Комодський варан – величезна ящірка-ендемік фауни Індонезії. Зустрічається вона лише на п’ятьох індонезійських островах. На вигляд цей плазун здається справжньою доісторичною ящіркою, та навіть відомий ще як комодський дракон.
Комодський варан – класифікація та наукова назва
Комодський варан або комодський дракон – величезний плазун із ряду Лускаті. Він належить до родини Варани (Varanidae) та є найбільшим представником однойменного роду.
Наукова назва цієї величезної ящірки – Varanus komodoensis. Вона підкреслює те, що комодський дракон є різновидом варанів та зустрічається переважно на острові Комодо в Індонезії. Мешканці цих місць звуть цю найбільшу ящірку в світі «ора» або «буайя дарат», що перекладається як «наземний крокодил».
Як виглядає комодський варан? Опис ящірки
Комодський варан – величезний плазун, що сягає до 3-х метрів (у середнього – до 2-х м) у довжину та важить від 70 до 150 кг. Він має неймовірно потужне товсте тіло видовженої форми, через що дійсно нагадує крокодила. Шкіра у цих плазунів сірувато-коричнева, вкрита дрібними лусочками і складками навколо шиї.
Комодські варани мають відносно невелику голову у порівнянні з великим розміром тіла. Проте у них широкі та потужні щелепи, що приховують рот, наповнений смертельними бактеріями та гострими зубами.
Лапи у комодського дракона короткі та м’язисті. Хвіст – дуже потужний та такої ж довжини, як тіло. Ця величезна ящірка використовує його як для боротьби, так і для рівноваги, коли піднімається на задні лапи. Крім того, комодський варан має довгі гострі вигнуті кігті на лапах, які часто використовує для риття нор глибиною до 5 м.
Цікавий факт! Вважається, що комодські варани еволюціонували до таких величезних розмірів через наявність ряду великих видів ссавців, які наразі вже вимерли, та через відсутність інших великих хижаків. Хоча останні дослідження вчених спростовують це твердження.
Поведінка та спосіб життя комодського варана
Комодський варан – хижа ящірка, що веде поодинокий кочівний спосіб життя. У пошуках їжі він щодня може долати приблизно 2 км.
Також ці плазуни відомі як вправні пловці, що мігрують з одного острову на інший на відносно велику відстань. Незважаючи на велике масивне тіло, ці ящірки лише здаються повільними, а насправді здатні бігати зі швидкістю до 18 км/год короткими ривками.
Хоча комодські варани – поодинокі тварини, вони нерідко збираються разом в місці, де знаходиться їжа. Щоб зловити великих тварин, ці ящірки годинами сидять, сховавшись у рослинності. Побачивши потенційну здобич, вони з неймовірною швидкістю та силою кидаються на неї.
Хоча комодський варан має хороший зір, він в основному покладається на свій роздвоєний язик, щоб відчувати запахи у навколишньому середовищі. Висмикуючи язика з рота, ця велика ящірка здатна «пробувати» частинки запаху в повітрі. Завдяки цьому вона здатна знаходити потенційну здобич (як живу, так і падло) на відстані до 8 км.
ТОП-5 цікаві факти про комодського варана
- За сучасними дослідженнями, пращури комодського дракона мешкали в Австралії, а потім переселилися на найближчі острови. Зовнішньо вони не змінювалися тисячі років. Проте раніше вважалося, що комодський варан еволюціонував до значних розмірів в ізоляції на острові Комодо.
- Хоча комодські варани жили на островах Індонезії мільйони років, у світі про їхнє існування дізналися лише на початку 20-го ст. Першим про цих гігантських ящірок дізнався пілот літака, який впав в океан поблизу острова Комодо.
- Слина комодського варана налічує 50 різних типів токсичних бактерій, що спричиняють швидке інфікування при укусі цією ящіркою. Проте вчені вважають, що крім цього, ці плазуни можуть мати отруйну залозу у роті.
- Різновид карликового слона, який вже давно вимер, можливо, колись був головним джерелом їжі для комодських драконів. Основні сучасні джерела харчування цих ящірок були завезені на острови людьми-поселенцями.
