Болота вважаються не дуже гостинним середовищем для розвитку рослинності. Попри це, болотні рослини вражають неймовірним різноманіттям. У заболочених місцевостях ростуть рідкісні дерева, численні низькорослі кущі, дивовижні рослини-хижаки, ароматні квіти та смачні ягоди. Нижче наведені основні болотні рослини з фото, назвами та описом.
Дерева на болотах: сосна болотяна (Pinus palustris)
Це одне з найвідоміших дерев, що росте на мохових болотах. На відміну від звичайних болотні сосни низькорослі. Вони нерідко мають чахлий вигляд. Заввишки ці болотні дерева сягають до 3-4 м та мають стовбур товщиною лише 4-5 см.
У північних регіонах сосна болотяна і зовсім має вигляд чагарнику. Проте вона доволі живуча. Вік болотяної сосни може сягати 50-80 років.
Це болотне дерево добре адаптується до будь-яких умов зростання. Воно може зустрічатися як на піщаних ґрунтах, так і на торф’яних болотах.
Шишки з насінням у болотяної сосни з’являються рідко. Проте доволі цікавим є факт, що з насіння цього дерева у більш сприятливих умовах, ніж на болоті, виростають звичайні високі сосни. Тому нерідко це дерево вважається підвидом сосни звичайної, що адаптувалася до болотних умов.
Дерева на болотах: болотяний кипарис дворядний (Taxodium distichum)
Разом з болотяною сосною таксодій чи болотний кипарис є найвідомішими деревами, що ростуть на болотах. Проте зустрічаються вони не у будь-якій заболоченій місцевості.
Ці хвойні дерева походять з Північної Америки. Вони поширені на болотах на півдні США та на Атлантичному узбережжі. В Україні болотні кипариси культивуються на чорноморському узбережжі.
На відміну від болотяних сосен, болотні кипариси – доволі високі дерева. Вони можуть сягати до 50 м заввишки.
Коріння у цих дерев частково знаходиться на поверхні води. Через ці «колінця» болотяні кипариси, гілки яких нерідко порослі іспанським мохом, мають просто казково-містичний вигляд.
Болотні рослини з фото: андромеда ряснолиста (Andromeda polifolia)
Ця болотна рослина родини Вересові доволі поширена на торф’яних болотах у лісах України. Вона має вигляд вічнозеленого чагарничка заввишки до 40 см.
Цвіте андромеда ряснолиста парасольковими суцвіттями з блідо-рожевими квітами. Цвітіння відбувається навесні, але іноді можливо повторне у серпні. Листя у цієї болотної рослини вкриті восковим нальотом.
Болотні рослини: журавлина (Oxycoccus)
Ці болотні ягоди зустрічаються переважно на верховинних та перехідних болотах. Вони мають вигляд вічнозеленого низькорослого чагарничка.
Листя у журавлини дрібне, на дуже коротких ніжках. Цвіте ця болотна рослини мініатюрними квіточками рожевого кольору, у травні-червні.
Ягоди журавлини стигнуть пізньою осінню. При цьому вони можуть пролежати під снігом всю зиму та не втратити своїх чудових смакових якостей.
Ягоди журавлини дуже смачні та містять чимало вітамінів. Найсмачнішими є саме ті, що перезимували під снігом. З листя цієї болотяної рослини заварюють ароматний трав’яний чай.
Болотні ягоди: морошка (Rubus chamaemorus)
Ця болотна рослина зі смачними ягодами росте переважно на торф’яних болотах. Проте іноді вона зустрічається й у вологих хвойних лісах. Ягоди морошки нагадують малину. Їх можна споживати як свіжими, так і в обробленому вигляді.
Нестиглі ягоди морошки мають рожево-червоний колір, а стиглі – бурштиново-золотистий. Заввишки кущики цієї болотної ягоди сягають лише 10 см. Листя у період достигання ягід має насичений червоний відтінок.
Болотні рослини з фото: багно (Ledum)
Ці невеликі вічнозелені чагарники можуть сягати заввишки від 50 см до 1,2 м. Цвіте багно білими квіточками, зібраними у парасолькоподібні суцвіття. Цвітіння відбувається протягом травня-червня.
