Лось: найбільший з усіх оленів у світі

Лось - фото, опис, цікаві факти про тварину

Лось – найбільший представник родини Оленевих. Цей лісовий велетень має декілька рекордів за своїми габаритами. Він вважається одним із найвищих, найбільших за вагою та довжиною тіла ссавців Європи.

Лось – наукова назва та класифікація

Наукова назва лося – Alces. Ця тварина також має чимало народних назв. Зокрема, лось ще відомий як «сохатий». Самців лося нерідко звуть биками, а самиць – лошами, тоді як молодняк називають телятами.

Лось належить до ряду Парнокопитні, родини Оленеві. Він є найбільшим з існуючих оленів на планеті.

Лось – наукова назва та класифікація

До роду Лось (Alces) належать 2 види – звичайний або європейський (Alces alces) та американський (Alces americanus) лось. Зовні вони дуже схожі, проте відрізняються забарвленням та розмірами тіла, структурою та розмірами рогів.

Слово «лось» походить з мови алгонкінів і перекладається як «пожирач гілок». Така назва вдало підкреслює спосіб харчування цієї великої парнокопитної тварини.

Як виглядає лось?

Лось – дуже велика, міцна та сильна тварина. Висота його тіла від копит до плечей становить близько 1,8 м, тоді як довжина – до 3-х м. Кістки у цього велетня дикої природи великі, а тіло – м’язисте.

Як виглядає самець лося
Як виглядає самиця лося

Самиці менші за самців. Зазвичай вони важать від 360 до 540 кг. Середня вага дорослих самців становить від 540 до 720 кг.

Трохи незвичного вигляду у порівнянні з іншими оленями лосю додає горбатий загривок, що пов’язано з великими та сильними плечовими м’язами. Тулуб і шия у нього короткі, тоді як загривок високий.

Хутро у лося довге і густе. Кожна волосинка порожня, що забезпечує утримання тепла. Забарвлення варіюється від світло- до темно-коричневого, що дозволяє лосю з легкістю ховатися серед оточення.

Проте зустрічаються цілком білі лосі-альбіноси. У дикій природі десь приблизно 100 таких тварин.

Зовнішній вигляд лося

Ноги у лося довгі, сильно витягнуті, причому передня пара трохи довша задньої. Через це він виглядає досить незграбним. Проте довші передні ноги дозволяють лосю з легкістю пересуватися середо лісового сміття (наприклад, повалених дерев та гілок). Забарвлення ніг – світло-сіре.

Голова у лося довга, як у коня, але має збільшений ніс і нависаючу м’ясисту верхню губу. Вуха та хвіст маленькі. Під горлом розміщується шматок м’якої та пухкої шкіри («сережка») довжиною 25-40 см. Він коливається та надає цьому великому звірові досить впізнаний вид.

Роги лося

Лось має дуже великі, широкі та плоскі, найчастіше лопатоподібні роги, які він щороку відновлює. Вони є лише у самців, і саме за ними цих тварин можна відрізнити від інших представників родини Оленевих. Самиці безрогі.

Довжина рогів лося сягає від 1,2 до 1,8 м у поперечнику на повному зрості. Вони починають рости наприкінці весни або на початку літа.

Роги лося

Спочатку вони вкриті пухнастою шкірою. Вона зветься оксамитом та має крихітні кровоносні судини, які живлять поживними речовинами панти та допомагають їм швидше рости.

Коли наприкінці літа панти перестають рости, ці кровоносні судини висихають, і оксамит починає линяти. На початку осені роги лося набувають характерного вигляду засохлої кістки. Вони важать 18-30 кг та відпадають протягом зими.

Лось та північний олень – у чому різниця?

Від більшості оленів лось відрізняється розмірами та ареалом. Він набагато більший, може важити кілька сотень кілограмів та бути вдвічі вищим. Проте лося та карібу (північного оленя) часто плутають один з одним, оскільки вони обидва є великими тваринами, які мешкають у північному кліматі.

Лось та північний олень – у чому різниця
Північний олень

Хоча обидва ссавця дуже великі, лось у середньому значно більше, ніж карібу. Крім того, цих тварин можна відрізнити за рогами. У лося вони ширші, а у північного оленя тонші.

