Тукан – один з найвідоміших птахів тропічних лісів Америки. Його гучні крики, схожі на квакання, чутні на відстані до 1,5 км. Проте найбільш впізнаний вигляд туканам надає яскраве оперення та вигнутий довгий дзьоб, що здається величезним та масивним на тлі порівняно невеликого тіла.
Птах тукан – класифікація та наукова назва
Як це не дивно, але тукани є віддаленими родичами дятла. Вони також належать до ряду Дятлоподібні, представники якого відомі переважно деревним способом життя.
Тукани – птахи родини Туканові (Ramphastidae), що є однією з п’яти, які належать до інфраряду Туканоподібні (Ramphastides). Ця родина охоплює 5 родів та майже 40 видів птахів. Найвідомішими серед них є справжні тукани та аракарі.
Усі представники родини Туканові вони відрізняються наявністю великого довгого дзьоба, який нерідко має яскраве забарвлення. До роду справжніх туканів (Ramphastos) належить 8 видів.
Наукова назва цих тропічних птахів складається з двох частин. Ramphos перекладається як «вигнутий дзьоб», а astos – «громадянин». Інколи тукана звуть «тропічним дятлом».
Цікавий факт! Назва птаха «тукан» походить з мови індіанців тупі, що мешкають на півдні Бразилії та в Уругваї. Вважається, що вона пов’язана з характерним криком «токано», що видає один з видів цих птахів.
Як виглядає птах тукан?
Справжні тукани – відносно великі птахи. Розмір тіла у них варіюється у межах 42-65 см залежно від виду, а розмах крил сягає 1-1,5 м.
Найбільшим представником роду та всієї родини Туканові є великий тукан. Довжина тіла у нього сягає 55-65 см, дзьоба – 20 см, а середня вага – 700 г.
Тукана легше за все впізнати за довгим дзьобом, що здається міцним та масивним. Проте він утворений тонкими кістками та має всередині порожнини, через що насправді дуже легкий.
Кінчики дзьоба у тукана гострі та нагадують зубці кухонного ножа. Завдяки цьому птах тукан легко відкушує шматочки твердих фруктів та іншої їжі.
Забарвлення дзьоба у тукана може поєднувати жовті, помаранчеві, зелені, сині, червоні та чорні фарби. Кольорова гама визначається певним видом птаха. Яскраво забарвлений масивний дзьоб відлякує від тукана потенційних хижаків.
Оперення у туканів переважно чорне з вкрапленнями синього, жовтого та червоного. Наприклад, у жовтогорлого тукана значна частина тіла чорна, а груди жовті, хвіст червоний, ноги сині.
Тукани мають на ногах 4 пальці, два з яких спрямовані вперед, а два – назад. Завдяки цій анатомічній особливості ці тропічні птахи можуть висіти на гілках та вправно перестрибувати з одного місця на інше.
Риси пристосованості тукана
На перший погляд здається, що яскраве оперення та дзьоб тукана робить цього птаха добре помітним для хижаків. Насправді все з точністю навпаки. Яскраве забарвлення є рисою пристосованості тукана до життя у його середовищі існування.
Воно дозволяє птахові легко ховатися серед тропічної рослинності та слугує своєрідним маскуванням. Коли тукан сидить на гілці дерева серед листя, то може здаватися, що там приховався дуже великий метелик.
Через велике тіло та непропорційно великий дзьоб тукани літають неохоче. Тому їх рідко можна помітити у польоті. Зазвичай тукани переміщуються серед дерев, перестрибуючи з гілки на гілку.
ТОП-8 види туканів з фото та описом
Великий тукан (Ramphastos toco)
Представники цього виду є найбільшими птахами у родині Туканові. Довжина тіла у них сягає 55-65 см, а дзьоба – 15-23 см. Вага самців варіюється у межах 640-860 г, а самиць – 500-700 г.
У забарвленні великого тукана переважають біло-чорні фарби. На їхньому тлі особливо виразно виглядає жовто-помаранчевий дзьоб з червоною верхньою частиною та великою чорною плямою на кінчику. Навколо очей у великого тукана помітна блакитна пляма.
Голос у представників цього виду каркаючий. Нерідко ці птахи видають гучні звуки клацання. Зустрічаються великі тукани у джунглях Південної Америки на висоті до 1750 м. Доволі великі популяції цих птахів зустрічаються на півдні Амазонки та на узбережжі Бразилії.
