Рослини Австралії: ТОП-22 види флори країни – фото, назви, опис

Рослини Австралії - фото, назви, опис

Австралія – батьківщина багатьох унікальних рослин, що зустрічаються винятково на цьому континенті. Австралійська флора налічує понад 30 тисяч видів рослинності. Чимало з них здаються просто фантастичними. Нижче наведені основні рослини Австралії з фото та описом.

Рослинний світ Австралії – загальна характеристика

Австралійська флора вражає своєю унікальністю. Понад 80% рослин Австралії є ендеміками цього континенту. Мільйони років материк був ізольований від зовнішнього світу. Саме тому, на думку науковців, тут і сформувалася неповторна флора та фауна.

Австралія – найпосушливіший населений континент планети. У порівнянні з іншими материками, тут менш за все повноводних річок, найнижчий стік та найменша площа постійно заболочених територій.

Рослинний світ Австралії – загальна характеристика

Значну частину Австралії займають пустелі та напівпустелі. При цьому екосистеми континенту варіюються від альпійських пустош до тропічних лісів.

На теренах Австралії переважають дерновинно-злакові степи, евкаліптове рідколісся та акатники. Найбільш значні площі материка займають степи, чагарникові зарості, савани та скреби. Найменшу площу займають дощові та мангрові ліси, що зустрічаються переважно у Квінсленді.

На теренах австралійського континенту існує 3 флористичні зони. Північні, східні та південно-східні регіони країни – це переважно лісові ділянки та частково – савани.

Рослинний світ Австралії тут аналогічний рослинності Нової Гвінеї та Південно-Східної Азії. У цих регіонах росте понад 150 родів ендемічних рослин.

Флора Австралії – загальна характеристика

Центральну частину материка займають переважно сухі савани та пустелі. Флора тут доволі бідна та одноманітна. Ендемічних видів у цьому регіоні дуже мало – лише близько 40.

У південно-західній частині країни переважають ендемічні рослини Австралії. Більшість з них є ендеміками саме цього регіону. Саме у південно-західній частині Австралії збереглася значна кількість найдавніших унікальних видів рослин.

Дерева Австралії: евкаліпти (Eucalyptus)

Найвідомішими деревами Австралії є евкаліпти. Майже всі їхні види походять саме з цього континенту.

На теренах Австралії налічується понад 500 видів евкаліптів. Вони зустрічаються у різних регіонах країни – від Австралійських Альп до гір Фліндерс.

Дерева Австралії - Евкаліпти (Eucalyptus)

Більшість різновидів евкаліптів росте у південно-східній Австралії. Блакитні гори – місцевість, де зосереджена найбільша концентрація різних видів цих дерев. Вважається, що назва гір пов’язана з блакитною ефірною димкою, що утворюють евкаліпти.

Заввишки ці вічнозелені дерева можуть сягати до 100 м. Стовбур нерідко вкритий виділеннями камеді, через що евкаліпт нерідко звуть камедистим деревом.

Крона може мати різну форму, а забарвлення листя варіюється від синього до білого. За добу ці австралійські дерева накопичують та випаровують 320 літрів вологи.

Цвітіння евкаліпта

Евкаліпт клейкий чи блакитний – найвідоміший вид цього дерева в Австралії. Він сягає від 9 до 21 м заввишки та від 5,5 до 12 м вшир. Цвіте цей вид евкаліпта блідо-блакитними квітами, що й посприяло появі його назви.

Австралійські аборигени використовують з користю для себе майже всі частини цієї рослини. Евкаліпт є цінним джерелом твердої деревини та олії, а його гілки – улюблена їжа коали.

Австралійські дерева: акація (Acacia)

Після евкаліптів акація є найпоширенішим в Австралії деревом. На теренах цього континенту зустрічається понад 500 видів цього дерева. Більшість з них росте у штатах Вікторія та Новий Південний Уельс. Вузька смуга акатників проходить і через всю пустелю Вікторія.

Серед напівпустель та пустель Австралії зазвичай росте акація чотирикутова – деревце чи кущ заввишки 2-3 м. Місцеву назву – «фініш» вона отримала через те, що це остання пустельна рослина, яку ризикнуть з’їсти тварини під час посухи. Їх відлякують дуже колючі кінчики листя цього деревця.

