Підсніжники: перші вісники весни – фото, опис, види, ТОП-5 цікаві факти

Підсніжники – фото, опис, види, цікаві факти

Підсніжники – весняні квіти, добре всім відомі як перші вісники весни. Вони є символом відродження життя та краси природи після зимової сплячки. Ці маленькі ніжні квіточки виглядають ще з-під снігу та нагадують, що весна вже на порозі.

Підсніжники – класифікація та наукова назва

Підсніжники – квіти родини Амарилісові (Amaryllidaceae). До останньої належить приблизно 73 роди та понад 1500 видів цибулинних рослин, поширених на теренах Старого та Нового Світу.

Підсніжники належать до однойменного роду, латинська назва якого Galanthus. Існує приблизно 20 видів цих весняних квіточок, що ростуть на теренах Європи та Західної Азії.

Підсніжники – класифікація та наукова назва
Підсніжники - фото квітів

Видова назва підсніжників походить від поєднання двох давньогрецьких слів. Одне з них – «gala» означає «молоко», а інше – «anthus» перекладається як «квітка».

Тобто дослівно назва «підсніжник» значить «молочна квітка», що пов’язано з білосніжно-молочними пелюстками. Українська назва квітки пов’язана з тим, що з’являються вони ще взимку, майже з-під снігу.

Як виглядає підсніжник? Опис квітки

Білі квіточки підсніжників мають три внутрішні пелюстки, вигнуті у щільний загострений овал, та три зовнішні пелюстки, що вільно відкриваються назовні. Вони можуть бути одношаровими (з одного шару пелюсток) або подвійними (з кількома шарами пелюсток). Трав’янисте листя має яскраво-зелений колір.

Як виглядає підсніжник?
Білоцвіт звичайний

Сформована квітка підсніжника звисає зі стебла, як ліхтарик. Пізніше приквітки розкриваються, випускаючи квітку донизу. При цьому 3 зовнішні листочки оцвітини відкриваються назовні, а 3 внутрішні (білі та світло-зелені на кінчику) – залишаються близько один до одного.

До уваги! Підсніжники часто плутають з білоцвітом звичайним, який також має дрібні білі квіточки у формі дзвоників, але цвіте трохи пізніше навесні. Крім того, останній має набагато вищі, пряміші стебла, на яких, на відміну від підсніжників, росте не одна, а декілька квіточок.

Підсніжники та проліски – яка різниця?

Обидва види квіток з’являються ранньою весною, починаючи цвісти ще, коли не повністю розтанув сніг. Проте підсніжники нерідко помилково звуть пролісками, вважаючи, що саме це правильний переклад назви українською мовою.

Насправді підсніжники та проліски – зовсім різні весняні квіти. Так, обидва є багаторічними первоцвітами, що виростають з цибулин. Проте належать ці ранні весняні квіти до зовсім різних родин.

Проліски і підсніжники – яка різниця
Проліски

Підсніжники належать до роду Galanthus, тоді як проліски – до роду Scilla. Перші мають винятково білосніжне забарвлення, інколи – рідних відтінків білого.

Справжні проліски мають дрібні квіточки блакитного кольору. До того ж вони є більш теплолюбними, та розпускаються майже на місяць пізніше за підсніжники.

Де ростуть підсніжники?

Ці ранні весняні квіти поширені у Центральній та Південній Європі. Деякі види підсніжників зустрічаються на теренах Західної Азії. Науковець Артур Черч у своїй книзі 1908 р. припускав, що ці квіти могли бути привезеними римлянами. Перша згадка про культивування підсніжників зроблена Джоном Джерардом у 1597 р.

Де ростуть підсніжники

Зараз чимало видів підсніжників можна побачити у садах та поблизу будинків. Проте ці квіти трапляються й у дикій природі, переважно у лісовій місцевості.

У дикій природі України зустрічаються лише 3 види підсніжників: звичайний, складчастий та Ельвеза. Усі вони занесені до Червоної книги країни.

ТОП-5 види підсніжників – фото, назви, опис

Підсніжник звичайний чи білосніжний (Galanthus nivalis)

Цей найпоширеніший та найвідоміший вид підсніжників росте на теренах Центральної, Східної та Південної Європи. Також він зустрічається на Кавказі та на заході й сході Закавказзя. На півдні Європи та на Кавказі ці квіти зазвичай можна побачити навесні у гірських лісах.

Види підсніжників – Підсніжник звичайний чи білосніжний (Galanthus nivalis)

Зазвичай звичайні підсніжники ростуть на лісових галявинах або ж на відкритій місцевості біля чагарників. В Україні ці весняні лісові квіти поширені у листяних лісах Карпат та у західних лісостепових районах. Окремі скуплення цих квіточок утворюють у лісі дивовижні білі мереживні килимки.

Цвіте підсніжник звичайний зазвичай у березні-квітні. Хоча при теплій зимі може зацвітати ще у лютому. Підсніжник білосніжний має 3 довгі білосніжні зовнішні пелюстки та 3 короткі, внутрішні, із зеленим мереживом на кінчиках.

Підсніжник складчастий (Galanthus plicatus)

Це ще один вид підсніжників, поширений у дикій природі України. Взагалі він належить до північно-причорноморської рослинності. Підсніжники складчасті ростуть у горах та передгір’ях, на узбіччі широколистяних лісів та лісових галявинах.

