Дикі тюльпани в природі зустрічаються високо в горах і долинах Європи та Центральної Азії. Їх можна побачити на Кавказі та в Гімалаях, на Тянь-Шані та Памірі, а на теренах України – переважно в степних та гірських районах Криму. Дикі тюльпани мають чимало різновидів, які зачаровують своєю вишуканою красою. Нижче наведені найбільш відомі види.
Дикі тюльпани – загальна характеристика
Більшість диких тюльпанів зростає в горах Казахстану, Киргизстану, Таджикистану, Узбекистану, Ірану та Афганістану. Від домашніх різновидів вони відрізняються мініатюрними розмірами.
Зазвичай ці квіти сягають не більше 10-15 см заввишки, хоча інколи – до 20 см. Більшість з них доволі складно помітити серед високого різнотрав’я.
Дикі тюльпани добре пристосовані до дренованих кам’янистих ґрунтів та екстремальних умов. В природі вони ростуть в кліматі, де літо довге, спекотне та сухе, а зими холодні та з рясними опадами.
Дикі тюльпани Шренка (Tulipa schrenkii)
Цей вид є найбільш поширеним диким тюльпаном на теренах Криму. Його квітки нагадують мініатюрні бокали, що височіють на тонкій стеблині заввишки не більше 7 см.
Взагалі висота тюльпанів Шренка може сягати до 40 см, якщо їх вирощувати в домашніх умовах. Цей вид вважається одним із найстаріших культурних тюльпанів. Саме на його основі було виведено чимало сортів цих квітів.
Зазвичай квітки тюльпанів Шренка мають вогняно-червоний колір. Проте інколи вони можуть бути жовтими, білими, бузково-рожевими та навіть строкатими. Пелюстки на кінцівках загострені або заокруглені.
Через яскраві кольори тюльпани Шренка вважаються найгарнішими квітами кримської флори. Вони зачаровують не лише красою, але й дуже легким, ледь відчутним приємним ароматом. Їхнє цвітіння припадає на квітень-травень.
Дикі тюльпани Шренка в природі зростають у степах та напівпустелях. В горах вони зустрічаються на висоті до 600 м.
Ареал розповсюдження тюльпанів Шренка простягається від Північного Причорномор’я до Кавказу, Закавказзя та Центральної Азії. Їх можна побачити на заході Казахстану та Ірану та в Китаї.
В Україні ці дикі тюльпани розповсюджені у південних регіонах, та особливо численні в Криму. Цей вид в країні занесений до Червоної книги.
Цікавий факт! Вважається, що саме дикорослий тюльпан Шренка був завезений із міста Кафа (сучасна Феодосія) до Османської імперії.
Двоквіткові або двоцвітні дикі тюльпани (Tulipa biflora)
Цей ранньовесняний дикий тюльпан – один із найменших та найбільш рідкісних в Криму. На одній стеблині заввишки 10-25 см ростуть 2 квітки одночасно.
Пелюстки зазвичай загострені на кінці, білі, а серцевина – жовто-зеленувата. Саме двоколірне забарвлення привертає увагу до цих невисоких та дрібних квітів.
Цей вид диких тюльпанів розповсюджений переважно в Малій Азії, на Кавказі та Закавказзі. Проте подекуди його осередки можна знайти в Єгипті, Йорданії та навіть Сербії.
В Україні двоцвітний тюльпан зустрічається у Криму, переважно біля Коктебеля, мисів Тарханкут та Казантип. Цвіте він у квітні-травні.
До уваги! Тюльпан Кальє та коктебельський є синонімами двоквіткового/двоцвітного тюльпану, хоча спочатку були описані як окремі види. В культурі ці квіти відомі з 1806 року.
Дикий тюльпан скіфський (Tulipa scythica)
Цей вид диких тюльпанів – ендемік флори України. Квітки в нього поодинокі, яскраво-жовті, через що нагадують про легендарне скіфське золото. Висота стеблини сягає 20-35 см.
Нерозкриті бутони тюльпана скіфського схожі на згортки давніх рукописів. Коли вони розцвітають, то їхні шість пелюсток з гострими кінчиками нагадують зірку. Цвітіння можна спостерігати у квітні.
Зустрічаються дикі скіфські тюльпани лише на півдні Лівобережжя та дуже рідко – в Криму. Проте найчастіше за все їх можна побачити на теренах заповідника Асканія-Нова.
Тюльпан бузький (Tulipa hypanica)
Це ще один вид диких тюльпанів, що є ендеміком флори України. Ареал його зростання охоплює Північне та Західне Причорномор’я.