Австралійські дерева - Акація (Acacia)

Акація цвіте навесні та літом красивими жовто-золотистими квітками у вигляді чаші чи дзвоника. Ці дерева Австралії добре витримують посуху, сильні вітри та лісові пожежі. Кора в акації груба та волокниста. Деревина зазвичай використовується для виготовлення держака сокир, бумерангів та дубинок.

Цікавий факт! Щороку 1 вересня в Австралії відмічають День акації.

Національне дерево Австралії: австралійська акація (Acacia pycnantha)

Це вічнозелене деревце чи чагарник сягає 6-9 м заввишки та має діаметр стовбура 6-12 м. Зустрічається воно у прибережних евкаліптових лісах Нового Південного Уельсу, штаті Вікторія та Південна Австралія.

Національне дерево Австралії - Австралійська акація (Acacia pycnantha)

Австралійська акація має дуже рясні суцвіття. Цвіте вона яскраво-жовтими квітками, зібраними у подовженні китиці. Цвітіння відбувається у березні-квітні. Гілки у цього деревця пониклі, а колір кори варіюється від темно-коричневого до сірого.

Цікавий факт! Австралійська акація ще у 1988 році була визнана національною рослиною Австралії.

Рослини Австралії: пляшкове дерево (Brachychiton rupestris)

Брахіхтон наскельний чи австралійський баобаб (боаб) – доволі розповсюджене дерево в Австралії. Зустрічається воно по всій центральній та північній частині країни.

Заввишки пляшкове дерево сягає до 15 м. Воно має цибулинну форму стовбура. Діаметр його нижньої частини сягає 1,5-5 м. Саме дивовижна форма стовбура, що нагадує величезну пляшку, й посприяла появі назви дерева.

Рослини Австралії з фото - Пляшкове дерево чи австралійський баобаб (Brachychiton rupestris)

Ще однією особливістю австралійського баобаба є наявність двох внутрішніх камер в його стовбурі. В одній з них, що знаходиться ближче до кореневої системи, накопичується дощова волога.

В іншій камері стовбура, що розташована вище, зберігається сік, що нагадує густий сироп. Цю вологу пляшкове дерево використовує під час посухи.

Цікавий факт! Пляшкове дерево може існувати понад 2000 років.

Рослини Австралії: сізігіум південний (Syzygium austral)

Це вічнозелене дерево – ендемік дощових лісів Східної Австралії. Воно може сягати заввишки до 35 м та мати діаметр стовбура до 60 см. Це деревце в Австралії відоме під багатьма назвами: вишневий кущ, лілі-піллі, водяна гума.

Рослини Австралії з фото - сізігіум південний (Syzygium austral)

Цвіте це австралійське дерево білими квітами, зібраними у суцвіття-грона. Довгуваті плоди мають рожево-червоний колір. У садах на сході Австралії культивують переважно низькорослі сорти цієї рослини.

Флора Австралії: спініфекси (Spinifex)

Ці вічнозелені гостролисті злаки – типова рослинність пустель Австралії. Вони ростуть серед більшої частини кам’янистих та піщаних теренів країни.

Флора Австралії - спініфекси (Spinifex)

Спініфекси – основна флора піщаних дюн. Вони утворюють рідкі, але щільні кущові дерновини, що переважають у напівпустельних степах, саванах та рідколіссі Австралії. Суцвіття спініфексів після дозрівання відриваються та вітрами розносяться піщаними теренами.

Рослини Австралії з фото: каллістемон (Callistemon)

Ці вічнозелені кущі чи невеликі деревця з аркоподібними гілками є ендеміками флори Австралії. Дорослі рослини сягають заввишки від 5 до 15 м та розростаються вшир до 50 см.

Переважна більшість видів каллістемона росте в Австралії. Лише 4 види зрідка зустрічаються у Новій Каледонії. Каллістемон в Австралії росте уздовж південно-західного та східного узбережжя. Зустрічається він у помірних регіонах країни, переважно на узбережжі річок та на кам’янистих схилах.

Рослини Австралії з фото - Каллістемон (Callistemon)

Каллістемон нагадує йоржик для чищення пляшок. Саме тому ця красива квітуча рослина Австралії ще відома як «пляшкова щітка». Наукова назва каллістемона перекладається як «гарні тичинки». Вона підкреслює дивовижну красу квітів цієї австралійської рослини.

