Лаванда – найвідоміша ароматична рослина. Її запашні синьо-фіолетові суцвіття-свічки утворюють ілюзію морських хвиль посеред поля. Ці ароматні кущі вирощують у промислових масштабах та заради ландшафтного дизайну садів. Нижче наведені основні види та сорти лаванди (з фото та описом), на які слід звернути увагу садівникам.
Лаванда – фото та опис рослини
Лаванда – вічнозелена трав’яниста рослина з синьо-бузковими літніми квітами, що мають насичений приємний аромат. Вона належить до однойменного роду, родини Глухокропивові чи Губоцвіті (Lamiaceae). Остання налічує понад 200 родів та 3500 видів напівкущів та трав з приємним ароматом, що зустрічаються переважно на теренах Середземномор’я.
Назва «лаванда» походить від латинського слова «lavare», що означає «мити». Пов’язано це з насиченим ароматом рослини, яку здавна додають до ванн та застосовують у косметології та парфумерії.
Більшість видів лаванди – це багаторічні трави заввишки 40-90 см, рідше – 60-120 см. Зазвичай лавандові кущі не дуже високі, але щільні та широкі (40-90 см у діаметрі), з багатьма стеблинами.
Листя лаванди вічнозелене, а цвітіння зазвичай відбувається влітку. Колосоподібні суцвіття найчастіше за все мають блакитно-фіолетове або синє забарвлення.
Проте гібридні види можуть мати й інші кольори. Наприклад, сорти Alba – білі, а Rosea – рожеві. Чимало різновидів лаванди мають насичені відтінки блакитного, рожевого, фіолетового кольорів.
Де росте лаванда?
Приємний аромат лаванди переносить на терени Середземномор’я, яке вважається батьківщиною лавандових полів. Проте географія її поширення у світі значно ширша.
У дикій природі лаванда росте на півдні Європи, у Північній та Східній Африці, Індії та Південно-Західній Азії. Її декоративні форми вирощують у різноманітних куточках світу.
В Україні лаванда у дикій природі росте у Криму. В інших регіонах країни існують культурні лавандові поля.
Цікавий факт! У Франції лаванда відома як «фіолетове золото Провансу», адже саме у цьому регіоні країни зосереджені найбільші лавандові поля.
Найкращі види лаванди
Існує до 50 видів лаванди. Проте найвідомішими та найпоширенішими серед них є лише три. До них належать англійська чи вузьколиста, французька чи широколиста та нідерландська чи гібридна лаванда (лавандин).
Вузьколиста, лікарська чи англійська лаванда – найпоширеніша у світі та найменш примхлива у вирощуванні. Має вузеньке листя та видовжені суцвіття. Саме тому цей вид ще відомий як вузьколиста лаванда.
Вузьколиста, лікарська чи англійська лаванда
Кущики сягають вшир та заввишки до 1 м. Проте середня висота – 50-70 см. Існують також гібридні карликові сорти – до 30 см. Цвітіння відбувається протягом червня-липня. Англійська лаванда має найвишуканіший аромат. Зазвичай її використовують при створенні парфумів та косметики.
Широколиста чи французька лаванда – найбільш теплолюбний та доволі примхливий у вирощуванні вид. Вона може загинути навіть при незначних заморозках. Тому її зазвичай вирощують у горщиках. Цвітіння зазвичай у травні та нерідко повторно наприкінці літа.
Французька лаванда має широке листя та короткі суцвіття. Також вона ще відома як широколиста лаванда. Має найвиразніший аромат, але не у всіх сортів він приємний, у деяких – доволі різкий.
Широколиста чи французька лаванда
Гібридна чи нідерландська лаванда (лавандин) – гібридний різновид, отриманий при схрещуванні англійської та французької лаванди. Він теплолюбний як французька лаванда, тому для вирощування підходять лише південні регіони.
Також це найвищий вид лаванди – кущики можуть сягати до 1-2 м заввишки. Суцвіття зазвичай мають вигнуту форму. Цвітіння відбувається у липні. Зазвичай саме цей вид вирощують у промислових масштабах.
Види лаванди з фото: вузьколиста чи лікарська (Lavandula angustifolia)
Найпопулярніший вид лаванди також відомий як англійський. Проте насправді його батьківщина – Франція. В Англії він протягом століть слугував неодмінною складовою традиційного дизайну англійських садів, з чим і пов’язана така назва. Також цей вид лаванди ще звуть звичайним, садовим чи болгарським.
Вузьколиста лаванда у дикій природі росте у високогірних районах на півдні Франції, а також подекуди в Іспанії та Італії. Саме цей вид вирощують на знаменитих лавандових полях Провансу.
Лаванда вузьколиста – кущ з тонкими суцвіттями фіолетового, рожевого та білого кольору. Її квіти мають насичений ніжний та витончений аромат, через що доволі популярні у сфері виробництва лавандової олії.