Поведінка та спосіб життя лося

Лосі – тварини, що живуть стадами під час сезону розмноження. У інший час вони зазвичай живуть поодинці або на відстані від інших членів стада. Фактично лось поза сезоном розмноження – одна з найбільш самотніх та антисоціальних тварин у дикій природі.

Спосіб життя лося

Під час шлюбного періоду самці формують власні стада самиць, що звуться «гаремом». Самці борються між собою за право спаровуватися з гаремом.

Лось чудово плаває вже через кілька тижнів після народження і може розвивати швидкість до 9,5 км/год. Він може занурюватися під воду та знаходитися там до 30 секунд за одне занурення.

У своєму природному середовищі лось досить лагідний і миролюбний. Проте якщо його турбують інші тварини або люди, він стає досить агресивним. Ці ссавці дуже територіальні і можуть атакувати будь-кого або щось, що загрожує їхній території.

Поведінка лося

Навіть незважаючи на те, що лось виглядає незграбним та повільним, він може легко випередити людей. У битві з одним із найбільших хижаків – бурим ведмедем цей могутній ссавець дає доброго прочухана своєму ворогові, а інколи – навіть перемагає. Перед нападом на хижака або людину лось кілька разів тупає ногами та використовує свої роги для захисту.

Де живе лось?

Лось живе в більш холодних північних регіонах Європи, Північної Америки та Азії, де щорічно випадає сніговий покрив. Він не може жити у дуже теплому кліматі, оскільки не потіє.

Зазвичай лось зустрічається в лісових районах поблизу арктичної тундри. Також він поширений в лісовій та лісостеповій природних смугах. Іноді зустрічається на околицях степової зони.

Де живе лось

Американський лось живе в Канаді та США, а також у Китаї, Монголії та Східному Сибіру. Він має декілька підвидів. До них належать аляскинський, північноамериканський, північно-західний та лось із Скелястих гір.

Євразійський або звичайний лось зустрічається в північних регіонах Європи. Він також має декілька підвидів залежно від середовища існування.

До них належать сибірський якутський, західно-сибірський уссурійський та східно-сибірський колимський лось. Кожен з них відрізняється географією існування та розмірами рогів та тіла.

Лось в Україні

Наприкінці 20-го сторіччя лось звичайний населяв усю лісову і лісостепову смугу України на південь від Карпат та у Середньому Подніпров’ї. В самих Карпатських горах він відсутній. Вважається, що на теренах України лось з’явився шляхом природного розселення з території Білорусі. Проте наразі його популяція у країні скорочується.

Цікавий факт! Найбільші лосі живуть на Алясці та в Східному Сибіру. Їхня середня вага становить 580-590 кг. Найменші лосі живуть у Вайомінгу та Маньчжурії. Їхня вага становить лише 340-350 кг. Найбільший офіційно зареєстрований лось важив 820 кг.

Що їсть лось?

Лось – травоїдна тварини, яка харчується протягом дня, від світанку до заходу. Найбільш активний він на світанку та в сутінках. Хоча ці тварини погано бачать, у них винятковий нюх та слух.

Що їсть лось

За день лось з’їдає до 30-35 кг рослинності влітку та 12-15 кг – взимку. Він витрачає до восьми годин на день, збираючи достатньо їжі, щоб задовольнити свій апетит. Оскільки молоді дерева та чагарники мають найкращий вміст поживних речовин, то здорові популяції лосів найчастіше зустрічаються в місцях, які нещодавно постраждали від лісових пожеж, повеней або сходу лавин.

Лось – травоїдна тварина, що живиться наземними та водними рослинами.

Влітку лось зазвичай харчується водною рослинністю. Через зимовий дефіцит корисних речовин це травоїдний велетень в літні місяці має споживати багато натрію, а рослини в озерах, ставках та річках насичена високим вмістом солі. Заради цієї поживної їжі лось повністю заходить у воду та навіть пірнає, щоб дістатися неї.

Що їсть лось влітку і взимку

Взимку лось їсть ялицю, тис та інші хвойні породи. Щоб дістати їжу з-під снігу, стада цих тварин йдуть протоптаними стежками, які утворюють так зване «лосине стійбище».

