Осінь – пора різноколірного листя. Проте, щоб воно прикрашало не лише садові стежки, але й сам сад, варто посадити у ньому осінні декоративні кущі. Різноманіття їх строкатих фарб поряд з квітами осені стане справжньою прикрасою садових краєвидів у ту пору, коли фруктові дерева вже скинуть своє листя.
Декоративні осінні кущі: барбарис
Цей багаторічний декоративний кущ стане справжньою прикрасою саду у будь-яку пору року. Навесні барбарис зачаровує яскраво-жовтим цвітінням, але восени він вражає просто казковою красою.
Спочатку він вражає рубіновим переливом дозрілих ягід. Пізньою осінню до його яскравих барв додається багряне листя. Проте у багатьох сортів воно зберігає глянцево-смарагдовий колір навіть восени.
Також у більшості різновидів листя не опадає з настанням сильних холодів. Найбільш популярний у садах барбарис Тунберга. Саме він нерідко використовується для створення красивих живоплотів, особливо чарівних восени.
Цей декоративний кущ не належить до особливо примхливих рослин. Його не лякають ані сильні морози, ані посуха, ані бідний ґрунт. Проте барбарис не виносить надлишкову вологість землі та нестачу освітлення. У тіні листя цього декоративного куща втрачає свій неповторний глянцевий блиск.
Красиві декоративні кущі: глід
Як і барбарис, цей красивий декоративний кущ набуває просто чарівного вигляду в осінню пору. У вересні-жовтні його прикрашають яскраві ягоди, схожі на мініатюрні яблучка. Вони можуть бути яскраво-червоними, темно-бордовими або помаранчево-золотистими.
В одних сортів глоду листя восени стає помаранчевим, золотистим чи яскраво-червоним. В інших сортів цих декоративних кущів воно зберігає темно-зелений колір до настання морозів.
Навіть коли листя опаде, плоди глоду можуть залишатися на кущах. Саме вони надають йому неперевершений мальовничий вигляд пізньою осінню.
Декоративні кущі для саду восени: кизильник чи ірга
Подібний до попередніх осінніх кущів, кизильник вражає восени яскравими ягодами та строкатим листям. З нього найчастіше за все створюють садові живоплоти, адже цей декоративний кущ красиво виглядає у будь-яку пору року. Не менш влучно виглядає кизильник і серед альпійських гірок, особливо в оточенні хвойної рослинності.
На початку літа ірга цвіте білими чи рожевими квітами, що створюють ніжний контраст на тлі дрібних зелених листочків. Восени на цьому декоративному кущі з’являються червоні чи чорні ягоди. Оточені надзвичайно строкатим листям, вони створюють справжній калейдоскоп осінніх барв.
На кожному листку кизильнику блискучого водночас перетинаються багряні, золотисті, рожеві, червоні та смарагдові відтінки. Плоди можуть зберігатися на кущах протягом всієї зими. Кущики кизильнику горизонтального не менш декоративні в осінню пору, хоча їхнє листя стає лише пурпурово-багряним.
Осінні декоративні кущі: гортензія дуболиста
Серед усіх деревоподібних гортензій саме цей вид сміливо претендує на звання одного з найкрасивіших осінніх декоративних кущів. Листя у нього за формою нагадує дубове, що й подарувало видову назву рослини.
Влітку воно має темно-зелений колір, але з настанням осені набуває насичених багряних відтінків. Додатковою прикрасою на початку осінньої пори слугують і її суцвіття.
Осінні декоративні чагарники: калина
Цей рясний декоративний кущ має чудовий вигляд у будь-яку пору року. Проте восени калина стає справжньою прикрасою саду, даруючи йому насичені яскраві барви.
Стиглі червоно-коралові ягоди та бордове листя, що за формою нагадує листочки клена, надають цьому декоративному кущу восени неповторну красу. Плоди можуть зберігатися на гілках, навіть коли кущі вже скинуть листя. До того ж користь від ягід надає калині не лише привабливий вигляд, але й практичне застосування.
Осінні декоративні кущі з фото: аронія
Якщо є бажання не лише прикрасити сад осінніми декоративними кущами, але й отримати від них користь, то поряд з калиною слід посадити аронію. Цей чагарник, що може сягати заввишки до 2-3 м, ще відомий як «чорноплідна рябина».
Листя в аронії восени набуває багряних, яскраво-червоних та помаранчевих відтінків. На їхньому тлі не менш красиво виглядають грона стиглих чорних ягід. Їх можна використовувати для приготування компотів та наливки.
Цей красивий декоративний кущ невибагливий у вирощуванні. Головне – посадити його на сонячній ділянці. Кущі аронії добре витримують посуху та можуть рости на будь-якому ґрунті.
Осінні декоративні кущі: сніжноягідник чи коралина
Це, напевно, один з найкрасивіших осінніх декоративних кущів. За строкатістю листя восени йому просто складно знайти достойного суперника.
Вони можуть мати бордові, жовті, пурпурові, помаранчеві чи червоні відтінки. Їхня строкатість надає осінньому саду особливо чарівного вигляду навіть у похмуру погоду.
