Фазан звичайний: фото, опис, цікаві факти

Фазан звичайний - фото, опис, цікаві факти

Фазан звичайний – азійський птах, який був завезений до багатьох інших куточків світу. Зустрічається він і на теренах України. Найпростіше за все впізнати самця фазана звичайного, що має дуже яскраве оперення. Ці птахи здатні до польоту, проте літати не люблять та більшість часу проводять, переміщуючись на землі.

Фазан звичайний – класифікація та наукова назва

Фазан звичайний – птах, що належить до ряду Куроподібні. Він є представником родини Фазанові (Phasianidae), що об’єднує 4 підродини (Індичкові, Тетерукові, Куріпчині та Фазанні).

Фазан звичайний належить до підродини Фазанні, що налічує 55 видів та 16 родів. Він є близьким родичем павича та лофури та має певні схожі риси зовнішнього виду.

Фазан звичайний – класифікація птаха

Фазан звичайний та японський (зелений) належать до роду Фазан (Phasianus). Дещо схожий на них фазан золотий або китайський є представником окремого однойменного йому роду, а багряний – роду Ітагіна.

Наукова назва фазана звичайного – Phasianus colchicus. Друга складова походить з латини та означає «з Колхіди» (країни, що раніше існувала на узбережжі Чорного моря, наразі це територія Грузії). Тобто дослівно наукова назва цього птаха перекладається як «фазан із Колхіди». В світі існує приблизно 30 підвидів фазана звичайного.

Як виглядає фазан звичайний? Опис птаха

Зовнішній вигляд самця та самиці фазана звичайного значно різниться. Самці (їх ще звуть півнями) мають яскраво-червоні маски на обличчі. По бокам голови в них розташовані пучки подовженого мерехтливого зеленого пір’я, що тріпотить та має вигляд ріжок.

Як виглядає фазан звичайний (самець)
Самець фазана звичайного

Пір’я на тілі у самця фазана звичайного дуже яскраве. Воно може мати доволі різноманітне забарвлення – від золотавого, рудого та мідно-червонуватого до помаранчевого та темно-зеленого. На шиї у самців є біле кільце, через що цей вид птахів ще зветься кільчастим фазаном.

Самиці не мають таких «прикрас». Оперення в них зазвичай коричневого відтінку, що забезпечує краще маскування від хижаків. Верхня частина у самиці фазана звичайного сірувато-руда з темними плямами, а нижня – більш світліша, з металевим блиском та темними плямами на боках. 

Як виглядає фазан звичайний (самиця)
Самиця фазана звичайного

Дзьоб у цих птахів невеликий, трохи гачкуватий, буро-жовтий. Самці та самиці фазана звичайного мають довгий клиноподібний хвіст, що налічує 18 пір’їн. Його довжина становить половину від загальної, яка у дорослого птаха сягає 53-85 см. Хвіст зазвичай жовто-бурий, з фіолетовими відтінками.

Розмах крил у фазана звичайного сягає 70-90 см, а вага – 900-1360 г (інколи – до 2-х кг). Самці завжди значно більші, ніж самиці. Ноги в цих птахів високі, міцні, буро-коричневі.

Поведінка та спосіб життя фазана звичайного

Ці птахи не мігрують. Вони живуть поодинці або невеликими групами. Зазвичай у значні зграї фазани звичайні об’єднуються восени та живуть так протягом холодних місяців. При цьому самці та самиці створюють окремі групи.

Спосіб життя фазана звичайного

Самці можуть проявляти агресію в сезон розмноження, захищаючи свою територію. Проте зазвичай фазан звичайний – боязкий та дуже обережний птах. Він намагається уникати хижаків.

Фазан звичайний не любить літати, хоча й здатний до польоту. Зазвичай він переміщується з місця на місце пішки або бігом. При цьому фазан звичайний не є повільним птахом.

Він здатний переміщуватися по землі зі швидкістю до 16 км/год. Якщо цього птаха злякати, то він може вирватися зі своєї схованки та злетіти в повітря зі швидкістю до 80 км/год.

Сильні м’язи довгих ніг також дозволяють фазану звичайному з легкістю тікати від хижаків. У польоті він здатний здолати лише 70-150 м та швидко виснажується.

Поведінка фазана звичайного

Ці птахи не люблять негоду. Якщо погода несприятлива для прогулянок та пошуків їжі, вони можуть протягом кількох днів залишатися без їжі в своєму місці ночівлі.

Фазан звичайний не має потових залоз. Тому, якщо йому жарко, то він дихає так само, як собаки, щоб вивести зайве тепло тіла. Для видалення бруду, жиру, мертвих клітин шкіри та старого пір’я ці птахи роблять собі пилові ванни. У разі небезпеки фазан звичайний видає грубе каркання.

Де живе фазан звичайний?

Середовище існування фазана звичайного досить різноманітне. Ці птахи можуть зустрічатися в лісах (але не в тайзі) та на луках, зазвичай поблизу води.