Гроноподібні суцвіття каллістемона можуть бути червоними, рожево-ліловими, рожевими, кремовими чи зеленими. Вони дуже ароматні та цвітуть протягом всього року, привертаючи увагу метеликів та птахів.

Цікавий факт! Перший вид цієї рослини Австралії – каллістемон лимонний був завезений до Європи в 1789 році.

Рослини-ендеміки Австралії: анігозантос жовтуватий чи «лапка кенгуру» (Anigozanthos flavidus)

Ця дивовижна рослина є ендемічним видом флори Південно-Західної Австралії. Пелюстки її пухнастих трубчастих квітів з вигнутими краями нагадують лапу кенгуру.

Зазвичай вони червоного чи жовтого кольору. Проте в окремих видів квіти можуть бути зеленими, рожевими чи навіть чорними. У природі налічується 11 видів цієї рослини, і всі вони зустрічаються лише в Австралії.

Рослини-ендеміки Австралії з фото - Анігозантос жовтуватий чи «лапка кенгуру» (Anigozanthos flavidus)

«Лапка кенгуру» вважається квіткою-символом штату Західна Австралія. Саме тут ця австралійська рослина є найпоширенішою. Заввишки вона сягає до 2-х метрів.

Краще за все «лапка кенгуру» росте у сонячних регіонах, де взимку йдуть дощі. При пожежах та при спекотному літі ця рослина гине. Проте, завдяки товстому кореневищу, за сприятливих умов восени «лапка кенгуру» знову випускає листя.

Рослини Австралії: росички (Droseraceae)

На австралійських теренах зустрічається 36 видів рослин родини Росичкові. На відміну від Європи та Північної Америки, росички в Австралії зустрічаються майже всюди, навіть у пустелях.

Рослини Австралії - Росянки (Droseraceae)

Австралійські види росичок більші за північні різновиди. Квіти у них можуть бути рожевими, блакитними чи жовтими. На пелюстках цих хижих рослин розташовані спеціальні залози, завдяки яким вони й ловлять комах.

Рослини в Австралії: непентес дивовижний (Nepenthes mirabilis)

Ця хижа рослина Австралії зустрічається переважно на півночі країни, а поза її межами – у Новій Гвінеї та Новій Каледонії. Частина її листя має звичайний вигляд, а частина нагадує глечик.

Рослини в Австралії - Непентес дивовижний (Nepenthes mirabilis)

Останні прикріплюються до дерева завдяки довгому тонкому вусику. Незвична форма та яскраве забарвлення надають цьому листю подоби до гарної квітки. Саме цей обманний вигляд й приваблює до рослини комах, що стають її здобиччю.

Рослини Австралії: кораловий килим чи вогняний кущ (Adenanthos cuneatus)

Цей чагарник родини Протейні – ендемік флори південного узбережжя Західної Австралії. Він росте переважно на піщаних ґрунтах серед пустош. Вперше цей вид був описаний у 1805 році.

Зовні ця рослина Австралії й справді нагадує кораловий килимок. Вогняний кущ розростається до 2-х метрів заввишки та вшир. Листя у нього клиноподібно-лопастної форми, вкрите тонкими сріблястими ворсинками.

Рослини Австралії з фото - Кораловий килим чи вогняний кущ (Adenanthos cuneatus)

Цвіте ця рослина поодинокими червоними квітками зазвичай протягом всьому року. Проте найчастіше за все цвітіння можна спостерігати з серпня до листопада.

Молоді пагони у вогняного куща також червоні. У сонячному промінні ця рослина наче світиться яскраво-червоним полум’ям, через що й отримало свою назву.

Рослини в Австралії: аспленіум гніздовий (Asplenium nidus)

Ця унікальна рослина Австралії також відома як папороть «пташине гніздо». Росте вона у вологих тропічних лісах країни, а також у Новій Зеландії.

Аспленіум гніздовий – дуже невибаглива рослина. Ця папороть може рости навіть на скелях чи кам’янистому ґрунті.

Рослини в Австралії - Аспленіум гніздовий (Asplenium nidus)

Довжина листя у неї нерідко перевищує 90 см. Вони формують щільну розетку, яка разом зі сплутаною кореневою системою нагадує пташине гніздо.

Цікавий факт! Цей австралійський вид папороті є доволі поширеною у світі кімнатною рослиною.

