На відміну від інших комах, метелики вкриті яскравою різнокольоровою лускою, що робить їх неймовірно гарними. На жаль, чимало з них знаходиться під загрозою зникнення через зміну клімату та руйнування середовища існування. Нижче наведені найбільш рідкісні метелики в світі з фото та описом.
Македонський харіус (Pseudochazara cingovskii) – найбільш рідкісні метелики Європи
Ці рідкісні метелики з родини Сонцевики – ендеміки Північної Македонії. Вони зустрічаються лише в околицях села Плетвар на південь від Скоп’є. Площа їхнього поширення становить не більше 1,5 кв. км. За поточними оцінками, популяція цих рідкісних метеликів становить приблизно 3000 особин.
Македонський харіус має сіро-коричневе забарвлення. Передні крила в нього мають два темних вічка з білим центром та дві білі цятки між вічками. Самці трохи менші за самиць.
Зазвичай ці рідкісні метелики мешкають біля вапнякових скель на висоті 1000-1200 м. Їх можна побачити в період з кінця липня до початку серпня. Завдяки маскувальному забарвленню цих метеликів складно помітити на тлі вапняку.
Популяція македонського харіуса стала вразливою через розробку кар’єрів у цьому районі. На жаль, п’ять із семи відомих місць існування цих рідкісних метеликів Європи знаходиться поблизу діючого мармурового кар’єру. Наразі цей вид занесений до Червоної книги. Його нинішня популяція нестабільна та скорочується.
Блакитний метелик Синай (Pseudophilotes sinaicus)
Цей рідкісний метелик є одним із найменших в світі. Він зустрічається лише на гірських схилах Синайського півострову, в єгипетському протектораті Святої Катерини, поблизу місць, де росте синайський чебрець. Вперше цей вид був описаний у 1975 р.
Вважається, що існує приблизно 2300 цих рідкісних метеликів. Вони мешкають на території площею 7 кв. км.
Значний вплив на популяцію цих рідкісних метеликів має наявність невеликих ділянок з синайським чабрецем. З 2001 р. проводяться заходи щодо збереження цих рослин та збільшення дивовижних блакитних метеликів Синаю.
Блакитний метелик Леони (Philotiella leona)
Ці крихітні блакитні метелики були виявлені лише в 1995 році, Леоною та Гарольдом Райс. Вони мешкають лише в межах 15,5 кв. км в пустелі Антилопи в окрузі Кламат в американському штаті Орегон. Ці рідкісні метелики харчуються лише гречаним нектаром та відкладають яйця на листя гречки.
Поточна чисельність блакитних метеликів Леони становить від 1000 до 2000 особин. Через пожежі, вирубку соснових лісів та інвазивні рослини ці дивовижні комахи опинилися під загрозою знищення.
Косатець Шауса або Ластівчин хвіст Шауса (Papilio aristodemus ponceanus)
Ці рідкісні метелики названі на честь колекціонера з Маямі. Вони зустрічаються на півдні Флориди у Сполучених Штатах, переважно між островами Флорида-Кіс.
Ці чарівні метелики середнього розміру можуть пролетіти за день понад 5 км, тобто вони можуть подорожувати між островами Флорида-Кіс. Наразі цей вид вважаються дуже рідкісним через втрату середовища існування та використання пестицидів.
Був час, коли чисельність цих рідкісних метеликів зменшилася до кількох сотень. Проте завдяки десятиліттям зусиль щодо їхнього збереження, наразі вони становить від 800 до 1200 особин.
Сатир Святого Франциска (Neonympha mitchellii francisci)
Ці рідкісні метелики зустрічаються лише в американському штаті Північна Кароліна. Наразі вони належать до зникаючих видів через браконьєрство та знищення їхнього середовища існування.
Сатир Святого Франциска – маленький коричневий метелик, що має на крилах плями, схожі на очі. Колись він був дуже поширений по всій Північній Кароліні. Наразі ці рідкісні метелики зустрічаються лише у Форт-Брегг.
Цей вид був відкритий лише в 1983 році. Початкова група цих метеликів вимерла. Вчені знову побачили представників цього виду лише в середині 1990-х років на військовому полігоні Форт-Брегг.
Наразі ці рідкісні метелики мають чисельність від 500 до 700-1400 особин. Вони вважаються зникаючим видом через втрату середовища існування.
Металевий метелик Ланге (Apodemia mormo langei)
Ці рідкісні метелики – ендеміки американського штату Каліфорнія. Вони зустрічаються в прибережній зоні річки в районі заливу Сан-Франциско. Ці рідкісні метелики мешкають лише в піщаній місцевості, обмеженій піщаними дюнами вздовж південного берега річки Сакраменто.
Вперше цей вид був виявлений у 1993 році. За свідченням вчених, у 2008 р. популяція металевих метеликів Ланге налічувала лише 131 особину.