Найчастіше за все бузький тюльпан можна побачити в степах між Дністром та Дніпром. Він росте переважно на кам’янисто-щебенистих ґрунтах.
Бузькі тюльпани виростають до 15-35 см заввишки. Квітки в них поодинокі, зазвичай жовті, але зовнішні пелюстки мають рожево-червоний відтінок. Цвітіння відбувається у квітні. Цей вид культивується у ботанічних садах.
Тюльпан гранітний (Tulipa graniticola)
Цей вид диких тюльпанів є доволі рідкісним ендеміком української флори та занесений до Червоної книги України. Ареал його розповсюдження охоплює Північне Приазов’я та схід Подніпров’я.
Зазвичай тюльпан гранітний росте на відшаруваннях граніту у кам’янистих степах, через що й отримав таку видову назву. Значно рідше його можна побачити на пісковиках.
Цвіте тюльпан гранітний у квітні-травні. Квітки в нього зазвичай жовті, але зовнішні пелюстки мають рожево-бузковий відтінок. Зазвичай вони поодинокі, але інколи на одному квітконосі може бути до 2-3 квіток. Заввишки ці дикі тюльпани України сягають 20-35 см.
Тюльпан змієлистий (Tulipa ophiophylla)
Ці дикі тюльпани є ендеміками флори Північного Причорномор’я. Заввишки вони виростають до 12-35 см.
Квітне тюльпан змієлистий поодинокими жовтими квітками. Видова назва пов’язана з виглядом листя, що звивається навколо стеблини наче змія.
Ареал розповсюдження цих диких тюльпанів охоплює Приазов’я та схід Північного Причорномор’я. Зазвичай вони зростають в кам’янистих степах, на відслоєннях вапняку чи крейди. Цвітіння відбувається протягом квітня-травня.
Тюльпан лісовий (Tulipa sylvestris)
Це найбільш поширений у світі вид диких тюльпанів, що зустрічається й на теренах України. Ареал його розповсюдження охоплює Європу (крім півночі), Західну Азію та Північну Африку.
Крім того, він був завезений до Ірану та Сполучених Штатів. В Україні дикий тюльпан лісовий росте у дібровах та чагарниках, на гранітних та вапнякових відслоєннях та на пісковиках у степу та на півдні лісостепу.
Заввишки цей вид виростає від 10 до 30-45 см. Квітки в нього золотисто-жовті з трохи зеленуватими прожилками.
Дикий тюльпан дібровний (Tulipa quercetorum)
Ці дикі тюльпани – ендеміки флори Східної Європи. В Україні вони зустрічаються, але є доволі рідкісним видом, занесеним до Червоної книги.
Загальний ареал зростання тюльпану дібровного охоплює територію від Південного Бугу до Передкавказзя. Зазвичай він зростає в степних та лісостепових регіонах.
В Україні тюльпан дібровний найчастіше за все зустрічається на Лівобережжі та на сході країни. Ці квітки можна побачити в заплавних дібровах та байрачних лісах.
Висота тюльпану дібровного сягає 25-50 см. Квітки в нього яскраво-жовті, рідше – білі або світло-рожеві. Цвітіння припадає на квітень-травень.
Дикі тюльпани Грейга (Tulipa greigii)
Цей вид диких тюльпанів – ендемік флори Середньої Азії. В природі він зустрічається лише на півдні Казахстану та прилеглих до нього територій сусідніх країн.
Культивованим цей вид диких тюльпанів був ще в 1872 році. Наразі він вирощується в багатьох ботанічних садах Європи та Азії.
В природі існує чимало різновидів форм тюльпану Грейга. Проте для всіх них характерна крапчатість листя, верхній бік яких прикрашений коричнево-фіолетовими плямами. Заввишки вони виростають до 50 см.
Забарвлення та форма квітки можуть значно відрізнятися залежно від різновиду. Частіше за все тюльпани Грейга червоні, іноді – помаранчеві, світло-кремові або яскраво-жовті. Їхнє цвітіння припадає на кінець квітня – початок травня.
Тюльпан Регеля (Tulipa regelii)
В дикій природі ці тюльпани зустрічаються лише в Казахстані. Вперше вид був знайдений в 1886 році в Чу-Ілійських горах. Зростають ці дикі тюльпани на червоній глині та скелястих схилах на висоті 800-1100 м.
Тюльпани Регеля доволі низькорослі. Висота стебла в них сягає лише 4-12 см. Квітки одиночні, зі слабким, але дуже приємним ароматом. Цей вид є доволі ранньовесняним. Він цвіте з кінця березня до середини квітня.