Гарпія велика: орел тропічних лісів Америки – фото, опис, ТОП-5 цікаві факти

Гарпія велика – фото, опис, цікаві факти

Гарпія велика – один з найбільших орлів у світі. Ці величні птахи з розмахом крил до 2-х метрів здаються нащадками вимерлих птеродактилів. Зустрічаються вони у тропічних лісах Центральної та Південної Америки. У Панамі гарпія велика визнана національним птахом.

Гарпія велика – класифікація та наукова назва

Гарпія велика – хижий птах ряду Соколоподібні, родини Яструбові (Accipitridae), підродини Гарпієві (Harpiinae). Остання налічує 3 роди, кожен з яких представлений 1 видом. До них належать гарпія гвіанська, новогвінейська та велика.

Гарпія велика (Harpia harpyja) належить до роду Гарпія (Harpia) та є його єдиним наявним представником. Найближчі її родичі – гвіанські гарпії частково розділяють з нею ареал поширення, тоді як новогвінейські є ендеміками Нової Гвінеї.

Гарпія велика – класифікація та наукова назва

Велику гарпію нерідко звуть королівським яструбом. Видова назва цим найбільшим орлам у світі була дана на честь гарпій – злих істот з давньогрецьких міфів. Імовірно, що вигляд цього птаха викликав не менший жах, що й посприяло появі такого найменування.

Науковці вважають, що пращури великої гарпії з’явилися на американському континенті близько 50-60 млн років тому. Від схожих видів ці величні хижі птахи відокремилися кілька мільйонів років тому.

Як виглядає птах гарпія велика?

Цих хижих птахів легко впізнати за значними розмірами та характерному забарвленню. Гарпія велика має світло-сіру голову, чорні крила та спину.

Нижня частина черевця у неї біла, а верхня – чорна. Ноги переважно білі, але з характерними чорними смужками. Дзьоб, очі та кігті чорні або мають червонуватий відтінок.

Як виглядає птах гарпія велика

Добре впізнаний вигляд цим великим орлам надає й довгий вишуканий хвіст. На маківці голови у гарпії великої помітна подоба корони з довгого чорного пір’я, яке птах розпрямляє у разі загрози. Деякі науковці вважають, що пір’я на голові дозволяють цим хижим птахам краще вловлювати звуки з довкілля.

За вагою велика гарпія займає перше місце серед найбільших орлів у світі. Довжина тіла у неї сягає 80-101 см, а вага – до 9 кг.

Розміри самиць трохи більші ніж у самців. Проте загалом помітної різниці між ними немає. Середня вага самців гарпії великої у межах 4,9-7,7 кг, а самиць – 6,8-9 кг.

Поведінка та спосіб життя гарпії великої

Ці орли мають дуже гострий зір та при польоті вправно маневрують серед густих заростей лісу. Свою здобич вони можуть помітити з відстані близько 200 м. Ці хижі птахи мають чудовий слух, який компенсує їм порівняно поганий нюх.

Великі гарпії не належать до птахів, що швидко літають. Проте при польоті на незначні відстані вони можуть розганятися до 22 м/с. Подовжене пір’я на хвості дозволяє цим великим орлам краще переміщуватися серед заростей тропічних лісів.

Поведінка та спосіб життя гарпії великої

Великі гарпії живуть та полюють поодинці або у парі. Іноді вони разом з молодими птахами утворюють невеликі групи. Свою здобич ці хижі птахи зазвичай атакують зверху. Гарпія велика завдає блискавичні удари перш ніж її помітять.

Ці хижі птахи спілкуються один з одним завдяки обмеженому набору звуків, включаючи свист, клацання та каркання. Найбільш крикливі вони під час сезону розмноження та майже не видають ніяких звуків при полюванні.

Де живе птах гарпія велика?

Ці орли гніздяться у верхніх ярусах низинних тропічних лісів у Західній півкулі. У пошуках їжі вони найчастіше за все літають над широкими рівнинами чи серед рідколісся.

Де живе птах гарпія велика

Ареал поширення великої гарпії охоплює окремі регіони Південної та Центральної Америки. Він проходить майже через всю Бразилію та кілька сусідніх країн, включаючи Венесуелу, Болівію, Колумбію та Перу (за винятком гірських регіонів Анд). Також ці хижі птахи зустрічаються у Мексиці.

Свої гнізда великі гарпії створюють на висоті 27-45 м. Для цього вони зазвичай вибирають бавовняне дерево, де їхні пташенята захищені від всіх потенційних хижаків, включаючи інших птахів.

Що їсть гарпія велика?

Раціон цих великих орлів складається переважно з лінивців та мавп, включаючи капуцинів та ревунів. Можливо, це пов’язано з тим, що саме цих тварин легше за все помітити, сидячи на дереві.