У цей період краще якнайдалі обходити зарості багна на болоті. Річ у тім, що дрібні білі квіточки цієї болотної рослини мають дуже насичений аромат. Вони не лише відлякують комах, але й можуть викликати сильний головний біль у людей.
Існує 8 видів багна, що зустрічаються на теренах Євразії та Північної Америки. В Україні доволі поширеним є лише один з них – багно болотяне чи звичайне. Воно росте на болотах у вогких лісах та має різкий отруйний запах.
Болотні рослини з фото: росичка (Drosera)
Ця рослина-хижак є однієї з найвідоміших серед болотної флори. Зустрічається росичка на сфагнових болотах. Завдяки своєму клейкому листю ця хижа рослина ловить різних комах та харчується ними. Таким чином росичка компенсує недолік живильних речовин із заболоченого ґрунту.
На краях листя у цієї болотної рослини помітні волосинки з блискучими потовщеними кінчиками, що схожі на росу. Завдяки цій особливості росичка й отримала свою видову назву.
Саме ці ворсинки притискають муху чи іншу комаху, що присіла на клейке листя. Останні при цьому реагують винятково на живу здобич.
Цікавий факт! На американських болотах зустрічаються й інші рослини-хижаки – сараценія, дарлінгтонія та товстянка.
Рослини боліт: калюжниця болотяна (Caltha palustris)
Ця трав’яниста болотна рослина зустрічається переважно на лісових болотах, вологих луках та узбережжі водойм, що заростають травою. У квітні та на початку травня золотисті квіти калюжниці болотяної прикрашають заболочені місцевості.
Стебла калюжниці болотяної сягають до 30 см. На одній рослині може бути до 10-20 квіточок.
Цікавий факт! Через красиві жовто-червоні квіти калюжниця болотяна також відома під назвою «болотні чорнобривці».
Болотні рослини з фото: авран лікарський (Gratiola officinalis)
Ця трав’яниста рослина з красивими квітами росте у вологих місцях: на болотах, заплавних луках, узбережжі річок. Поширена вона в Європі та Азії, а на теренах України зустрічається по всій країні.
Заввишки авран лікарський сягає від 20 до 80 см. Квіти у нього поодинокі, білі, цвітуть у червні-вересні.
Ця болотна рослина є отруйною. Проте її складові речовини дозволяють використовувати авран лікарський при створенні ліків.
Рослини боліт: півники болотяні чи болотні (Iris pseudacorus)
Півники болотяні – одні з найкрасивіших рослин, що ростуть на болоті. Вишуканий декоративний вигляд вони мають завдяки великим жовтим квітам.
На кожній високій стеблині рослини росте від 3 до 8 квіточок. На зовнішніх пелюстках добре помітна яскраво-жовта чи помаранчева плямка на тлі пурпурових прожилок.
Заввишки півники болотяні сягають від 60 см до 1,5 м, а іноді – навіть до 2 м. Ростуть вони дуже швидко. Нерідко ці водні рослини використовують для декору водойм на дачі.
Болотні рослини: лепеха звичайна/очеретяна чи аїр звичайний (Acorus calamus)
Цю типову рослинність боліт легко впізнати за фісташковим відтінком вузького, довгого (до 1,2 м) гострого листя. Через це лепеха звичайна доволі схожа з болотяними півниками, коли ті не цвітуть.
У період цвітіння суцвіття-початки аїру виділяють приємний легкий цитрусовий аромат. Коріння цієї болотної рослини очищує воду у водоймі. Через свої антибактеріальні властивості аїр чи лепеха звичайна доволі часто використовується у медицині.
Болотяні рослини: плакун верболистий (Lythrum salicaria)
За легендою, ця болотна рослина з’явилася зі сліз Богородиці, що оплакувала розп’ятого Христа. Люди здавна вірили, якщо взяти цей рослинний оберіг із собою у подорож через ліси та болота, то можна захистити себе від лісових та болотяних духів.
На листі у плакуна верболистого справді можна помітити краплі-сльозинки. Проте існує наукове пояснення цій особливості рослини.