Австралійська флора: астероміртус Брасса чи «вогняна куля» (Asteromyrtus brassii)

Ця рослина родини Миртові зустрічається на теренах Австралії та Нової Гвінеї. Вона має вигляд куща чи невеликого деревця заввишки до 6-9 м (значно рідше – до 25 м).

Австралійська флора - Астероміртус Брасса чи «вогняна куля» (Asteromyrtus brassii)

Діаметр стовбура не перевищує 30 см. Впізнаний вигляд цій рослині надають гроноподібні яскраво-червоні квіти. Вони зібрані у кулеподібні суцвіття, через що нагадують вогняну кулю.

Рослини Австралії: тасманійська варата (Telopea truncata)

Ця рослина родини Протейні – ендемічний вид Тасманії та Південно-Східної Австралії. Вона має вигляд квітучого куща чи невеликого деревця. Найчастіше за все тасманійська варата зустрічається в альпійських евкаліптових та тропічних лісах.

Росте вона на вологих кислих ґрунтах на висоті 600-1200 м. Піщаникові хребти навколо Сіднея та Південного узбережжя Нового Південного Уельсу – найтиповіше середовище зростання цієї рослини.

Рослини Австралії з фото - Тасманійська варата (Telopea truncata)

Цвіте тасманійська варата навесні, малиново-червоними квітками діаметром до 15 см. Окремі види цієї рослини можуть мати білі, рожеві чи жовті квіти.

Цікавий факт! Тасманійська варата – національна рослина-символ Нового Південного Уельсу.

Рослини Австралії з фото: гревілея (Grevillea)

Ця квіткова рослина родини Протейні може бути як невеликим чагарником, так і високим деревом. Вона розростається до 1,2-1,8 м як заввишки, так і вшир. Пір’ясте листя гревілеї нагадує листя папороті.

Цвіте ця австралійська рослина яскраво-жовтими та помаранчевими квітами. Через солодкий нектар аборигени Австралії здавна використовують їх в їжу.

Рослини Австралії з фото - Гревілея (Grevillea)

Гревілея зустрічається майже у будь-якому куточку країни. Вона дуже витривала та може рости навіть в альпійських регіонах, на болотах та солоних ґрунтах.

Крім того, гревілея морозостійка та здатна витримувати морози до –10°С. Вона може вижити навіть під шаром снігу протягом зимових місяців.

Рослини Австралії: бавовник чи пустельна троянда Старта (Gossypium sturtianum)

Ця рослина родини Мальвові – ендемічний вид флори Австралії. Вона має вигляд деревного чагарнику заввишки близько 1 м. Цвіте бавовник цілий рік рожево-ліловими квітами з червоною основою.

Вперше ця рослина була виявлена у 1844 році дослідником Чарльзом Стартом. Росте вона на півдні Північної території, на заході Квінсленду, на півночі Західної Австралії та на північному сході Південної Австралії.

Рослини Австралії - Бавовник чи пустельна троянда Старта (Gossypium sturtianum)

Кам’янисто-піщані ґрунти уздовж сухих річищ річок та ущелин – основні місця, де росте бавовник Старта. Ця рослина здатна накопичувати вологу та виживати під час сильної посухи.

Цікавий факт! Пустельна троянда Старта чи бавовняна шипшина – квітка-символ Північної території Австралії.

Рослинний світ Австралії: банксія (Banksia)

Рослини цього роду поширені винятково в Австралії. Лише 1 вид з 77 наявних зустрічається у Новій Гвінеї. Банксія відома як одна з найдекоротивніших рослин-ендеміків Австралії. Її красивий вигляд знайшов відображення у видовій назві, що перекладається як «ефектна».

Банксія цвіте кремовими чи яскраво-жовтими квітами. Проте їхнє забарвлення також може бути бронзовим, помаранчевим чи фіолетовим. Квіти банксії дають багато нектару, тому відіграють дуже важливу роль у житті комах. Також ними харчуються птахи, кажани та посуми.

Рослинний світ Австралії - Банксія (Banksia)

Найбільше видове різноманіття банксії (60 видів) зустрічається на південному заході Австралії. Також ця рослина доволі поширена на східному узбережжі країни. Зрідка вона зустрічається у тропічних лісах на східному узбережжі чи у посушливих регіонах Австралії.

Банксія – вічнозелений багаторічник, що швидко росте. Нерідко її кущі сягають до 15-30 м заввишки. Банксію часто використовують при створенні флористичних композицій.