У 2011 р. їхня кількість зменшилася до 25-30. Наразі популяція цих рідкісних метеликів становить менше 450 особин.
Металевий метелик Ланге вважається одним з найбільш рідкісних метеликів на теренах Америки та у світі. Наразі цей вид знаходиться під охороною, а територія, де він мешкає, є частиною Національного заповідника дикої природи «Антіохійські дюни».
Грета ото або скляний метелик (Greta oto)
Ці дивовижні метелики є доволі рідкісними в світі. Зустрічаються вони в тропічних лісах від Центральної до Південної Америки. Їх можна побачити в Еквадорі, Перу, Колумбії та Болівії, інколи – в Чилі.
Загальна популяція скляних метеликів становить приблизно 370-400 особин. Найбільш дивовижний вигляд цим створінням надають майже повністю прозорі крила. Луски на них відсутні. Лише непрозорі межі крил у Грета ото мають темно-коричневий колір, та тіло також темне.
Блакитний метелик Палос-Вердес (Glaucopsyche lygdamus palosverdesensis)
Ці рідкісні маленькі метелики зустрічаються лише на півострові Палос-Вердес у Каліфорнії. Через доволі вузький та малий ареал розповсюдження вони сміливо претендують на звання «Найбільш рідкісні метелики в світі».
В 1994 р. налічувалося приблизно 60 цих метеликів. Станом на початок 21-го ст. вони майже зникли в дикій природі. У 2009 році, після багатьох років вирощування блакитних метеликів Палос-Вердес у неволі, сотні з них були випущені в дику природу.
На той час їхня чисельність перевищила 4500, але, на жаль, цей високий рівень популяції був недовгим. Тривала посуха в Каліфорнії негативно вплинула на цих рідкісних метеликів. За оцінками вчених, поточна чисельність цього виду становить приблизно 200 особин.
Острівний мармуровий метелик (Euchloe ausonides insulana)
Цей вид метеликів вважався вимерлим ще з 1908 року. Проте він повторно був відкритий під час наукової експедиції в 1998 році. Зараз острівний мармуровий метелик занесений до видів, що знаходяться під загрозою зникнення.
Наразі ці дуже рідкісні метелики зустрічаються лише на островах Сан-Хуан у штаті Вашингтон. На теренах Канади, де вони були поширені до початку 20-го ст., їх не залишилось. На 2018 рік популяція цих рідкісних метеликів становила менше 200 особин.
Павичевий косатець або косатець Лусона (Papilio chikae)
Цей «глянцевий» метелик родини Косатцеві був виявлений у 1965 р. на Лусоні – острові на півночі Філіпин. Зустрічається він лише в цій місцевості, переважно на висоті понад 1500 м.
Павичевий косатець – доволі великий метелик з чорною, зеленою, червоною, синьою та навіть фіолетовою лускою. Розмах крил в нього сягає 11-12 см.
Через те, що ареал існування павичевого косатця доволі обмежений, цей вид вважається одним із найбільш рідкісних метеликів в світі. Наразі він знаходиться під загрозою зникнення.
Морфо менелай або блакитний морфо (Menelaus blue morpho)
Ці рідкісні метелики з родини Сонцевики зустрічаються в тропічних лісах Латинської Америки, від Мексики до Колумбії. Вони живуть лише приблизно 115 днів.
Метеликів блакитний морфо легко помітити завдяки масивним, яскравим, райдужно-синім крилам. При польоті їхні контрастні яскраво-сині та тьмяно-коричневі кольори спалахують, створюючи враження, ніби ці метелики то з’являються, то зникають.
Більшу частину цього часу блакитні морфо витрачають на пошук та поїдання плодів, що необхідно для їхнього виживання. Ці чарівні, але доволі рідкісні метелики страждають від втрати середовища існування та значного інтересу до них колекціонерів.
Птахокрилка королеви Олександри (Ornithoptera alexandrae)
Ці денні метелики – найбільші в світі. Розмах крил в них становить до 30 см. При цьому вони доволі рідкісні. Мешкають ці рідкісні метелики родини Косатцеві лише в лісах провінції Оро на сході Папуа-Нової Гвінеї.
Наразі їхня щільність в цій місцевості становить лише до 10 особин на 1 кв. км. Природніх хижаків у них дуже мало. Проте цей вид метеликів знаходиться під загрозою зникнення через знищення середовища його існування та колекціонування.
Тейнопальпус імператорський (Teinopalpus imperialis)
Ці рідкісні метелики родини Косатцеві ще відомі під назвою «Імператор Індії». Вони зустрічаються лише на сході Гімалаїв.
Взагалі в цьому регіоні існує декілька споріднених видів, серед яких «Імператор Індії» є найбільш рідкісним метеликом. Ці комахи дуже швидко літають між верхівками дерев у високогірних районах.