Зазвичай до раціону лося входять:

  • кора та гілки;
  • бруньки та листя;
  • хвоя;
  • соснові шишки;
  • ягоди (чорниця, брусниця);
  • латаття та інші водні рослини;
  • мохи та лишайники;
  • гриби;
  • високі трави на гарі.

Типовий раціон лося може включати їжу, яку він збирає із 20 різних видів дерев та чагарників. Найбільш за все ця тварина полюбляє вербу, осику та бальзамічну ялицю. Ще лось дуже любить облизувати мінерали. Він полюбляє солонці, і взимку злизує сіль навіть з шосе.

Як лось споживає їжу?

Зазвичай лось їсть рослини на рівні своєї голови або плечей. Щоб дістатися до рослинності нижче, він мусить опускатися на передні коліна або широко розводити ноги, подібно до жирафів.

Чіпкі губи дозволяють лосю здирати кору та досягати високих гілок. За їхньою допомогою ці тварини можуть навіть оцінити вік пагонів дерев.

Як лось споживає їжу

Зазвичай лось споживає рослини на мілководді. Проте за найбільш поживною рослинністю він занурюється на глибину до 6 м. Лось може з’їдати їжу навіть під водою, бо його надзвичайно великий ніс може закривати ніздрі, запобігаючи потраплянню вологи.

Споживана їжа у процесі травлення проходить через чотири камери шлунка лося. Перша камера ферментує їжу, а інші три – витягують поживні речовини.

Подібно до корів, лосі «жують жуйку». «Жуйка» – це відригнута їжа, яку ці тварини жують протягом певного часу, перш ніж проковтнути.

Що їсть лось взимку

Доступна взимку їжа часто дає лосям лише третину тієї ж поживної цінності, еквівалентної їжі влітку та навесні. Тому, щоб пристосуватися до цього періоду, ці тварини набирають жиру, за рахунок якого й виживають в холодні місяці. При підготовці до зими вага лося збільшується майже на чверть від звичайної.

Хижаки лося

Найбільшу загрозу для лося становлять ведмеді, вовки, люди та кліщі. Бурі та чорні ведмеді нерідко обирають цих великих ссавців у якості головного джерела їжі. Також на лося зазвичай полюють зграї вовків.

Вовки - головні хижаки лося

Завдяки своїй зграйній тактиці вовки становлять найбільшу небезпеку для лося серед існуючих природних хижаків. Фактично, багато популяцій вовків вимерли би, якщо зниклі лосі.

Один такий травоїдний ссавець може стати їжею для цілої вовчої зграї. Небезпека від вовків настільки велика, що самиця лося, яка вирощує теля, часто нехтує власною поживністю заради захисту дитинча.

Як лось захищається від хижаків?

Зазвичай лось втікає від хижаків, розвиваючи при цьому швидкість до 56 км/год. Біг та стрибки не потребують забагато енергії від нього проте дуже енергетично витратні для його переслідувачів.

Взимку, при глибокому снігу, лосі не можуть бігати так швидко. Тому у цей час вони використовують зовсім іншу тактику захисту.

Як лось захищається від хижаків

Лось знаходить тверду землю з найменшою кількістю снігу (наприклад, замерзлі озера або ділянки землі, де сніг здуло), де його копита можуть працювати як снігоступи. Він також може триматися густих лісів, щоб сховатися від вовків.

Якщо лосю доводиться зіткнутися з ворогом, то він може брикатися ногами, відбиваючи напад. Іншим його захистом є неглибокі водойми. Вовки добре вміють плавати, проте не можуть напасти на лося на значному мілководді.

Дорослий лось у сутичці з одним вовком вб’є хижака, а проти зграї може виявитися й безсилим. Проте один вовк може здолати теля або молодняк. Ведмідь у переважній більшості перемагає у боротьбі з лосем. Проте зазвичай він вистежує та полює на молодих лосів.

Величезні роги самців лося лякають хижаків. Проте копита самиці можуть легко обірвати життя навіть дорослого ведмедя.

Лосі також намагаються зменшити ймовірність нападу, контролюючи своє середовище. Ці тварини часто випасаються у водоймах і здатні пропливати декілька кілометрів за раз, досягаючи у воді швидкості 48 км/год.