Також гарпія велика може полювати на інших ссавців. Її здобиччю можуть стати носухи, опосуми, броненосці, ящірки, гризуни, дрібні олені та птахи (тукани, ара та інші).

Що їсть гарпія велика

Довгі та гострі кігті дозволяють великій гарпії легко захоплювати та підіймати будь-яку здобич вагою до 8 кг. Якщо спіймана тварина важча, то птах з’їсть частину туші, а залишок віднесе до свого гнізда.

Великі гарпії можуть терпляче очікувати на свою здобич, залишаючись на одному місці протягом дня. Спіймавши велику здобич, цей птах може не полювати протягом тижня.

Подібно до інших орлів, гарпія велика відіграє важливу роль у регулювання популяцій місцевих тварин, що належать до її раціону. Мисливські «угіддя» одного птаха можуть охоплювати площу близько 30 кв. км.

ТОП-5 цікаві факти про гарпію велику

  • Цей вид орлів названий на честь міфічних напівжінок-напівптахів, які наводили жах на людей своїм раптовим та стрімким, наче вітер, польотом.
  • Представники цього виду мають найбільші кігті серед всіх видів орлів. Їхня довжина сягає 7,5-10 см, що можна порівняти з розміром кігтів ведмедя грізлі. Завдяки кігтям птах може з легкістю відривати від землі навіть доволі габаритну здобич.
  • Велика гарпія має неймовірно гострий зір. Вона здатна виявити дрібну здобич навіть на відстані кількох десятків метрів.
  • У разі загрози ці орли розпрямляють «корону» з пір’я на голові, що надає їм ще грізніший вигляд.
  • Гніздо великої гарпії складається з гілок, рослинності та хутра тварин. Воно сягає до 1,5 м у діаметрі.

Розмноження гарпії великої

Ці орли моногамні та створюють пари на все життя. Їхні шлюбні ритуали включають «спілкування» один з одним за допомогою звуків та торкання дзьобами. Пара разом створює гніздо та вигодовує пташенят.

Шлюбний період у цих хижих птахів розпочинається з настанням сезону дощів, у квітні-травні. Самиця великої гарпії відкладає 2 яйця, але завжди залишається лише одне. Навіть якщо на світ з’явиться двоє пташенят, то батьки вигодовують лише одного з них, а інший гине.

Період інкубації триває близько двох місяців. Висиджуванням займається лише самиця. Самець при цьому забезпечує її їжею.

Розмноження гарпії великої

Новонароджене пташеня великої гарпії повністю біле. Таке забарвлення зберігається протягом перших 6-7 місяців життя, а потім починає потрохи змінюватися. Повноцінний дорослий вигляд молоді птахи набувають до 3 року життя.

Перші 10 місяців пташеня отримує їжу від батьків. Навіть навчившись полювати самостійно, молодий птах ще доволі довго залишається біля батьківського гнізда.

Статевозрілими молоді великі гарпії стають лише на 4-5 рік життя. Через тривалий розвиток пташенят самиця відкладає яйця лише раз у 2-3 роки. У дикій природі орел гарпія велика живе до 25-35 років.

Природні вороги та загрози гарпії великій

Дорослі птахи не мають ворогів у своєму середовищі існування. Проте пташенята гарпії великої майже повністю беззахисні. Вони можуть легко стати здобиччю будь-яких інших хижих птахів.

Природні вороги та загрози гарпії великій

Тому один з батьків постійно знаходиться у гнізді поряд з малюком. Значна висота розташування гнізд великих гарпій створює надійний захист від великих диких кішок та інших наземних хижаків.

Вирубка тропічних лісів з метою розширення сільськогосподарських угідь – головна загроза для великих гарпій. Цей вид орлів дуже вразливий через втрату свого середовища існування. Також ці хижі птахи нерідко стають жертвами браконьєрів чи місцевих фермерів, що вважають їх шкідниками.

Популяція орла гарпія велика

Наразі цей вид орлів класифікується як той, якому загрожує зникнення. За приблизними даними 2008 р., популяція гарпії великої налічує менш ніж 50 тисяч особин. Проте точна чисельність цих орлів у дикій природі невідома.

Популяція орла гарпія велика

Відомо лише, що їхня популяція скорочується на значній частині Центральної Америки. У внутрішніх та найвіддаленіших куточках Бразилії чисельність цих птахів залишається стабільною, але мала на узбережжі країни.

Втрата середовища існування, вирубка лісів та деградація бразильської Амазонії через втручання людей можуть призвести до повного зникнення великих гарпій. За останні 50 років ці хижі птахи вже втратили майже половину свого природного середовища існування. Лише збереження тропічних лісів Південної та Центральної Америки може врятувати гарпію велику від зникнення.