Дискус – яскрава тропічна риба, що мешкає у водах басейна Амазонки. Подібно до хамелеона, вона може змінювати забарвлення свого тіла залежно від настрою та різних чинників довкілля. Через яскравий вигляд дискус має славу однієї з найпопулярніших акваріумних рибок.
Дискус – класифікація та наукова назва
Дискус – риба, що належить до класу Променепері, ряду Окунеподібні, родини Цихлові чи Цихліди (Cichlidae). Остання об’єднує чимале різноманіття риб, переважно прісноводних.
Переважна більшість представників Цихліди – відомі акваріумні рибки, як-от скалярії, оскари та дискуси. Загалом ця родина налічує 1900 видів, з яких описані лише 1700 видів.
Дискуси – представники підродини Chichlasomatinae, до якої належать майже усі види цихлід з Південної та Центральної Америки. Вони належать до роду Дискус (Symphysodon). Останній об’єднує 4 види цихлід, що є прісноводними рибами з басейну Амазонки.
Вперше дискус був описаний науковцем Хекелем у 1840 році. Наукова назва риби – Symphysodon походить від двох грецьких слів, сполучення яких перекладається як «зуби, що зрослися».
Ці рибки дійсно мають особливе розташування чотирьох зубів на стику верхньої та нижньої щелепи. Назва «дискус» пов’язана з круглою формою тіла цих рибок, що нагадує диск.
Як виглядає рибка дискус?
Ці тропічні риби мають відносно пласке, сильно стиснуте з боків кругле тіло, що частково нагадує диск. На спині та у хвостовій частині тіла розташовані великі плавники, що височіють над тілом.
Забарвлення у дискусів, що живуть у дикій природі, поєднує сині, червоні та зелені кольори. Зазвичай ця кольорова гама утворює на тілі рибок чимало дивовижних кольорових візерунків. Крім того, дискуси можуть змінювати забарвлення залежно від віку, настрою, умов довкілля та рівня стресу.
Довжина тіла у дискуса, що живе у дикій природі, зазвичай не перевищує 15 см. Вага сягає близько 226 г. Проте дискуси, що були виведені у неволі, можуть сягати до 20-22 см завдовжки.
Самці та самиці дискусів зовні нічим не відрізняються. Лише під час вагітності самиць можна впізнати за збільшеним черевцем.
Цікавий факт! У неволі було виведено чимало різновидів дискусів, що мають найдивовижніші візерунки, які не зустрічаються у природі.
Види дискусів
Згідно з генетичними дослідженнями, у природі існує 3-4 види рибок дискус. Крім того, є чимало яскравих гібридних різновидів, які були виведенні у неволі.
- Рівносмугастий чи блакитний дискус (Blue Discus) – мешкає у річці Ріо-Пурус у східній частині басейну Амазонки, має смугасте синьо-коричневе забарвлення тіла;
- Зелений дискус (Green Discus) – живе у нижній течії ріки Пурус у західній частині басейну Амазонки, забарвлення тіла – жовто-зелене з синіми відблисками по краю та кількома чорними смугами по всьому тілу;
- Дискус Хекеля, звичайний чи червоний (Red Discus) – мешкає у річці Ріо-Негру та прилеглих районах, забарвлення тіла – червоно-помаранчеве, іноді доповнене синьо-зеленими візерунками та чорними смугами.
Дискус звичайний та блакитний вважаються найближчими родичами. Вони можуть сумісно розмножуватися та народжувати життєздатне потомство.
Де живуть рибки дискус?
У дикій природі риба дискус мешкає винятково у притоках та поймах басейну ріки Амазонка на теренах Бразилії, Перу та Колумбії. Зазвичай представники цього виду цихлід надають перевагу глибоководним каналам та рікам з повільною течією.