Вузьколиста лаванда також широко застосовується у кулінарії. Її можна використовувати як натуральний ароматизатор для тортів, печива, морозива.
Цвіте лаванда вузьколиста на початку-у середині літа (червні-липні), протягом 3-4 тижнів. Листя у неї вузьке, що й зумовило видову назву. Кущі вузьколистої лаванди сягають заввишки та вшир до 1 м
ТОП-9 найпопулярніші сорти лаванди вузьколистої
Хідкот (Hidcote) – один з найпопулярніших сортів лаванди у світі. Відрізняється тривалим цвітінням темно-фіолетових суцвіть з приємним свіжим ароматом. Рясно цвіте протягом кінця весни-початку літа. Найчастіше за все використовується у садах для створення живих огорож та бордюрів. Висота лаванди Хідкот – 30-60 см.
Альба Нана (Alba Nana) – сорт вузьколистої лаванди з білими квітами та заспокійливим ароматом. Висота – 30-60 см. Цвітіння – у середині-наприкінці літа. Сорт найкраще за все підходить для альпінаріїв та вирощування у горщиках з метою декору терас та патіо.
Манстед (Munstead)
Манстед (Munstead) – сорт з рожево-фіолетовим відтінком та солодким ароматом. Висота – 30-60 см. Цвітіння – кінець весни – початок-середина літа. Застосовують для бордюрів та альпінаріїв.
Розеа (Rosea) – сорт вузьколистої лаванди заввишки 60-90 см. Відрізняється дуже рясним цвітінням блідо-рожевих (іноді – майже білих) квітів. Цвіте від кінця весни до початку літа. Сорт ідеальний для створення романтичних живих огорож та бордюрів. На клумбах чудово поєднується з півоніями та трояндами.
Дюймовочка Лей (Thumbelina Leigh) – низькорослий сорт лаванди заввишки 25-30 см. Має дуже насичений аромат. Застосовується у садах для озеленення бордюрів та доріжок. Відрізняється короткими та рясними суцвіттями з меншою кількістю квітів у порівнянні з іншими сортами. Квіти – фіолетово-пурпурові, цвітуть на початку-у середині літа.
Літтл Лотті (Little Lottie) – сорт з подвійними суцвіттями, що поєднують білі та світло-пурпурові квіти. Цвітіння відбувається пізньою весною. Висота кущів – 30-60 см, а ширина – 60-90 см. Квіти відрізняються слабо насиченим приємним ароматом. Сорт зазвичай висаджують у горщики та контейнери.
Міс Кетрін (Miss Katherine)
Лоддон Блю (Loddon Blue) – сорт з найароматнішими суцвіттями насиченого синьо-фіолетового відтінку. Висота куща – до 50-60 см. Цвітіння безперервне, протягом всього літа.
Лавеніт Періте (Lavenite Perite) – сорт лаванди з довгими та рясними суцвіттями. Висота – близько 90-100 см. Квіти мають насичено-фіолетові відтінки та дуже сильний аромат.
Міс Кетрін (Miss Katherine) – один з найкращих сортів вузьколистої лаванди з ніжними бузково-рожевими суцвіттями. Цвіте наприкінці весни.
Види лаванди: стехадська чи морська (Lavandula stoechas)
Цей вид лаванди популярний не менш ніж вузьколиста, але відрізняється від неї менш солодким ароматом. Назва «стехадська» пов’язана с островами Stoechades на півдні Франції. У Сполучених Штатах цей вид лаванди більш відомий як іспанська.
У природі лаванда стехадська росте на теренах Середземномор’я. Ареал її поширення охоплює такі країни, як Іспанія, Португалія, Туреччина. Цей вид більш посухостійкий та вологостійкий у порівнянні з вузьколистою лавандою.
Кущики сягають заввишки до 60 см. Цей вид лаванди має квіти з пелюстками, що за формою нагадують кролячі вушка. Компактні суцвіття відрізняються насиченим ароматом та привертають увагу метеликів та бджіл. Через це вид ще відомий як «лаванда-метелик».
Здавна стехадська лаванда використовується у народній медицині та при виробництві лавандової олії. У кулінарії цей вид зазвичай не застосовується. Проте стехадська лаванда дуже популярна у ландшафтному дизайні садів. Її нерідко використовують при створенні мальовничих живих огорож.
Лаванда стехадська добре росте у теплому кліматі за спекотного та сухого літа. Цвіте вона пізньою весною. Вид стійкіший до посухи, ніж вузьколиста лаванда.
Стехадська лаванда – ТОП-5 найкращі сорти
Анук (Anouk) – найвідоміший сорт стехадської лаванди. Відрізняється великими фіолетовими суцвіттями на тлі сріблясто-зеленого листя. Цвітіння – з середини весни до кінця літа. Кущики сягають 30-60 см заввишки.