Ареал їхнього поширення охоплює Гірський Крим та Кавказ, румунську Добруджу та Бессарабську височину. Крім того, складчасті підсніжники локальними скупченнями ростуть у Холодному Яру Черкаської області.

Підсніжник складчастий (Galanthus plicatus)

Заввишки цей вид підсніжників сягає 10-25 см. Листя у нього сизувато-зелене, з зігнутими донизу кінчиками. Квіти білі, з жовто-зеленою плямою всередині, з дуже сильним ароматом.

Цвітуть вони у березні-квітні. Цей вид підсніжників популярний як декоративна рослина та має близько десяти садових різновидів.

Підсніжники Ельвеза чи південні (Galanthus elwesii)

Цей вид підсніжників походить з Малої Азії, та вперше був знайдений у Туреччині у 1874 р. В Україні він зустрічається на теренах заповідників в Одеській та Миколаївській областях. Культивується у садах як декоративна рослина.

Підсніжники Ельвеза чи південні (Galanthus elwesii)

Підсніжник Ельвеза сягає заввишки 15-25 см. Листя у нього широке, сизо-зелене. Квітки великі, білі, починають цвісти раніше, ніж у підсніжника звичайного.

Підсніжники королеви Ольги (Galanthus reginaeolgae)

Цей вид підсніжників є ендеміком рослинного світу Греції. Зустрічається він винятково на півдні країни. Ці підсніжники ростуть у смерекових та ялицевих лісах, зазвичай на лісових галявинах та серед папороті. За межами Греції ці красиві квіти зустрічаються на теренах Сицилії та подекуди на Балканах.

Підсніжники королеви Ольги (Galanthus reginae–olgae)

Заввишки вони сягають 9-11 см. Листя темно-зелене, зі сріблястою лінією у центрі. Квіти білі, з характерною зеленою плямою на кінчиках внутрішніх пелюсток. Цвітуть вони наприкінці зими або ранньою весною. Проте один з різновидів підсніжників королеви Ольги цвіте восени.

До уваги! При вирощуванні у садах цей вид потребує найтепліших та найсонячніших місць, ніж більшість інших підсніжників.

Підсніжник Воронова (Galanthus woronowii)

Ці підсніжники – ендеміки флори Кавказу. Вони поширені по всьому східному узбережжю Чорного моря, включаючи Туреччину. Зазвичай цей різновид підсніжників росте на галявинах широколистяних лісів. Також його вирощують у садах як декоративну рослину.

Підсніжник Воронова (Galanthus woronowii)

Підсніжники Воронова сягають заввишки 10-15 см. Листя у них з’являється разом з квітками та з віком відхиляється від стебла, і навіть закручується. Саме за цією особливістю підсніжники Воронова легко відрізнити від інших видів.

Квіти білі, із зеленою плямкою, мають приємний аромат. Цвітіння підсніжників цього виду починається ще у січні-лютому, проте у найбільш прохолодних місцевостях ареалу – наприкінці лютого – у березні.

Коли цвітуть підсніжники?

Ці маленькі та витривалі весняні квіти цвітуть у період з січня по березень. Часто вони з’являються масово та створюють характерну «білу ковдру». У дикій природі підсніжники зустрічаються у злегка затінених лісових районах.

Коли цвітуть підсніжники
Цікаві факти про підсніжники

Слід зазначити, що ще у 1950-х роках ці ранні весняні квіти починали цвісти лише наприкінці лютого. Проте протягом останніх кількох десятирічь через швидкісну зміну клімату підсніжники з’являються все раніше. В особливо м’які зими вони починають розквітати ще на початку січня.

ТОП-5 цікаві факти про підсніжник

  • Підсніжники здаються дуже тендітними квітками, але насправді вони хоч і маленькі, але дуже витривалі, здатні витримувати снігопади та низькі температури.
  • Ціна цибулин підсніжників залежить від новизни сорту та поєднання високого попиту з обмеженою пропозицією. Наприклад, нещодавно цибулина сорту підсніжника складчастого – «Золоті сльози» (Golden Tears) була продана за 2160 євро.
  • Цибулини підсніжників самі по собі токсичні, та можуть загрожувати життю тих, хто спробує їх скуштувати.
  • Як і нарциси, підсніжники містять природну речовину галантамін, який використовується для створення ліків, що застосовують для лікування симптомів хвороби Альцгеймера. Цей препарат вперше був використаний у Східній Європі у 1950-х роках для лікування проблем з пам’яттю, але широко використовується лише з 2010 р.
  • Підсніжники – символ надії та чистоти через біле забарвлення та статут одного з найперших вісників нового весняного життя.

Де та коли краще саджати підсніжники?

Саджати ці весняні квіти краще за все навесні. Проте висушені цибулини підсніжників можна садити у жовтні чи листопаді. Проліски «у зеленні» виймають із землі після завершення цвітіння та пересаджують із зеленим листям. Останнє не слід обрізати, бо воно захистить пересаджені цибулини.

Де та коли краще саджати підсніжники

Щоб посадити підсніжники, слід викопати ямки глибиною 10-15 см. У кожну з цих ямок можна посадити по 6-8 цибулин. Підсніжники краще за все ростуть на добре дренованому ґрунті, у легкому затінку.

Щоб покращити дренаж, у важкий ґрунт можна додати пісок. Також під час посадки слід додати компост, що допоможе зберегти вологу протягом сухих літніх місяців.