Ахатина: найбільший наземний равлик – фото, опис, ТОП-8 цікаві факти

Равлик ахатина – фото, опис, цікаві факти

Ахатина гігантська – найбільший равлик на суходолі. Саме його нерідко тримають у домашніх умовах як екзотичного улюбленця. У дикій природі гігантський африканський равлик чи ахатина зустрічається у тропіках та субтропіках та вважається злісним сільськогосподарським шкідником.

Равлик ахатина – класифікація та наукова назва

Равлик ахатина гігантська – молюск класу Черевоногі, ряду Легеневі, родини Стебельчастоокі (Stylommatophora). Він належить до однойменного роду Ахатини (Achatina), у якому представляє вид Ахатина гігантська (Achatina fulica).

Проте, класифікація равлика ахатина є доволі спірною. За останніми даними, він відокремлений до самостійного роду Lissachatina, який раніше вважався підродом Ахатини.

Равлик ахатина – класифікація та наукова назва

Саме тому наукова назва гігантського африканського равлика у різних джерелах подається як «Achatina fulica», або як «Lissachatina fulica». Вважається, що найменування «ахатина» походить від давньогрецького слова, що означає «агат» та може бути пов’язано з привабливим візерунком на поверхні мушлі.

Цікавий факт! Загалом у світі налічується близько 200 видів равликів ахатина, які мешкають в Африці на південь від Сахари.

Як виглядає равлик ахатина гігантська?

Звісно, що ахатину гігантську на фоні інших видів равликів легко впізнати за значним розміром. Довжина тіла в особин у дикій природі може сягати до 40 см, а вага – до 450 г. Проте зазвичай розмір ахатини становить 20 см, а висота мушлі – до 7 см.

Тобто равлик ахатина може легко заповнити долоню дорослої людини. Проте у неволі ці тварини мають майже удвічі менші розміри. Найбільша відома людству ахатина гігантська на ім’я Джі Джеронімо сягала 39,3 см завдовжки, мала мушлю довжиною 27 см та важила 907 г.

Як виглядає равлик ахатина гігантська

На відміну від інших ахатин, гігантський африканський равлик має вищу, а не ширшу мушлю. Завитки останньої обертаються за годинниковою стрілкою або проти неї залежно від особини. Проте у більшості равликів спостерігається саме перший варіант. Мушля у дорослої ахатини може налічувати 7-9 завитків чи спіралей.

Більшість гігантських африканських равликів мають відтінки коричневого кольору з привабливими смугами. Колір значною мірою залежить від раціону ахатини та її середовища існування. Мушля доволі міцна. Подібно до інших наземних равликів, ахатина гігантська має м’язову «ногу», яка дозволяє рухатися, та дві пари м’ясистих щупальців на голові.

Де живе равлик ахатина та яке має середовище існування?

Гігантський африканський равлик ахатина походить з Африки. Він населяє чимало африканських країн, зокрема Танзанію, Мозамбік, Сомалі, Кенію. Ще до 1800 р. ці величезні равлики були завезені на Мадагаскар.

Проте наразі равлик ахатина як інвазійний вид доволі поширений по світу. Його можна зустріти в Азії, Північній та Південній Америці, а також у країнах Карибського басейну.

Равлик ахатина зустрічається у 21 країні Азії, включаючи Непал, Шрі-Ланку, Японію, В’єтнам, та вважається інвазійним у 4-х з них. На теренах Європи він доволі поширений в Італії, де його знищують як шкідника, та в Іспанії.

Де живе равлик ахатина

У Сполучених Штатах гігантський африканський равлик зустрічається у Флориді, Вісконсині та на Гавайя. Також цей вид є інвазійним у багатьох країнах Південної Америки та Океанії, включаючи Французьку Полінезію, Самоа, Папуа-Нову Гвінею та Палау.

Середовищем існування равликів ахатина можуть бути ліси, узбережжя річок, зарості чагарників, водно-болотні угіддя та навіть міста. Проте найбільш типовим місцем для них є вологі лісові райони.

Оскільки ці равлики не мігрують, то це означає, що він був завезений в інші регіони випадково чи навмисно. Лише одна ахатина здатна відкладати сотні яєць за раз. Саме тому значна популяція цього равлика може легко з’явитися у країнах, де у дику природу потрапив навіть одна запліднена особина.

Поведінка та спосіб життя ахатини гігантської

Ці величезні равлики ведуть поодинокий спосіб життя, та шукають своїх родичів лише під час розмноження. Подібно до більшості інших наземних равликів, ахатина залишає слизовий слід під час руху.

Активні ці великі равлики вночі. Вдень вони зариваються у ґрунт та сплять у ньому. Коричневі відтінки мушлі дозволяють ахатині легко маскуватися та залишатися непомітною для хижаків. Проте за вологої погоди африканські гігантські равлики можуть бути активними й вдень.

Вночі ахатина залишає своє укриття та шукає їжу. Вона не чує, як люди, але має інші органи чуття, які використовує для отримання інформації про навколишнє середовище.

Поведінка та спосіб життя ахатини гігантської

Очі ахатини розташовані на верхній парі щупалець, а нижня пара має органи нюху. Равлик покладається головним чином на ці два органи чуття, що дозволяють йому орієнтуватися у світі.