Стехадська лаванда Анук (Anouk)
Балерина (Ballerina) – сорт з короткими та рясними темно-фіолетовими суцвіттями з білою верхівкою. Цвіте з середини весни до кінця літа, зазвичай спочатку у травні, потім – у червні та на завершення – у серпні чи вересні. Висота кущів – 30-60 см. Сорт ідеальний для вирощування у контейнерах на терасах. Також підходить для альпінаріїв та квітників.
«З любов’ю» (With Love) – дуже ароматний сорт лаванди стехадської. Цвіте рясними короткими суцвіттями вишнево-фіолетового кольору з ніжно-рожевими, майже білими верхівками з яскраво-малиновими прожилками. Цвітіння – з середини весни та до осені у 3 етапи. Висота – 30-60 см.
Стехадська лаванда Прітті Поллі (Pretty Polly)
«Королівська розкіш» (Regal Splendor) – рясний сорт з фіолетово-синіми квітами та темно-пурпуровими прицвітками, що нагадують корони на верхівках. Кущики сягають 60-90 см заввишки. Цвітіння – з середини весни до кінця літа у 3 етапи.
Прітті Поллі (Pretty Polly) – сорт іспанської лаванди з довгими темно-фіолетовими суцвіттями з білою верхівкою. Висота – у межах 30-60 см. Сорт цвіте у 3 заходи – з середини весни до кінця літа.
Лаванда зубчаста (Lavandula dentata)
Цей вид лаванди високо цінується через декоративно-привабливий вигляд. Для застосування у кулінарії та парфумерії він не придатний. У дикій природі зубчаста лаванда росте у деяких регіонах Іспанії, Північної Африки, Мадейри та Кабо-Верде.
Краще за все цей вид зростає у теплому кліматі з вологою зимою та сухим сонячним літом. У таких умовах зубчаста лаванда може цвісти майже цілий рік, але пік цвітіння припадає на осінь. Висота кущиків становить трохи менш як 1 м.
Зубчастим цей вид звуть через наявність зубчастих країв у сіро-зеленого листя. Для цієї лаванди властиві компактні фіолетові квіти та тривале цвітіння. У порівнянні з попередніми видами аромат найменш насичений та не настільки приємний.
На відміну від інших видів зубчаста лаванда не потребує щорічної обрізки для формування куща. Зазвичай її використовують при створенні мальовничих квіткових композицій та декоративних мікс-бордерів у саду.
Види лаванди з фото: широколиста (Lavandula latifolia)
Цей вид лаванди зазвичай вирощують у промислових масштабах. Саме його використовують для виробництва лавандової олії у великих об’ємах. Остання застосовується на підприємствах з виробництва лаків, мила та засобів дезінфекції.
Широколиста лаванда дуже стійка до посухи. Вона добре росте у сухому середземноморському кліматі. У дикій природі португальська лаванда зростає у низькогірних районах Європи, включаючи Іспанії, Францію, Італію та країни Балканського півострова. Вона цвіте значно пізніше інших видів, зазвичай ближче до завершення літа.
Широколиста лаванда має широке листя овальної форми. Аромат у неї дуже сильний, але менш витончений та вишуканий, ніж у вузьколистого виду. Суцвіття мають форму колосся. Квіти пурпурово-фіолетові, а листя – сріблясто-зелене. Висота куща – у межах 30-80 см, але іноді може сягати до 1,2 м.
Лаванду широколисту зазвичай не вирощують у садах. Проте її нерідко використовують для створення нових гібридних сортів. Найвідоміший серед останніх – лавандин, що був отриманий при схрещуванні широколистої та вузьколистої лаванди.
Види лаванди: гібридна або лавандин (Lavandula x intermedia)
Цей гібридний вид лаванди відрізняються високою морозо- та посухостійкістю. Він легко зростає за різних кліматичних умов.
Суцвіття лавандина за формою схожі на квіти вузьколистої лаванди. Проте стебла у нього довші, ніж у будь-якого іншого різновиду. Цвітіння гібридної лаванди починається раніше, ніж у широколистої, але пізніше на 2-4 тижні, ніж у вузьколистої.
Лавандин – найароматніший вид лаванди. Його квіти мають насичений приємний аромат, нерідко з трав’яним (інколи – навіть м’ятним) відтінком.
Суцвіття зазвичай бузково-фіолетові. Проте існує декілька різновидів лавандина з рожевими, фіолетово-блакитними та білими квітами.
ТОП-6 сорти лавандина
Прованс (Provence Lavandin) – різновид лавандина з великими темно-фіолетовими суцвіттями. Висота куща – 60-90 см. Цвітіння – з середини до кінця літа. Суцвіття відрізняються п’янким ароматом. Сорт стійкий до сильної спеки та високої вологості.