Коли повітря занадто вологе, то рослина накопичує багато вологи. Саме її надмірна кількість і виступає по краях листя.
Цвіте плакун верболистий у червні-вересні. Суцвіття у нього яскраво-малинові чи фіолетові. За однією з легенд, плакун верболистий виростав там, де козаки кидали у воду смолоскипи, коли приставали на човнах до берега. По краях боліт можна помітити чималі зарості цієї типової болотної рослинності.
Рослини на болоті: вовче тіло болотяне чи перстач болотний (Comarum palustre або Potentilla palustris)
Цей напівчагарник росте на сфагнових та трав’янистих болотах та на узбережжі заболочених водойм. Зустрічається він на теренах Євразії та Північної Америки.
В Україні вовче тіло болотяне – доволі рідкісна болотна рослина. У багатьох областях країни вона охороняється законом. Цвіте вовче тіло болотяне красивими квітами темно-червоного, майже вишневого кольору.
Перстач болотний – одна з болотних рослин, що відіграє важливу роль у формуванні верховинних боліт із заболочених озер та ставків. Його тісно переплетені кореневища слугують основою для зростання сфагнуму та іншої болотної рослинності, що сприяє первинному заболочуванню водойм.
Болотні рослини з фото: образки болотяні чи білокрильник (Calla palustris)
Цю болотну рослину легко впізнати за серцеподібним загостреним листям на довгих ніжках. У червні з’являються великі білі квіти, що схожі на кімнатну каллу (зантедескію). Разом з болотним перстачем ці болотні рослини сприяють заростанню та перетворенню водойм на болота.
Образки болотяні поширені на болотах та вологому узбережжі річок. Зустрічаються ці отруйні болотні рослини в Європі (Північній, Середній), на Далекому Сході та у Північній Америці. В Україні білокрильник росте переважно на болотах Полісся.
Рослинність боліт: гірчак перцевий (Persicaria hydropiper)
Ця трав’яниста рослина також відома як перець собачий чи водяний. Росте вона зазвичай на болотах у листяних та мішаних лісах, на вологих луках та узбережжі водойм.
Заввишки гірчак перцевий сягає 30-70 см. Стебла у нього спочатку зелені, а згодом червоніють. Колосоподібні суцвіття рожеві. Ця болотна рослина має дуже сильний аромат, через що може бути небезпечною для алергіків.
Болотні рослини: мох сфагнум (Sphagnum)
Мохи – справжні королі рослинного світу боліт. Найвідомішим серед них є сфагнум, що вкриває майже все на болотах: пні, стовбури дерев, що впали.
Назва цієї болотної рослини означає «губка». Пов’язано це з унікальною властивістю сфагнуму – здатністю всмоктувати вологу у 35 разів більше, ніж його власна вага.
Під час особливо спекотного літа цей мох втрачає вологу, але не гине. Він набуває сивого кольору, через що ще відомий як «білий мох». Накопичуючи достатньо вологи, він знову набуває яскравого забарвлення. Колір сфагнуму може бути рожевим, жовтим, червонуватим чи зеленим.
Відмерлий сфагнум утворює торф. Саме тому це найвідоміша рослина торф’яних боліт, що нерідко звуть сфагновими. Антибактеріальні властивості цього моху знайшли широке застосування у медицині.
Болотні рослини з фото: пухівка (Eriophorum)
Ця трав’яниста болотна рослина найчастіше за все зустрічається на торф’яних болотах. Розростаючись, пухівка утворює чималі зарослі, які легко впізнати влітку.
Саме у цю пору року рослина набуває чарівного вигляду. Її суцвіття під час цвітіння мають вигляд білих пухнастих «свічок». Саме завдяки цьому пухівка й отримала свою назву.
Рослинність боліт: торф’яниця чашечкова чи хамедафна чашкова (Chamaedaphne calyculata)
Залежно від умов зростання це може бути як високий (до 1 м), так і низькорослий (лише 30-40 см) чагарник. Росте він на торф’яних болотах, в оточенні товстого шару сфагнуму.
Білі квіти торф’яниці чашечкової нагадують конвалії. Їхнє цвітіння відбувається навесні, у квітні чи на початку травня. Якщо осінь тепла, то торф’яниця чашечкова на болотах може цвісти повторно.