Ахатина, подібно до інших равликів, не може кусати людей, оскільки її щелепи не мають необхідної сили. Проте вона може помилково прийняти палець людини за щось їстівне та клацнути по ньому язиком. Відчуття при цьому буде таке, наче маленькою зубною щіткою провели по шкірі.

Хоча равлик ахатина еволюціонував у тропічному кліматі, він адаптувався до більш помірних регіонів та навіть може впадати у сплячку або стан заціпеніння під час холодних чи сухих місяців. Зазвичай представники цього виду активні за умови температури у межах від +9°С до +29°С. При температурі +2…+8°С ахатина впадає у сплячку.

Що їсть ахатина гігантська?

Ахатина – травоїдна тварина, яка споживає неймовірну різноманітність рослинної їжі. Біологам відомо щонайменше 500 видів рослин, які споживає гігантський африканський равлик.

Він навіть їсть папір, а для зміцнення мушлі споживає гальку, пісок та кістки. Навіть відомі випадки, коли бачили, як ахатина їсть бетон. Саме через це ахатина також може вважатися всеїдною твариною.

Що їсть ахатина гігантська

До того ж цей величезний равлик може харчуватися навіть тваринним падлом. Коли їжі недостатньо, ахатина може споживати власні яйця або своїх родичів.

Раціон ахатини змінюється з віком. Молоді равлики частіше харчуються водоростями, м’якими (та навіть гнилими) рослинами та квітами. Дорослі ахатини надають перевагу свіжій рослинності, включаючи фрукти та овочі, такі як банани, огірки та листя салату.

Цікавий факт! Равлик ахатина здатний їсти таку різноманітну їжу, тому що має радулу, яка нагадує довгий язик із зазубреними зубами. Цей орган перетирає їжу та полегшує її перетравлення.

Розмноження та життєвий цикл ахатини

Ахатина – равлик-гермафродит, тобто він може мати чоловічі та жіночі репродуктивні органи. Проте запліднитися самостійно цей молюск не в змозі, тому повинен шукати собі пару.

Ахатина гігантська обирає собі партнера відповідно до свого віку та розміру. Якщо обидві особини однакового розміру, то імовірність того, що обидва равлики завагітніють, значно вища. У випадку, коли одна з особин більша за розміром, то саме вона буде діяти як самиця.

Спочатку ахатини ніжно залицяються, а потім спаровуються. Відомо, що спарювання цих равликів триває до двох годин та відбувається вночі. Ахатина відкладає яйця між 8 та 20 днями пізніше, серед каміння чи у ґрунті.

Малюк равлика ахатина

Вперше у своєму житті африканський гігантський равлик відкладає лише приблизно 100 яєць. Близько 90% з них вилупляться приблизно через 2 тижні, якщо температура підійметься вище 15°С. Загалом дорослий африканський гігантський равлик може відкладати 200-500 яєць.

Малюки ахатини є мініатюрними версіями своїх батьків та не піддаються метаморфозам, як морські равлики. Ніхто з батьків не доглядає за ними. Перший час після появи на світ малюки харчуються шкарлупою від яйця, з якого вилупилися.

Статевозрілими равлики ахатина стають у віці 6 місяців. У дикій природі вони живуть 3-5 років, хоча окремі особини – до 10 років. Тривалість життя равлика ахатина майже не відрізняється у неволі та природному середовищі існування.

Равлик ахатина гігантська – ТОП-8 цікаві факти

  • Ахатина гігантська починає своє життя як самець, а потім стає гермафродитом, коли дорослішає.
  • За раз ахатина може відкладати до 500 яєць. Кількість відкладених яєць зазвичай зростає з віком цього равлика.
  • У сприятливому кліматі ахатина може відкладати яйця кожні 8-12 тижнів.
  • Равлик ахатина ніколи не припиняє рости. Хоча з віком швидкість його росту сповільнюється, він все одно росте аж до своєї загибелі.
  • Доведено наявність в ахатини довготривалої пам’яті. Ці молюски здатні запам’ятовувати все, що відбувалося протягом 1 години, та повертатися до відомих їм місць харчування.
  • Молоді ахатини більш рухливі та постійно змінюють місця відпочинку, тоді як дорослі особини надають перевагу постійному місцю, де вони відпочивають.
  • Старі равлики ахатина рідко віддаляються від місця відпочинку більш ніж на 5 м, тоді як молоді особини схильні до далеких міграцій.
  • У багатьох місцях забороняється утримувати равлика ахатину у домашніх умовах, оскільки вони можуть збігти та стати інвазійним видом.

Хижаки, загрози та популяція равлика ахатина

Попри значні розміри равлик ахатина має чимало хижаків у дикій природі. На нього можуть полювати щури, лисиці, дикі свині, раки-відлюдники та навіть деякі види равликів. Вогняні мурахи та плоскі хробаки також можуть атакувати та з’їдати цього молюска, особливо молодих особин.

Хижаки, загрози та популяція равлика ахатина

Хижаки контролюють чисельність ахатин в їхніх рідних місцях існування. Проте інвазійні види зазвичай гинуть від старості чи від негостинного для них клімату.

Враховуючи те, як швидко ахатина гігантська розмножується та легко адаптується до різних середовищ, то її популяція у світі, мабуть, сягає мільйонів. Лише в Африці ці равлики зустрічаються в 14 країнах та у 8 з них є інвазійним видом. На жаль, у багатьох місцях світу ахатина вважається шкідником через поїдання величезної кількості рослинності – від садових квітів до посівів.