Гросо (Grosso)
Гросо (Grosso) – один з найпоширеніших сортів лавандина. Сягає до 60-90 см заввишки. Цвіте світло-фіолетовими квітами на початку літа. Найчастіше за все сорт Гросо вирощують з комерційною метою для виробництва лавандової олії.
Феноменальний (Phenomenal) – сорт з рясними насичено-фіолетовими суцвіттями. Цвіте з середини літа до осені. Висота – 60-90 см. Сорт стійкий до спеки, холоду, посухи та підвищеної вологості, що дозволяє вирощувати його майже у будь-яких умовах.
Хідкот Гігант (Hidcote Giant) – сорт лавандина заввишки до 60-90 см, з великими рясними суцвіттями насичено-фіолетового кольору. Має сильний солодкий аромат. Цвіте у середині та наприкінці літа.
Імпрес Перпл (Impress Purple) – сорт лавандина до 1 м заввишки. Темно-фіолетові квіти ідеальні для створення квіткових композицій у саду. Суцвіття цього сорту лаванди краще за все підходять для обрізання з наступною сушкою квітів.
Хідкот Гігант (Hidcote Giant)
Супер (Super) – один з найвищих сортів гібридної лаванди. Сягає заввишки понад 1 м. Квіти доволі великі, світло-фіолетово-блакитних відтінків. З цього сорту отримують лавандову олію найвищої якості, але у меншому об’ємі, ніж з інших видів та сортів лаванди.
Види лаванди: єгипетська (Lavandula multifida)
Батьківщина цього виду лаванди – західне та південне Середземномор’я. У дикій природі він росте на півдні Європи та у Північній Африці, включаючи Єгипет.
Єгипетська лаванда сягає до 60 см заввишки та має фіолетово-блакитні квіти. Цвітіння відбувається навесні та влітку. Сріблясто-зелене листя нагадує папороть та виглядає як пір’я у групових посадках. Саме тому цей вид лаванди нерідко використовують як декоративний елемент у садах.
Лаванда єгипетська найбільш стійка до спеки та підвищеної вологості. У регіонах з теплими зимами вона цвіте цілий рік.
Недолік цього виду – доволі різкий аромат, який багатьом може здаватися не надто приємним. На клумбах краще за все поєднувати з ромашками.
Лаванда шерстиста (Lavandula lanata)
Цей вид виростає до 1 м заввишки. Листя у нього довгуваті, білі, вкриті значним шаром ворсинок. Фіолетові квіти мають трубчасту форму та зібрані у високі суцвіття-колосся.
Батьківщина цього виду – Іспанія. Шерстиста лаванда доволі примхлива у вирощуванні. Вона погано переносить дощі та підвищену вологість. Зазвичай цю лаванду вирощують у горщиках у домашніх умовах.
ТОП-10 цікаві факти про лаванду
- Найвідомішими у світі є лавандові поля Провансу у Франції. Проте найбільшим у світі виробником лаванди є Болгарія.
- Для порівняння: у Франції щороку виробляють близько 30 т ефірної лавандової олії, тоді як у Болгарії – 120 т.
- У Стародавньому Єгипті лаванду використовували при бальзамуванні фараонів. Археологи знайшли у гробниці Тутанхамона лаванду, аромат якої зберігся попри вік у понад 3300 років.
- У минулі часи католицька церква вважала лаванду священною рослиною, яка відлякує відьом. Тоді її повинен був мати кожен священник.
- Лаванда – символ романтичного кохання, краси та вишуканості. Також ця рослина асоціювалася з Дівою Марією та символізувала у Середньовіччі чистоту та шляхетність.
- За повір’ям, дівчина, яка постійно носить з собою засушену гілочку лаванди, неодмінно зустріне своє кохання.
- У багатьох середземноморських країнах лаванду широко використовують у кулінарії. Її додають у супи, салати, соуси, як спецію до м’яса.
- Вважається, що лавандовий чай може допомогти позбутися сильної мігрені.
- З кожного гектара лавандового поля можна отримати до 150 кг лавандового меду.
- Аромат лаванди відлякує комарів, мух та мишей, тому саше з цієї ароматної рослини можна тримати у будинках з метою відлякування небажаних комах та тварин.
Садівникам до уваги
Вузьколиста лаванда найпростіша у вирощуванні. Її можна вирощувати навіть у середній смузі України.
Досвідчені садівники радять саджати сорти Munstead та Hidcote, які добре ростуть як у теплому, так й у прохолодному кліматі. Ці різновиди лаванди високо цінуються завдяки ароматним властивостям та зазвичай вирощуються з комерційною метою.
Стехадська лаванда відрізняється найтривалішим періодом цвітіння. Вона також має приємний солодкий аромат. Якщо зрізати суцвіття, що відцвіли, то можна насолоджуватися цвітінням цього виду з весни до літа.