Цікавий факт! Великий тукан – один з небагатьох представників родини Туканові, який добре приживається у неволі.
Жовтогорлий тукан (Ramphastos sulfuratus)
Представники цього виду поширені у тропічних лісах – від півдня Мексики до півночі Колумбії та північного сходу Венесуели. Вони зустрічаються й у гірських регіонах, на висоті до 1900 м.
Довжина тіла у жовтогорлого тукана сягає 42-55 см, а вага – у межах 380-500 г. Великий яскравий дзьоб сягає 12-15 см.
Значна його частина зеленого кольору, тоді як кінчик червоний з помаранчевими боками. Оперення у жовтогорлого тукана переважно чорне, лише горло жовте, з червоною облямівкою.
Червонодзьобий тукан (Ramphastos tucanus)
Довжина тіла у цього виду туканів становить 53-61 см, а середня вага – 600 г. За габаритами він трохи поступається великому тукану та є одним з найбільших представників родини Туканові.
Червонодзьобий тукан має переважно чорне забарвлення. Надхвістя у нього біле чи жовте, а груди та горло білі, облямовані вузькою червоною смугою.
Довжина дзьоба сягає 14-18 см. Він має переважно червоний колір, але жовтий зверху та синій знизу. Очі облямовані великою синьою плямою. Цей вид туканів зустрічається у вологих тропічних лісах на висоті до 1400 м.
Тукан строкатий (Ramphastos dicolorus)
Це один з найменших видів туканів. Довжина тіла у нього всього 40-46 см, вага – 265-400 г, а дзьоб сягає лише 10 см.
Нижня частина тіла у строкатого тукана червона, а верхня – чорна. Груди помаранчеві, з жовтою облямівкою, а дзьоб блідо-зелений.
Цей вид туканів мешкає на півдні та сході Бразилії, на сході Парагваю та північному сході Аргентини. Він населяє атлантичний ліс, де гніздиться у дуплах чи на гілках дерев.
Жовтошиї тукани (Ramphastos ambiguus)
Представники цього виду туканів відрізняються доволі великими габаритами. Довжина тіла у них становить 53-56 см, а вага – 620-740 г. Дзьоб у цих туканів двоколірний, сягає близько 18 см. Верхня його частина жовта, а нижня – коричнева чи чорна.
Оперення у жовтошийого тукана переважно чорне, але підхвістя червоне, а горло жовте. Ці тукани поширені у Південній та Центральній Америці – від Венесуели до Перу.
Вони дуже добре пристосовані до різноманітного середовища існування – від рівнин до гір. Їх можна зустріти у тропічних лісах на висоті від 100 до 2400 м.
Лимонноволий тукан (Ramphastos citreolaemus)
Цей вид поширений у вологих лісах Венесуели та півночі Колумбії, на висоті 500-900 м. Завдовжки ці тукани сягають близько 50 см та важать 360 г.
У забарвленні лимонноволого тукана переважає чорний колір. При цьому тіло у нього темніше, а голова світліша.
Дзьоб чорний, але з помаранчево-блакитно-жовтою основою. Груди мають блідо-лимонний колір. Ділянка біля ока яскраво-блакитна.
Гірські тукани (Ramphastos brevis)
Представники цього виду населяють вологі тропічні ліси Еквадору та західної Колумбії. Довжина тіла у них становить 46-48 см, а вага – 365-480 г.
Оперення у гірського тукана переважно чорне, але верхня частина горла жовта. Шкіра біля очей зеленувато-жовта. Дзьоб двоколірний, кремово-жовтий у верхній частині та чорний знизу.
Чорнодзьобий тукан (Ramphastos vitellinus)
Цей вид має доволі широкий ареал поширення. Він зустрічається у лісах від сходу Колумбії до півночі Амазонки у Бразилії. Проте найбільш поширені ці тукани на Тринідаді та у Південній Америці.
Ці птахи тримаються парами чи невеликими групами. Харчуються вони переважно фруктами, рідше – комахами та ящірками.
Довжина тіла у чорнодзьобого тукана становить 48 см, а дзьоба – 9-14 см. Важить цей птах у межах 300-430 г. Він має доволі яскраве забарвлення.
Верхня частина у нього чорна, черевце – темно-червоне, горло біло-жовте, верхня частина грудей яскраво-жовта. Дзьоб чорний, але ближче до обличчя яскраво-блакитний, як й область навколо очей.
Де живуть тукани?
