Сова сипуха – найвідоміший представник ряду Совоподібних. Впізнаний вигляд їй надає повністю біле обличчя серцеподібної форми. Сипухи – досить поширені птахи, які вважаються дуже корисними, бо контролюють популяцію миши та щура в природі.
Сова сипуха – класифікація та наукова назва
Сипуха належить до ряду Совоподібні та є представником родини Сипухові (Titonidae). Остання налічує 20 сучасних видів, які об’єднані до двох родів – сипухи та лехузи.
Сова сипуха належить до однойменного роду, латинська назва якого Tyto. В ньому налічується 17 сучасних видів та чимало викопних форм. Вважається, що сипуха є однією з найдавніших сов у світі, яка відома ще з часів еоцену.
В Україні зустрічається лише 1 вид – сипуха крапчаста або звичайна. Її наукова назва – Tyto alba перекладається як «біла сова». Проте не слід плутати цю представницю родини Сипухові з білою совою із родини Совові, що має схожу назву, але відрізняється жовтими очима.
Англійська назва цього птаха перекладається як «амбарна сова». Пов’язано це з тим, що сипухи зазвичай селяться в покинутих коморах. Українська назва походить від сиплячих звуків, що характерні для цих птахів.
Як виглядає сова сипуха?
Найхарактернішою рисою зовнішнього вигляду сипухи є яскраво-біле обличчя у формі серця. На відміну від інших сов, цей птах має досить струнку статуру та не має вушних пучків. Очі у сипухи великі і темні. Серцеподібне обличчя обрамовує коричневе і сіре пір’я.
Верхня частина тіла у сови сипухи сірувата, а нижня – іржаста, з численними темними плямами. Крила короткі, округлі, знизу бліді. Іноді сова сипуха має темні плями на блідо-білих грудях. Самиці з більшою чисельністю плям вважаються більш привабливими для самців.
Сова сипуха крапчаста – птах середніх габаритів. Довжина тіла в неї становить 33-38 см. Розмах крил по відношенню до тіла є досить великим та становить 85-93 см.
Вага сипухи становить приблизно 300 г, проте у деяких окремих представників може варіюватися від 300 до 600 г. Найбільша з відомих сов цього роду мала вагу 700 г. Самці сипухи зазвичай на 10% менші за розміром та вагою, ніж самиці.
Де живе сова сипуха? Середовище існування птаха
Сова сипуха – досить розповсюджений по світу птах. Вона зустрічається у частково помірних та спекотних поясах обох півкуль. Сипуха крапчаста – найбільш поширений вид родини Сипухові. Ареал її розповсюдження охоплює всі континенти, крім Антарктиди, та острови Океанії (навіть найбільш віддалені).
Сипуха крапчаста – єдиний вид Сипухових, що зустрічається на теренах України. Цей птах є гніздовим на Закарпатті та в західній й центральній частині Лісостепу. Іноді він зустрічається на півночі Одещини.
Сипуха пристосована до існування в більшості середовищ – від пустелі до сільськогосподарських угідь. Найчастіше за все ці сови живуть на відкритих рівнинах і низинних лісах. Нерідко цих хижих птахів можна зустріти у населених пунктах.
Для полювання сова сипуха потребує великих відкритих місцевостей: полів, боліт, вересових пустошів, луків, с/г угідь. Зазвичай вона гніздиться на деревах поблизу полів або ж в покинутих спорудах (наприклад, коморах, голуб’ятнях) чи на руїнах.
Цікавий факт! В Англії сова сипуха нерідко живе на кладовищах, через що має славу птаха-вісника з потойбіччя.
Поведінка сови сипухи
Цих сов легко відрізнити від інших не лише за характерним обличчям, але й за їхнім голосом. Сипухи видають нав’язливий вереск замість типового совиного гукання. Саме через це в фольклорі шотландців та ірландців ці сови вважаються перевтіленням чарівниць банші.
