Сом звичайний: найбільша прісноводна риба України

Сом звичайний – найбільша прісноводна риба України

Сом звичайний чи європейський – найбільша прісноводна риба Європи. Населяє він донні ділянки річок, озер та водосховищ, де нишпорить на дні у пошуках їжі. Сом вважається цінною рибою як у промисловому, так і в любительському рибальстві.

Сом звичайний – класифікація та наукова назва

Європейський чи звичайний сом – костиста риба, що належить до класу Променепері, підкласу Новопері. Вона є представником ряду Сомоподібні (Siluriformes), родини Сомові (Siluridae).

Остання налічує приблизно 100 видів, які розповсюджені переважно у водоймах більшої частини Європи та Азії. Загалом усі ці різновиди поділяються на 2 великі групи:

  • поширені у помірних водах Євразії;
  • поширені у тропічно-субтропічних водах Азії.

Сом звичайний належить до першої з цих груп. Він є представником роду Сом (Silurus), який налічує 15 видів, поширених у водах Євразії. На теренах України сом звичайний – єдина риба цього роду.

Сом звичайний – класифікація та наукова назва

Наукова назва європейського сома – Silurus glanis. Вважається, що вона походить від давньогрецького слова, що означає велику річкову рибу.

В Україні сом здавна був відомий як «риба водяника». Ще одна його українська народна назва – «Чортів кінь».

За легендами, цей величезний сом приносив водянику потопельників. До того ж саме на ньому володар водяних просторів їздив верхи, оглядаючи своє підводне царство.

Цікавий факт! За легендами, сом вважався пращуром запорізьких козаків. Сама назва цієї риби ще може мати значення «чаклун» чи «чарівник».

Як виглядає риба сом звичайний?

Європейського сома легко відрізнити від будь-яких інших риб прісноводних водойм. Перш за все він має надзвичайно великий розмір тіла. На теренах України сом звичайний – найбільша прісноводна риба.

Він може сягати 3-5 м завдовжки та важити 100-226 кг. Проте переважна більшість представників цього виду у середньому сягають 1,2-1,8 м та важать до 100 кг. Через ці габарити європейський сом є найбільшим представником свого роду.

Сом звичайний має надзвичайно довге тіло без луски, вкрите шаром слизу. Хвіст у нього доволі довгий, сплощений та плескатий з боків.

Як виглядає риба сом звичайний

Уздовж черева проходить надзвичайно довгий анальний плавець. Крім того, європейського сома легко відрізнити від інших прісноводних риб за величезною головою з великою широкою пащею.

Ці величезні риби мають 2 довгі вуса на передній щелепі та 4 коротші – на нижній. Вуса у сома наче щупальця, що дозволяють його орієнтуватися у воді та шукати їжу на дні навіть у суцільній темряві. Очі дуже маленькі, майже непомітні на тлі величезної голови.

Верхня частина тіла у сома звичайного темна, тоді як нижня – світла. Забарвлення зазвичай відповідає середовищу існування цієї риби. Наприклад, соми, що мешкають у водоймах з піщаним дном, світліші, ніж особини, що населяють водойми з кам’янистим дном.

Цікавий факт! Зазвичай забарвлення шкіри у сома варіюється від плямисто-сірого до зеленувато-коричневого. Проте іноді зустрічаються соми-альбіноси.

Де живе сом європейський та яке має середовище існування?

Звичайний чи європейський сом населяє прісноводні річки та озера Європи та Азії. Також цей вид був завезений до Західної Європи та Китаю як об’єкт спортивної риболовлі.

Звичайний сом доволі поширений у водоймах Південної та Східної Європи. Він також зустрічається у басейнах Чорного, Каспійського, Балтійського морів. На теренах Азії сом звичайний зустрічається у прісних водах Казахстану, Китаю, Сирії та Туреччини.

Де живе сом європейський

Сом європейський краще пристосований до життя у водоймах з теплими водами. Тому він рідше зустрічається у водоймах Північної Європи, де його ареал фактично обмежений півднем Фінляндії.

В Україні риба сом населяє басейни всіх річок. Найчастіше за все він трапляється у пониззі Дунаю, басейні Дніпра, Дністрі. Крім того, сом звичайний зустрічається на окремих ділянках Чорного моря (наприклад, біля острова Зміїний).

Поведінка та спосіб життя сома звичайного

Зазвичай сом європейський веде поодинокий спосіб життя. Деякі скупчення представників цього виду можна спостерігати лише у зимувальних ямах.

У цьому випадку поряд може знаходитися від кілька десятків до кілька сотень особин. Також аналогічні скупчення сомів спостерігаються біля затоплених суден або повалених дерев.

Поведінка та спосіб життя сома звичайного

Зграями по декілька особин вважають за краще триматися й молоді соми перші 2-3 роки. Це явище спостерігається лише у місцях, де багато їжі. Зазвичай соми ведуть нічний спосіб життя.