Птах тукан населяє тропічні ліси Південної та Центральної Америки. Найчастіше за все вони зустрічаються у Болівії, Французькій Гвіані, Бразилії, Парагваї, Перу, Уругваї, Гаяні, Аргентині та Суринамі.
Коста-Ріка – одна з найкращих країн для спостереження за різноманіттям туканів у дикій природі. Тут мешкає 6 видів цих птахів, включаючи найяскравішого представника роду – жовтогорлого тукана.
Тукани зустрічаються у регіонах з теплим вологим кліматом. Зазвичай вони живуть на верхівках дерев, але можуть населяти й гірські місцевості. Жовтогорлий тукан населяє гори Картаго та Монтеверде на висоті 500-1500 м.
Поведінка та спосіб життя туканів
Тукани – тропічні птахи, що ведуть осілий спосіб життя. Вони цілий рік живуть в одному й тому ж регіоні. Навіть у сезон розмноження ці птахи нікуди не мігрують. Вони ведуть денний спосіб життя, а вночі сплять.
Тукани можуть формувати великі зграї, щоб відігнати ворога від гнізда чи допомогти своєму родичу, схопленому хижаком. Зазвичай вони живуть невеликими групами до 20 особин. Проте у сезон розмноження тукани утворюють окремі пари.
Свої гнізда тукани створюють у невеликих дуплах, розташованих високо над землею. Іноді вони доповнюють цю оселю тонким шаром трави.
Тукани зазвичай займають дупла, створені дятлами. Самі вони їх ніколи не створюють, адже їхній великий дзьоб порожній всередині та через це дуже крихкий зовні.
Що їсть птах тукан?
Тукани всеїдні, проте деякі науковці класифікують їх як птахів, що харчуються рослинною їжею. Значну частку раціону цих птахів складають тропічні фрукти та ягоди. Найчастіше за все вони споживають інжир, маракую та банани.
Крім того, тукани можуть харчуватися комахами, амфібіями та дрібними плазунами. Нерідко вони їдять яйця та пташенят інших птахів. Тукан ніколи не упустить можливості вкрасти їжу у будь-кого.
Цікавий факт! Тукан доволі незвично харчується. Він підкидає дзьобом свою їжу догори, а потім ловить та ковтає цілком.
ТОП-7 цікаві факти про тукана
- Тукан має довгий, перистий язик, що схожий на перо та дозволяє птахові товкати їжу до горла.
- Довжина дзьоба тукана становить третину від розміру тіла птаха.
- Дзьоб тукана лише здається масивним, а насправді легкий через пористу структуру.
- Тукани погано літають, і використовують політ лише на дуже короткі дистанції.
- Зазвичай ці птахи переміщуються стрибками серед дерев.
- Голос у тукана різниться залежно від виду, але завжди дуже гучний та пронизливий. Він нагадує квакання жаби чи тявкіт цуценя.
- Птах тукан спить, укладаючи дзьоб на спині поміж крил, якими обертається, тоді як хвіст притискається до черевця.
Розмноження туканів
Тукани – моногамні птахи. Шлюбний період у них припадає на весну. Особливо цікавим є шлюбний ритуал туканів, коли самець та самиця кидають один одному фрукт.
Самиця тукана зазвичай відкладає 2-4 яйця. Вона висиджує їх почергово із самцем протягом 15-18 днів. Потомство ці тропічні птахи виводять лише раз на рік.
Пташенята тукана з’являються на світ неопереними. Вони відкривають очі лише у віці 3-х тижнів. Дзьоб у пташенят тукана плаский, з довшою та широкою нижньою частиною.
Молоді птахи живуть у гнізді разом із батьками протягом 6-8 тижнів. Статевозрілими вони стають у віці 3-4 років. У дикій природі тукани живуть від 12 до 20 років.
Природні вороги та загрози для туканів
Хоча тукан має великий дзьоб, цей птах відносно невеликий та має достатньо природних ворогів. Ягуари, змії, коаті та орли – головні хижаки, що можуть полювати на цих птахів. Головною їх перевагою є те, що усі вони можуть дістатися до щільної крони дерев, де живуть тукани.
Не меншу загрозу для цих тропічних птахів становлять пожежі та вирубка лісів. Нерідко туканів утримують як домашніх улюбленців. Проте у неволі ці птахи дуже швидко гинуть, адже їм потрібний особливий догляд.
Загальна популяція туканів у світі напевно невідома. Проте ці птахи класифікуються як ті, що «доволі поширені» у своєму середовищі існування.