Люди також полюють на лося. Проте часто потрібно декілька пострілів, щоб убити цього велетня. Чимало хто з мисливців зізнається, що краще зіткнутися з ведмедем, ніж зі злим лосем.

Природні загрози для лося

Глобальне потепління збільшує шанси зараження кліщами у тій місцевості, де живе лось. У теплу зиму популяція цих крихітних паразитів зростає.

Кліщі можуть знищити ціле стадо лосів, послабивши їх через втрату крові. Багато цих величезних ссавців щорічно гине від анемії, спричиненої кліщами.

Природні загрози для лося

Намагаючись позбавитися від цих паразитів, лосі дуже труть шкіру, через що втрачають шерсть. У такому разі вони можуть загинути від переохолодження взимку.

Отруйна їжа також призводить до загибелі лосів. Ці величезні ссавці можуть загинути вже через кілька годин після вживання чорноплідної черешні, європейського чи японського тису, бо ці рослини містять отруту. На жаль, такі випадки дуже нерідкі на Алясці.

Рівень смертності лосів від наїзду автомобіля досить низький

Рівень смертності лосів від наїзду автомобіля досить низький. Так, на Алясці, де забагато цих тварин, цей показник становить лише 1 з 200. Однак близько 20% автомобільних аварій за участю лосів призводять до травм.

Розмноження лосів

На початку осені самці лося починають формувати гаремні стада самиць, готових до спаровування. У шлюбний період самиці приваблюють самців сильним запахом і глибокими криками. Іноді самці змагаються один з одним за право спаровуватися з гаремом.

Вони можуть використовувати роги для демонстрації загрози та штовхати ними один одного. Бійки зазвичай не дуже серйозні, тому що роги можуть зчепитися, що призведе до загибелі обох самців. Наприкінці цих випробувань домінуючий лось залишається зі стадом, а той, що програв, тікає геть.

Розмноження лосів

Самиці лося народжують навесні або влітку одне дитинча. Іноді на світ може з’явитися двійня або навіть трійня. Проте найчастіше у самиці лося народжується лише одне теля. Вагітність триває 225-240 днів.

Телята мають світло-руде забарвлення. Вже за кілька хвилин після народження вони самостійно стають на ноги, а за кілька тижнів можуть і плавати.

Приблизно у віці 4-6 місяців лосенята відлучаються від материнського молока. Проте вони залишаються зі своєю матір’ю, доки у неї не народиться ще одне теля в наступному шлюбному сезоні.

Тривалість життя лося

Лосі дуже агресивно захищають своїх телят. Молодняк стає статевозрілим у віці 2-х років, а у 4-6 років він набуває повністю дорослого вигляду. У дикій природі лосі живуть від 15 до 22 років. Проте більшість цих тварин гине у віці до шести тижнів, зазвичай від нападу ведмедів та вовків.

Проте якщо вони досягають «повноліття», то можуть дожити до старості. Виживання дорослих лосів становить 95%. Проте старих тварин у природі не більше 3%.

Популяція лося

Ці травоїдні ссавці мають досить високий рівень популяції у світі (приблизно 1,5 млн. особин). Лише в Канаді налічується від 500 тисяч до мільйона лосів. У 1900-х роках чотири ці тварини були завезені у Ньюфаундленд. Вони ефективно розмножились, і зараз там існує вже понад 150 тисяч лосів.

У Сполучених Штатах живе близько 300 тисяч лосів, із яких 200 тисяч – на Алясці. Також значні популяції лосів є у Фінляндії, Норвегії, Швеції, Латвії, Естонії, Польщі, Чехії. Ці тварини мають викликають найменше занепокоєння, і чисельність їх у світі у межах свого ареалу лише зростає.

Популяція лося

Популяція лосів в Україні за останні роки лише скорочується. Наприкінці 2017 року ці тварини в країні були занесені до Червоної книги. Офіційно полювання на лося в Україні заборонено. Проте браконьєрство ще становить загрозу для цього лісового велетня.

Вважається, що у найближчі 20-30 років лосі можуть остаточно зникнути в Україні та на півдні Білорусі. До цього може призвести зникнення соснових лісів та глобальні зміни клімату, адже ці тварини не пристосовані до життя у теплі.