Болотяні рослини: стрілиця звичайна (Sagittaria sagittifolia)
Ця трав’яниста болотна рослина повністю чи частково росте у воді. Свою назву вона отримала через характерну стрілоподібну форму листя, що нагадує стріли.
Висота стеблини у стрілиці звичайної може сягати 1,5 м. Росте ця рослина переважно на свіжих торф’яниках та на узбережжі заболочених водойм. Кореневища стрілиці звичайної слугують їжею для ондатри.
Болотні рослини: осока (Carex)
Хоча ця трав’яниста рослина росте майже всюди, де є водойми, найчастіше за все її можна побачити на болотах. Осоку легко впізнати за характерним вузьким гострим листям з шорсткою поверхнею. Ним легко порізатися, наче осколком скла.
З усіх видів цієї рослини у заболоченій місцевості зазвичай росте осока багнова. Вона є найбільш впізнаною рослинністю на сфагнових болотах.
Рослини боліт: болотянка звичайна чи шейхцерія болотна (Scheuchzeria palustris)
Ці болотяні рослини поширені на півночі Європи та Азії. В Україні болотянка звичайна зустрічається переважно на Поліссі, у Карпатах та Лісостепу.
Нерідко ця болотна рослина охоплює чималу площу, утворюючи справжні зарості. В Україні, Польщі та Німеччині болотянка звичайна занесена до Червоної книги.
Шейхцерія болотна має прямі зелені стебла заввишки 10-40 см та довге повзуче кореневище. Листя у неї дуже вузьке, до 20 см завдовжки. Цвіте ця болотна рослина майже непримітними жовто-зеленими квіточками.
Болотні рослини з фото: ряска (Lemna)
Ця дрібна плавуча рослина росте на поверхні боліт та будь-якої водойми зі стоячими водами. В Україні зустрічаються 4 види, серед яких найпоширенішою є ряска мала.
Зазвичай ці рослини у великій кількості плавають на поверхні заболочених водойм. У ряски немає чіткого розподілу на стебло та листя.
Рослина має вигляд зеленої пластинки з одним коренем знизу. Цвіте вона дуже рідко, дрібними та майже непомітними квіточками.
Рослини на болотах: комиш лісовий (Scirpus sylvaticus)
Подібно до осоки, це ще одна доволі поширена болотна рослина. Комиш лісовий сягає заввишки до 1 м. Верхівку довгої стеблини прикрашає пишне суцвіття. Відбувається цвітіння лісового комишу у червні-липні.
Попри свою видову назву, ця рослина майже не зустрічається у лісах. Проте на болотах та водоймах, що перетворюються на болота, комиш лісовий росте всюди. Також він зустрічається на вологих луках, де тривалий час затримуються дощові води.
Болотяні рослини: очерет звичайний чи тростина звичайна (Phragmites australis)
Ця типова болотна рослина має безліч народних назв. Доволі поширеними серед них є комиш, комишина, дикий овес, тростина. Нерідко цю блакитно-зеленувату рослину заввишки 0,8-5 м плутають з комишем.
Стебло в очерету звичайного до верхівки вкрито листям. Воно шорстке та сягає 1-5 см вшир. Листя очерету повертається ребром до вітру. Гнучке стебло цієї рослини згинається під впливом вітру, але не ламається.
Очерет звичайний росте у плавнях, на лісових та низинних болотах. Нерідко він утворює чималі зарості. В Україні очерет звичайний поширеній по всій країні.
Болотні рослини з фото: рогіз (Typha)
Нерідко цю болотну рослину помилково називають комишем чи очеретом. Насправді це зовсім різні види рослинності, що росте на болотах та узбережжі водойм.
В Україні рогіз – доволі поширена рослина на більшості озер та боліт. Цвіте він у червні-липні.
Рогіз легко впізнати за темно-коричневими, наче обгорілими суцвіттями. Останні мають колосоподібну циліндричну форму та складаються з сирих волосків.
Восени насіння дозріває, та волоски підсихають. Якщо у цей час торкнутися суцвіття рогозу, то воно розлетиться світлим пухом у повітрі.