Цікавий факт! Найдивовижніше виглядає банксія Гарднера, стебла якої повзуть піщаною поверхнею. Здається, що ці квіти ростуть прямо з піску.

Флора Австралії: ксанторея (Xanthorrhoea)

Ця рослина-ендемік Австралії росте дуже повільно та за рік збільшується лише на 1-2 см. Попри це, її висота може сягати 6 та більше метрів. Вік ксантореї нерідко може налічувати понад 400 років.

Усі 66 види ксантореї ростуть на австралійських теренах, найчастіше за все на узбережжі країни. Зовні вони дуже схожі на пальми. Ці рослини мають товсте деревне стебло, що завершується пучком міцного трав’янистого листя.

Флора Австралії - Ксанторея (Xanthorrhoea)

Ксанторея росте у прибережних пустошах, а також у вологих та сухих лісах Австралії. Ця рослина витримує сильні морози та посухи. Вона може виживати навіть на кам’янистому ґрунті.

Ксанторея здавна високо цінується австралійськими аборигенами. Корінні мешканці країни добували з неї смолу, яку надалі застосовували як клей, герметик та місцеву валюту.

Зі стебла ксантореї виготовлювали дерев’яну основу списів. Квіти рослини здавна використовують при виготовленні місцевого слабоалкогольного напою.

Австралійська флора: еремофіла (Eremophila)

Ця рослина – ендемік флори материкової Австралії. Вона широко поширена у напівпосушливих та посушливих регіонах країни. Її видова назва підкреслює ареал поширення, адже перекладається як «та, що любить пустелю».

Австралійська флора - Еремофіла (Eremophila)

Існує понад 270 видів еремофіли. Усі вони поширені на материковій частині Австралії. Деякі з них виглядають як низькорослі кущі, інші – як невеликі дерева. Вони можуть цвісти білими, жовтими, червоними, зеленими, рожевими чи фіолетовими трубчастими квітами.

Чимало видів еремофіли змінюють забарвлення у міру того, як квітки поступово в’януть. М’ясисті плоди деяких різновидів слугують їжею для ему. Саме тому еремофіла також відома як «кущі ему».

Рослини Австралії: мелалеука чи чайне дерево (Melaleuca alternifolia)

Існує понад 200 видів цієї вічнозеленої рослини роду Чайні дерева, родини Миртові. Вони мають вигляд дерев чи високих чагарників зі світлою корою, що відшаровується.

Ці рослини охоплюють понад 6 млн га на теренах Австралії. Більша частина з них відома як «паперова кора», а менша – як «медові мирти».

Рослини Австралії з фото - Мелалеука чи чайне дерево (Melaleuca alternifolia)

Зустрічаються ці чайні дерева переважно уздовж східного узбережжя країни, а також у Новій Каледонії та Новій Гвінеї. Найчастіше за все вони ростуть у річищах, на околицях боліт та на схилах пагорбів, де ґрунтові води розташовані близько до поверхні.

Цвіте мелалеука довгими білими чи жовтими пухнастими квітами. Її листя багате на ефірні олії. Саме з нього отримують олію чайного дерева. Австралійські аборигени здавна використовували деревину мелалеука для створення плотів.

Польові квіти Австралії

Польові квіти у сезон цвітіння дивовижним чином перетворюють савани та пустелі Австралії на чарівні квіткові килими. З червня по вересень у Західній Австралії можна спостерігати цвітіння понад 12 тисяч різновидів польових квітів.

Польові квіти Австралії

З кінця серпня та до середини жовтня у Південній Австралії (переважно на острові Кенгуру) можна побачити цвітіння не менш ніж сотні видів польових квітів. У середині літа околиці гори Костюшко прикрашають жовті поля краспедії, рожеві фарби стілідіума та сріблясто-білі маргаритки.

Квіти Австралії: австралійський дзвіночок (Wahlenbergia stricta)

Квіти Австралії - Австралійський дзвіночок (Wahlenbergia stricta)

Ці дзвіночки – найпопулярніші польові квіти на теренах Австралії. Вони зустрічаються в усіх австралійських штатах, за винятком Північної Території.

В Австралії налічується 13 видів австралійських дзвіночків. Нерідко ці квіти вирощують у місцевих садах та у підвісних кашпо на балконах.