Проте у спекотні дні можуть підійматися до поверхні води. Молоді особини активніші переважно вдень.

Цікавий факт! Соми не люблять каламутну воду, тому у дощову погоду прагнуть піднятися зі своєї ями до поверхні.

Що їсть сом звичайний?

Ця риба знаходиться на вершині харчового ланцюга. Попри розповсюджений міф, що європейський сом харчується винятково падлом, насправді ця риба споживає великі різноманіття різних тварин.

Звичайний сом, як інші види його роду, переміщується дном на мілководді у пошуках їжі або підстерігає біля узбережжя здобич, щоб завдати їй раптовий удар. Полює він переважно вночі, тоді як вдень надає перевагу відпочинку на дні чи серед підводних коряк. Взимку ці прісноводні риби не харчуються та майже неактивні.

Що їсть сом звичайний

Свою здобич сом шукає за допомогою сприймання електромагнітних імпульсів, дотику, слуху та нюху. Зір у цієї риби дуже поганий.

Щоб привернути увагу потенційної здобичі, сом може рухати вусами, імітуючи черв’яків. При цьому він триває пащу відкритою та швидко ловить рибу, яка до нього підпливає. Нерідко сом плескає хвостом по воді, що дозволяє йому оглушувати будь-яку рибу, що пропливає поряд.

Дорослий сом споживає прісноводних равликів, ракоподібних, водяних комах та меншу за нього рибу. Відомо також, що ці велетні прісноводних водойм можуть їсти качок, ропух та жаб, змій, водяних щурів.

Як полює та чим харчується сом звичайний

Соми також можуть плавати поблизу водяних заростей та шукати серед них жаб. Рибалки навіть використовують спеціальну приманку на сома – «квок», що імітує звуки, наче так булькають жаби.

Сом навіть здатен вистрибувати з води, щоб ухопити тварину, яка навіть не підозрює про те, що на неї полюють. Сила всмоктування рота допомагає цим рибам захоплювати здобич у воді. Мальки сома протягом першого року життя харчуються переважно планктоном.

ТОП-8 цікаві факти про рибу сом

  • Вважається, що пращур сомів з’явився ще приблизно в юрському періоді, а до прісної води потрапив під час тріасу (251 млн років тому).
  • Як і щука, сом вважається санітаром водойм, адже з’їдає хворих та ослаблених риб. Також відомо, що він може полювати на молодь свого виду.
  • Сом звичайний може легко стати інвазивним видом, якщо його випустити у водойму, де він легко випередить місцеві види у конкуренції за їжу та ресурси.
  • Вважається, що європейський сом надзвичайно чутливий до хімічних сигналів у воді та здатний виявляти тонкі рухи води від здобичі поблизу.
  • Відомо, що сом звичайний (особливо великі особини) іноді нападає на людей. Проте невідомі випадки, щоб ці зіткнення призвели до загибелі людини.
  • М’ясо сома біле, без кісток та має низький вміст жиру, через що вважається делікатесом.
  • В охолоджувальних ставках Чорнобильської АЕС живуть соми більші, ніж будь-де. Вони мутували внаслідок чорнобильської аварії та попри радіацію зберігають здорову популяцію.
  • Дані щодо існування сомів вагою до 300 кг, що зустрічаються у різних джерелах, не є доведеними. За офіційними даними, рекордна вага цієї риби становила майже 135 кг в особини, виловленої в італійській річці По у 2010 р.

Розмноження сома звичайного

Сезон нересту у звичайного сома настає між травнем та липнем щороку. Головною умовою для його початку є прогрівання води у водоймі до відмітки +20°С.

Самиця відкладає ікру на неглибоких ділянках, де майже немає течії, роблячи заглиблення у ґрунті. Зазвичай місце нересту розташоване у прибережній зоні, на глибині до 0,5 м, де є м’яка водна рослинність.

Розмноження сома звичайного

Потім самець випускає свою сперму у воду з метою їх запліднення. Протягом 3-10 днів він охороняє майбутнє потомство. Після появи на світ мальки сома харчуються планктоном та швидко ростуть. Вже за перший рік життя їхня вага сягає 4,5 кг.

Самець сома звичайного досягає статевої зрілості приблизно за 3 роки, тоді як самиця – за 4 роки. Відомо, що рекордна тривалість життя сома у дикій природі становить 80 років. Проте середній показник становить 20-30 років, частково через хвороби та риболовство.

Хижаки та загрози для сома

Завдяки своїм чималим розмірам дорослі соми звичайні майже не мають природних хижаків. Загрозу для них становлять лише люди. Проте на мальків та молодих сомів може полювати інша велика хижа риба прісноводних водойм – щука.

Хижаки та загрози для сома

Звичайний сом вважається видом, що викликає найменше занепокоєння. Однак чисельність його популяції може бути доволі відмінною залежно від певного регіону. У деяких районах цим рибам загрожує надмірне риболовство та зміни середовища існування.