- Комодський варан – не лише найбільша ящірка в світі, але й одна з найбільш агресивних та небезпечних тварин. Відомі випадки, коли цей величезний плазун нападав на людей, які потім гинули від укусу через наявність в слині отруйних бактерій.
Де живе комодський варан?
Раніше комодський дракон був широко поширений на багатьох островах Індонезії. Наразі він зустрічається лише на п’ятьох з них. До них належать острови Комодо, Гілі-Мотанг, Рінджа, Падар та західна частина Флорес.
Переважна більшість цих величезних ящірок мешкає на теренах національного парку Комодо. Типове середовище їх існування – відкриті ліси разом із сухими саванами та чагарникові схили пагорбів. Іноді комодські варани зустрічаються у висохлих руслах річок.
Цікавий факт! Національний парк Комодо був створений у 1980 році саме для захисту рідкісних комодських драконів.
Що їсть та як харчується комодський варан?
Ці величезні рептилії є хижаками, що полюють переважно на великих тварин. До їхньої типової здобичі належать дикі свині, кози, олені та навіть коні та водяні буйволи.
Комодські варани мають здатність атакувати здобич, набагато більшу за них. Навіть якщо засідка їм не вдасться, вони переслідуватимуть поранену тварину кілометрами. Комодський варан буде вправно чекати, поки потенційна здобич загине від сепсису, викликаного смертельними бактеріями від укусу ящірки.
Молоді комодські дракони полюють на дрібніших тварин, переважно на деревах. Їхньою здобиччю зазвичай стають змії, птахи та пташині яйця, та навіть інші ящірки. Найулюбленішою їжею молодих комодських драконів є чорні щури.
Зуби у цих плазунів гострі та зубчасті, придатні для розривання м’яса, але непридатні для жування. Через це комодські варани відривають шматки від туші, кидають їх назад до рота та ковтають цілком за допомогою гнучких м’язів шиї.
Цікавий факт! У роті комодського дракона налічується близько 60 зубів, що мають довжину до 2,5 см. До полювання на великих тварин ці ящірки переходять, коли їхня вага перевищує 20 кг.
Розмноження комодських варанів
Під час сезону розмноження (приблизно у вересні) комодські дракони живуть групами. В цей час самці борються один з одним, стоячи на задніх лапах та підпершись хвостом. Таким чином вони змагаються за доступ до самиць.
Після спаровування самиця комодського варана відкладає до 20-25 шкірястих яєць у яму, викопану в м’якому піску. Інкубаційний період триває 8-8,5 місяців.
Молоді ящірки мають помітні кремові смуги на тілі, які у них зникають з віком. Довжина тіла в них сягає 30 см. Вони повністю самостійні від моменту появи на світ.
Проте поки молоді комодські варани не виростуть до значних розмірів, більшість часу вони проводять на деревах. Вже більш дорослими та достатньо сильними вони спускаються на землю та починають вести типовий для цих ящірок наземний спосіб життя. В дикій природі комодський дракон живе до 25-40 років (в середньому – 30).
Хижаки та загрози для комодського варана
Через те, що комодський дракон є найбільш домінуючим хижаком у своєму середовищі, дорослі особини не мають природних хижаків там, де вони живуть. Проте коли на острові Комодо з’явились перші люди, вони почали полювати на цих великих ящірок.
Крім того, через вторгнення людини відбулася зміна навколишнього середовища. Люди почали вирубувати ліси, щоб звільнити території для сільськогосподарських угідь.
Таким чином певною загрозою для комодських варанів стало ще й знищення їх середовища існування. Крім того, вулканічна активність також загрожує цим тваринам, оскільки острови геологічно активні. Подібні події призводять до зменшення кількості видів здобичі комодського варана, що в свою чергу впливає на його власну популяцію.
Популяція комодського варана
Наразі комодський дракон класифікується як вид, що є «вразливим у своєму природному середовищі». Йому потенційно загрожує зникнення в найближчому майбутньому через втрату середовища існування, що в першу чергу пов’язано з діяльністю людини.
Хоча раніше комодські варани були доволі поширені на численних островах Індонезії, наразі їхня популяція обмежується лише кількістю у 3000-5000 особин на декількох островах, переважно на заповідних територіях. Цей вид ящірок наразі перебуває під охороною.