі як «крокуси». З березня до середини квітня їхні яскраві барви утворюють дивовижні галявини на гірських луках, кам’янистих схилах та серед степових теренів.

Назва цих весняних первоцвітів пов’язана з давньогрецьким міфом. Згідно з нього, під час змагань бог Гермес випадково вбив свого найліпшого товариша Крока. Сльози туги, змішані з кров’ю загиблого, перетворилися на дивовижно яскраві та красиві квіти весни – крокуси.

Весняні первоцвіти з фото - Шафран Гейфеля (Crocus heuffelianus)

В Україні, окрім наукової назви «шафран», до цих весняних первоцвітів використовується чимало народних назв. Ці квіти весни також відомі як «серенки», «брандушки» та «маслянки».

У дикій природі України шафран Гейфеля поширений від Карпат до Поділля. Його яскраві галявини зустрічаються у Хмельницькій та Тернопільській областях, а також частково у Вінницькій області.

Чимало цих весняних первоцвітів прикрашає навесні схили Карпатських гір. Проте найбільш відомою та найдоступнішою для туристів є Долина крокусів на території музею скансену «Старе село» у селі Колочава.

Де ростуть крокуси в Україні

Менш доступним, але неймовірно захопливим є масові цвітіння крокусів на схилах гори Кукул поблизу Ворохти. Весняні тури Закарпаттям дозволяють побачити ці чарівні місця України у пору цвітіння.

Весняні первоцвіти України: рябчик шаховий (Frittilaria meleagris)

Ці чарівні весняні первоцвіти ще відомі як «дикі тюльпани». Зовні вони доволі схожі на ці квіти, але мають похилені донизу пелюстки. Дивовижний клітчастий візерунок на пелюстках нагадує малюнок шахової дошки, що й подарувало квітам видову назву.

Весняні первоцвіти України - Рябчик шаховий (Frittilaria meleagris)

Цвітуть «дикі тюльпани» – шахові рябчики у другій половині квітня. В Україні ці чарівні первоцвіти весни можна побачити поблизу села Надітичі на Львівщині. Саме ця місцевість добре відома серед туристів як «Долина диких тюльпанів». Також рябчики шахові ростуть у заплавах річки Дністер (наприклад, у заказнику «Стариці Дністра»).

Ряст ущільнений чи щільний (Corydalis solida)

У березні-квітні можна спостерігати неймовірну красу цвітіння маловідомого весняного первоцвіта – рясту. У народі їх ще звуть «кониками» чи «півниками», з чим пов’язана цікава українська легенда про ці весняні квіти.

Весняні первоцвіти з фото - Ряст ущільнений чи щільний (Corydalis solida)
Дикі весняні первоцвіти з фото - Ряст ущільнений чи щільний

Згідно з нею, жила у лісі відьма, яка вночі літала на мітлі, а на ранок поверталася додому. Проте її ранішню дрімоту постійно порушував спів півня. Відьма розсердилася на птаха та перетворила його на квітку ряст, що нагадує голову півника.

Зазвичай ряст щільний зустрічається у світлих листяних лісах. Цвіте він у березні-квітні гарними бузковими квіточками. В Україні ряст щільний поширений на Поліссі, у Степу та Лісостепу. Найчарівніші галявини цих лісових весняних первоцвітів можна побачити у «Подільських Товтрах».

Дикі весняні первоцвіти з фото: сон (Pulsatilla)

Сон-трава чи просто сон – рослина з гарними квітками, яка має безліч різновидів. На теренах України зустрічаються декілька видів, і всі вони занесені до Червоної книги країни.

Дикі весняні первоцвіти з фото - сон (Pulsatilla)

Вважається, що назва «сон» пов’язана з тим, що у холодну погоду та негоду ці квіточки закриті та наче сплять. Проте, за іншою версією, назва пояснюється використанням рослини у народній медицині як снодійного.

Сон росте на схилах балок, у сухих лісах та на узліссі на Поліссі та у Лісостепу. У Гірському Криму зустрічається ендемічний вид – сон кримський, а серед карпатських полонин – сон білий з дивовижними білими пелюстками.