Не менш яскраві й круглі, наче намисто, ягоди, що з’являються восени. Їхнє забарвлення може бути темно-фіолетовим, ніжно-рожевим чи білосніжним. Ягоди сніжноягідника зберігаються на кущиках навіть, коли спадає все листя.
Красиві декоративні осінні кущі: бруслина
Цей декоративний кущ восени також набуває чарівного вигляду. Його видовжене листя в осінню пору має насичені яскраво-рожеві та багряні відтінки.
Декоративним доповненням до них слугують й плоди. Вони мають дещо екзотичний вигляд. З трохи відкритої рожевої коробочки виглядає яскраво-червоне чи помаранчеве насіння. Варто зазначити, що ягоди бруслини неїстівні та навіть отруйні.
Декоративні кущі для саду восени: перстач
Це найвідоміший осінній декоративний кущ, цвітіння якого відбувається до пізньої осені. Цвіте перстач білими чи жовтими квітами, зібраними у красиві суцвіття. Цвітіння відбувається з середини літа до настання заморозків у жовтні-листопаді.
Заввишки кущики перстача не перевищують 1 м. На кожній гілочці росте по 5-7 листочків, що за формою дуже схожі на курячу лапку.
Красиві декоративні кущі: японська айва чи хеномелес
Ці красиві декоративні кущі зберігають привабливий вигляд від початку весни до пізньої осені. Їхнє смарагдове листя глянцевим блиском переливається у сонячних променях. Воно не змінює свого кольору до сильних холодів, з настанням яких опадає.
Навесні хеномелес зачаровує погляди червоними чи рожевими квітами. Восени ці чарівні декоративні кущі привертають увагу своїми жовто-помаранчевими плодами, схожими на груші у мініатюрі.
Декоративні осінні кущі: сумах оцтовий чи оцтове дерево
Цей осінній декоративний кущ зовні нагадує реліктову папороть. Його величезне листя за настанням осені набуває рубінових та пурпурових відтінків. Це яскраве забарвлення зберігається до зими.
Краще за все саджати оцтове дерево біля паркана. При цьому не слід забувати, що воно дуже швидко розростається та може перетворити сад на справжні екзотичні джунглі. Тому сумах оцтовий обов’язково слід проріджувати.
Красиві декоративні кущі для саду восени: верес
Перелік осінніх декоративних кущів був би не повним без цього низькорослого чагарнику. Верес прикрашає сади від завершення літа до настання зими. Ці декоративні кущики заввишки не перевищують 50 см.
Цвіте верес білими, золотистими, рожевими чи ліловими квітами. Найкрасивіше в осінньому саду виглядають клумби, створені з різних сортів цієї декоративної рослини. Таким чином яскраві барви будуть прикрашати садову ділянку до самої зими.
Осінні декоративні кущі: фізаліс
Ця декоративна рослина має безліч поетичних народних назв. Сердечник, польова, перуанська чи ананасова вишня, золота ягода та мексиканський томат – найвідоміші серед них. У вигляді куща фізаліс може сягати до 1 м заввишки.
Його легко впізнати серед інших декоративних кущів осіннього саду за яскравими плодами-ліхтариками. Останні чудово зберігаються як сухоцвіти та нерідко використовуються при створенні букетів з осінніх квітів.
Плоди фізаліса ховаються всередині тонкого листя, що за формою нагадує паперовий ліхтарик. Стиглі ягоди мають помаранчево-зелений відтінок. Вони мають чимало корисних властивостей та застосовуються при приготуванні їжі.
На кущах ці чарівні плоди-ліхтарики можуть триматися до настання перших заморозків. Таким чином вони слугують ще й дивовижною прикрасою осіннього саду.
Осінні декоративні кущі: піраканта чи глодівець
Цей напів-вічнозелений декоративний кущ красиво виглядає від весни до завершення осені. Навесні він цвіте білими квітами, але восени набуває особливо чарівного вигляду.
У цей час на кущах з колючими гілками з’являються яскраво-помаранчеві чи червоні ягоди. Саме через них ця декоративна рослина ще відома як «вогник». Яскраві ягоди створюють дивовижний контраст на тлі глянцево-зеленого листя.
Ці декоративні кущі можна висаджувати як групами задля мальовничого живоплоту, так й окремо. Вони дуже рясно цвітуть та дають великий врожай. Плоди піраканти нерідко привертають увагу птахів, які ними харчуються.
Декоративні осінні кущі з фото: форзиція чи жовтодзвін
Ці жовті декоративні кущі поширені у садах та парках по всій Україні. Вони дуже швидко ростуть та не вибагливі до ґрунту, але потребують сонячних ділянок. Також не слід висаджувати ці кущики на вітряних місцях, адже пориви вітру можуть пошкодити їхні тендітні гілочки та квіти.
Декоративні кущі форзиції прикрашають сади з весни до пізньої осені. Золоті квіточки з’являються навесні ще на гілках без зеленого листя, яке починає рости пізніше.
Восени ці декоративні кущі набувають фантастичного вигляду. Їхнє листя стає фіолетовим, золотим та багряним, що виділяє форзицію серед осінніх чагарників у саду.