Геліконіда харитонія або метелик-зебра (Heliconius charithonia)
Ці рідкісні метелики з родини Німфаліди мають доволі великий діапазон існування. Вони зустрічаються в неотропічних районах Центральної та Південної Америки, а також у Флориді та Техасі.
Нерідко ці рідкісні метелики мігрують влітку до інших частин Сполучених Штатів. Смуги на крилах допомагають їм відлякувати хижаків та надають схожості з африканськими зебрами. Також ці метелики ночують дуже великими групами (по 60 та більше особин), що також дозволяє створювати відлякуючий візерунок.
Косатець Ліддердаля або «Слава Бутану» (Bhutanitis lidderdalii) – рідкісні метелики, що майже зникли
Ці чарівні рідкісні метелики отримали свою видову назву на честь колекціонера, який першим описав їх. Розмах крил в них становить 12 см. При цьому задні крила мають доволі незвичну форму з декількома «хвостиками» та великими червоними візерунками.
Ці рідкісні метелики зустрічаються в високогірних лісах на висоті до 2800 м на теренах Бутану та Індії. Популяція «Слави Бутану» зазнала різкої втрати в результаті знищення їхнього середовища існування.
Вважалося, що ці рідкісні метелики вимерли. Проте вони були «повторно відкриті» у 2011 році в декількох місцях Бутану.
Косатець Блюме (Papilio blumei)
Ці рідкісні метелики зустрічаються лише на індонезійському острові Сулавесі. Їхня видова назва пов’язана з відомим ботаніком 19-го ст. – Карлом Людвигом Риттером фон Блюме, що дослідив та класифікував чимало різновидів флори Індонезії.
Розмах крил у косатця Блюме сягає 14 см. Вони схожі на чорний оксамит, із цятками та смугами зеленого та яскраво-бірюзово-блакитного кольору, що тягнуться до краплеподібного хвосту. Кольори дещо змінюються та по-різному відображуються під різним кутом зору.
Через яскраві барви косатець Блюме є бажаним видом серед заможних колекціонерів. На жаль, саме це також є причиною того, що на нього активно полюють. Через це косатець Блюме має славу одного з найбільш рідкісних метеликів у світі.
Косатець Гомера або ямайський махаон (Papilio homerus)
Цей вид походить з острова Ямайка та є найбільшим метеликом в Америці. Дорослі особини сягають приблизно 6 дюймів у поперечнику. Ці рідкісні метелики мають темне забарвлення із жовтими та синіми смугами та плямами.
Косатець Гомера – найбільший представник родини Косатцеві. Він населяє вологі тропічні ліси Ямайки. Проте через значний розмір та чарівний вигляд ці метелики дуже популярні серед колекціонерів. Саме тому вони швидко здобули статус одних із найбільш рідкісних в світі.
Птахокрилка Химера (Ornithoptera chimaera)
Ці дивовижні рідкісні метелики дуже великі та чарівні. Вони зустрічаються лише високо в горах Папуа-Нової Гвінеї та Індонезії.
Наразі цей вид класифікується як той, що викликає найменше занепокоєння. Проте через вузький ареал розповсюдження ці метелики вважаються доволі рідкісними.
Птахокрилка Химера харчується переважно нектаром гібіскусів та африканського тюльпанового дерева. Свою видову назву цей рідкісний метелик отримав завдяки унікальній формі тіла, що виглядає так, наче складається з трьох змішаних комах.
Птахокрилка Креза (Ornithoptera croesus)
Цей великий метелик вперше був знайдений на острові Бакан в Індонезії у 1859 році. Його знайшов відомий британський натураліст Альфред Рассел Уоллес. Саме тому цей вид ще відомий як птахокрилка Уоллеса.
За повідомленням самого вченого в своїй книзі «Малайський архіпелаг», «краса і блиск цієї комахи не піддаються опису». Наразі ці рідкісні метелики зустрічаються у низинних районах Малукських островів Індонезії.
На жаль, ця територія страждає від збільшення лісозаготівель. Саме тому ці рідкісні метелики можуть зникнути через знищення їхнього середовища існування.
Маямі Блю (Cyclargus thomasi bethunebakeri) – найбільш рідкісні метелики в світі
Цей маленький метелик раніше був дуже поширений в прибережних районах південної Флориди. Проте він майже зник після урагану 1992 року.
Згодом, у 1999 р. було виявлено лише 35 особин цих рідкісних метеликів Північної Америки. Усі вони мешкають у парку Байя Хонда. Наразі ці рідкісні метелики знаходяться на межі зникнення.
Проте вважається, що декілька вцілілих Маямі Блю можуть ще зустрічатися серед Маркізських островів у Національному заповіднику Кі-Вест.
Також чисельність цих рідкісних метеликів була збільшена за рахунок програми розведення їх в неволі во Флоридському музеї природи. Проте наразі їхня популяція все ще доволі мала (менше 100 особин).