Зазвичай сова сипуха живе у покинутих коморах та оселях, де більше не мешкають люди. Проте також вона може віддавати перевагу порожнім дуплам у якості гнізда.
Сова сипуха є осілим видом. Вона цілий рік залишається в своєму середовищі існування та нікуди не мігрує. Оселившись в одному місці, ці птахи дуже прив’язуються до нього та голосними криками відганяють будь-яких чужинців.
При полюванні на здобич сипухи можуть літати зі швидкістю 16-32 км/год. Ці птахи мають неймовірно чуйний слух та завдяки майже безшумному польоту підхоплюють гризунів, коли вони того не очікують. Зазвичай сова сипуха полює в сутінках, проте вона може бути активною і вдень.
Що їсть сова сипуха?
Подібно до будь-якого іншого виду сов, сипухи – виключно хижі птахи. Їхній раціон складається переважно із щурів та мишок, а також полівок та землерийок. Інколи сипухи можуть харчуватися жабами, маленькими пташками або навіть рибою. Проте невеликі гризуни складаються головний раціон цих сов.
Проте окремі види сипух, що мешкають на островах, відрізняються незначними габаритами тіла. Їхній раціон складається переважно із різноманітних комах, які зустрічаються в середовищі існування цих птахів.
Незвична форма лицьового диску дозволяє звукам проникати до вушних отворів, тому сипуха може їх краще розпізнавати. Саме тому вона може дуже добре відчувати, де знаходиться її потенційна здобич. Подібно до інших сов, сипуха ковтає свою здобич цілком, а потім відригує неперетравлені частини (шерсть, пір’я, тощо) у вигляді гранул.
Цікавий факт! Пара сипух за рік знищує приблизно 5 тисяч гризунів, тому ці птахи в деяких країнах навіть спеціально приваблюються фермерами на поля.
Розмноження сипухи
Ці сови є переважно моногамними птахами. Приблизно 75% з усіх існуючих сипух спаровуються на все життя. Зазвичай пари «розлучаються», якщо вони не можуть вивести сумісне потомство.
Період розмноження у сипухи крапчастої зазвичай триває з березня по серпень. Самці демонструють перед самицями свої навички польоту. Створені пари обирають для гнізда дерева, що розташовані найближче до відкритих полів, де ці сови полюбляють полювати.
В кладці у сипухи крапчастої може бути від 4-х до 8-ми яєць. Якщо їжі вдосталь, то чисельність майбутнього потомства може сягати до 12-ти особин. Самиця насиджує яйця протягом місяця чи трохи більше (до 34 днів).
Зазвичай пташенята сови сипухи залишають батьківську оселю через 1-1,5 місяці після народження. До цього часу їх вигодовують батьки. В дикій природі ці хижі птахи живуть 5-10 років. В неволі сова сипуха може прожити до 20 років.
Цікавий факт! Пташенята сипухи плямистої підгодовують один одного, що зовсім не характерно для інших сов, пташенята яких завжди конкурують та виштовхують з гнізда найбільш слабких.
Популяція сови сипухи та загрози для неї
Загрозу для дорослих сипух можуть становити інші сови, які більші за них (наприклад, пугач). Також на них можуть нападати канюки та великі яструби. Яйця та пташенята нерідко стають здобиччю орлів, лисиць, опосумів та ракунів.
Сова сипуха – досить поширений птах, який викликає найменше занепокоєння. За приблизними підрахунками, її популяція в світі становить від 4-х до 10-ти млн. особин. Ще приблизно 1000 сипух мешкають в зоопарках в різних куточках світу. Європейська популяція сови сипухи налічує 110-220 пар цих птахів.
Головну загрозу для цих сов може становити зменшення лісів та гризунів. Проте в цілому поки що популяція сипухи залишається стабільною. Лише в окремі різновиди з вузьким ареалом розповсюдження можуть викликати занепокоєння зниженням своєї чисельності.
В Україні сипуха крапчаста має статус зникаючої та занесена до Червоної книги. Її популяція в країні дуже мала – лише приблизно 30 пар.