Дискуси часто збираються зграйками поблизу дерев, що впали у воду біля узбережжя. Попри обмежений ареал поширення, популяція цих рибок вважається доволі стабільною. Певна чисельність дискусів у природі невідома. Проте вважається, що зникнення цим рибам поки що не загрожує.
Що їдять дискуси?
Ці тропічні риби всеїдні. Переважна частина їхнього раціону складається з водоростей та іншої дрібної водної рослинності. Також дискуси можуть полювати на малих безхребетних – черв’яків та ракоподібних.
При утримуванні дискусів в акваріумі їм слід забезпечити раціон, подібний до природного. Тропічні пластівці та кульки з водоростей, гранули з креветок – найкраща їжа для цих акваріумних рибок. Також важливо зберігати баланс між їжею рослинного та тваринного походження під час годування дискусів в акваріумах.
До уваги! Дорослих дискусів в акваріумі потрібно годувати 2-3 рази на день.
ТОП-5 цікаві факти про дискуса
- Дискуси – одні з небагатьох зграйних цихлід. Вони утворюють великі групи з десятків особин для сумісного захисту та видобутку їжі.
- Яскраві кольори риби дискус зумовлені особливою комбінацією пігментів у клітинах її шкіри.
- У сезон розмноження самець дискуса обирає лише одну самицю з десятка особин.
- Дискус – єдина риба, що вигодовує мальків завдяки слизовій оболонці свого тіла.
- Через неймовірно яскраве забарвлення цих акваріумних рибок нерідко звуть «королями прісноводного акваріума».
Розмноження дискусів
На сезон розмноження цих тропічних рибок суттєво впливають зміни рівня воду у тому середовищі, де вони живуть. Зазвичай дискуси нерестяться, лише-но починає підійматися рівень води. За цих умов у них значно менше природних ворогів та значно більше джерел харчування.
Під час сезону розмноження групи дискусів розподіляються на окремі пари та відокремлюються від своїх родичів. Мальки з’являються на світ за 3-4 дні після відкладання ікри.
Батьки беруть активну участь в їхньому житті. Через шкіру вони виділяють слизоподібну речовину, якою мальки харчуються протягом кількох перших тижнів свого життя. Молоді дискуси починають розмножуватися у віці 1 року.
У дикій природі риба дискус живе до 10-15 років. Проте чимало мальків гине ще у перший рік життя. Черепахи, птахи та більші види риб – головні природні вороги риби дискус. Також відомо, що ці цихліди можуть їсти мальків своїх же родичів.
Спочатку дискусів для акваріумістів у світі привозили з природних водойм Південної Америки. У 1935 році вперше вдалося розмножити цих рибок у неволі. Проте, навіть зараз розмноження дискусів вдається лише досвідченим акваріумістам.
Рибки дискус в акваріумі: умови утримування та догляд
Дискуси – неймовірно товариські рибки. Саме тому в одному акваріумі рекомендується тримати не менш як 6 особин. При цьому місткість для утримання слід обирати з рахунку не менш ніж 37 л на 1 рибку.
Дискуси – миролюбні акваріумні рибки. Проте самці у період розмноження можуть проявляти агресію до своїх потенційних конкурентів. У цей час рекомендується розподіляти їх в окремі місця існування.
Дискусів також можна утримувати разом з іншими тропічними рибками, що живуть у схожих умовах. Наприклад, вони чудово сусідують в одному акваріумі з блакитними неонами та карликовими цихлідами.
Дискусам важливо забезпечити потрібні умови існування. Для їхнього утримання потрібен високий акваріум з вертикально розташованими рослинами та коряками, що створюють імітацію природного середовища існування.
Оптимальний pH для дискусів – у межах 6-7. Неодмінно слід дотримувати постійної температури води у межах +27…+30°С (+32°С – для дискуса Гекеля).
Завжди слід звертати увагу на зовнішній вигляд рибок. Втрата яскравості забарвлення, млявість та поява набряків можуть бути першими ознаками хвороби дискуса.