Навесні та влітку вони ночують в густих чагарниках та деревах. Восени фазани звичайні переміщуються на сільськогосподарські поля, до заболочених лісів та бур’янистих місць.

На початку сезону гніздування ці птахи шукають укриття вздовж огорож, канав та трав’янистого узбіччя доріг. Коли рослинність стає густішою та вищою, вони переміщуються на поля люцерни та сіножаті. Фазан звичайний гніздиться на землі, але на ночівлю переміщується на гілки дерев.

Де живе фазан звичайний

Батьківщина фазанів – Азія, звідки вони були завезені до інших куточків світу. Наприклад, в Сполучені Штати цей птах був привезений у 1880-ті роки. Взагалі фазан звичайний зустрічається приблизно в 50 країнах світу. Він був завезений до Європи, Північної Америки та Австралії.

Наразі фазан звичайний досить поширений у Центральній та Передній Азії, Японії, Китаї та на Корейському півострові. Також він зустрічається в Грузії та на півночі Кавказу, Казахстані, Азербайджані та Середній Азії, куди був завезений в 1930-ті роки.

На теренах України фазан звичайний мешкає переважно у південних та південно-східних районах. Також він зустрічається у Волинській області та на Закарпатті. Зазвичай фазан звичайний мешкає біля водойм із заростями чагарників або очерету.

Цікавий факт! Фазан звичайний – національний птах Грузії.

Що їсть фазан звичайний?

Ці птахи всеїдні, проте їхній раціон змінюється залежно від сезону. Взимку фазан звичайний харчується корінням, ягодами, горіхами, фруктами, насінням та зерном.

Що їсть фазан звичайний

Влітку раціон цього птаха складається переважно з комах (переважно коників), павуків, равликів та слимаків, гусениць та свіжої зелені. Також фазан звичайний може споживати дощових черв’яків, молодих мишок, змій та ящірок. Пташенята харчуються так само, як дорослі птахи.

Цікавий факт! Фазан звичайний може харчуватися навіть отруйними ягодами без шкоди для свого здоров’я.

Розмноження фазана звичайного

Шлюбний період у фазана звичайного починається наприкінці березня, а пік розмноження припадає на травень. У цей час самці дуже агресивно захищають свої території від потенційних конкурентів.

Для залучення самиці вони голосно кукурікають та вигульковують. Півні б’ються між собою, використовуючи під час бійки крила. Таким чином вони демонструють самиці свою силу та міць. Самці фазанів нерідко мають гарем, що складається із кількох самиць.

Фазани звичайні влаштовують гніздо під живоплотом або в щільному покриві. Вони вистилають його листям та травою. Іноді самиці фазана звичайного гніздяться в гнізді, яке покинули інші птахи.

Ці птахи мають від 7 до 15-18 яєць (проте зазвичай 8-14) оливкового кольору. Самиця відкладає їх протягом 2-3-х тижнів з квітня по червень. Час інкубації становить 21-27 днів. Самиця в цей час не відлучається від гнізда та за період висиджування втрачає до 40% своєї ваги.

Пташенята фазана звичайного

Пташенята фазана звичайного залишаються поряд з матір’ю декілька тижнів. Проте вони здатні залишати гніздо вже через декілька годин після появи на світ. Пташенята фазана звичайного народжуються з відкритими очима та вкритими пухом.

Вони дуже швидко ростуть та здатні літати у віці 12-14 днів. На 15-й тиждень життя пташенята фазана звичайного вже виглядають як дорослі птахи. В дикій природі фазан звичайний живе 1-2 роки. В неволі ці птахи можуть прожити до 18 років.

Хижаки та загрози для фазана звичайного

Пташенята та молоді птахи найчастіше за все стають здобиччю сов, яструбів, лисиць та вовків. Яйцями фазана звичайного найчастіше за все харчуються ракуни та скунси. Взимку, коли сніг зменшує можливості схованок для дорослих птахів, вони також можуть ставати здобиччю яструбів та сов.

Хижаки та загрози для фазана звичайного

Крім того, фазан звичайний нерідко гине від пташиного грипу та інших захворювань, що вражають диких та домашніх птахів. Під час суворої зими виживають лише 50% дорослих птахів (лише 20% – за відсутності їжі при цьому), тоді як під час м’якої – до 95%.

Цікавий факт! На смак фазан звичайний схожий на курку, проте його м’ясо приємніше та має трохи солодше.

Популяція фазана звичайного

Наразі фазан звичайний не знаходиться під загрозою вимирання. Проте популяція цих птахів в багатьох місцях скорочується через втрату середовища існування та надмірне полювання людини.

Популяція фазана звичайного

У 2000 р. приблизно 157 тисяч фазанів загинуло через мисливців. Для порівняння: за мисливський сезон 2017-18 рр. було добуто майже 34 тисячі цих диких птахів.

В цілому популяція фазана звичайного в світі налічує від 45 до 300 млн. особин. Проте чисельність цих птахів значно різниться залежно від певного місця існування.