Вівсянка звичайна: фото, опис, цікаві факти про птаха

Птах вівсянка звичайна – фото, опис, цікаві факти

Вівсянка звичайна – дрібна співоча пташка, що є віддаленою родичкою горобця. Вона доволі поширена на теренах Європи, а в Україні є осілим та кочовим видом. Птах вівсянка також відомий під назвою «жовтогрудка» через своє характерне забарвлення.

Пташка вівсянка – класифікація та наукова назва

Вівсянка звичайна – птах ряду Горобцеподібні, родини Вівсянкові (Emberizidae). Остання налічує приблизно 560 видів пташок, поширених у Старому Світі.

Проте, за сучасною класифікацією від 2010 р., до родини Вівсянкові належить лише типовий рід Вівсянка (Emberiza). Він налічує 44 види (13 з них мешкає на теренах України), одним з яких є вівсянка звичайна (Emberiza citrinella).

Пташка вівсянка – класифікація та наукова назва

Перша складова наукової назви цієї пташки походить від стародавнього німецького, яке зазвичай використовували при описі різних дрібних птахів. Друга, видова складова назви походить від латинського слова «лимон», що підкреслює лимонне-жовте забарвлення вівсянки звичайної.

Цікавий факт! Вважається, що назва птаха «вівсянка» пов’язана з тим, що раніше взимку ці пташки харчувалися вівсом, яким годували коней.  

Як виглядає вівсянка звичайна? Опис пташки

Серед представників свого роду вівсянка звичайна – відносно велика пташка. Довжина тіла у неї сягає 17-18 см, розмах крил – 26-30 см, а вага – 24-36 г. Для порівняння: більшість інших видів птаха вівсянка сягають лише 12-15 см завдовжки.

Вівсянка звичайна має округлу форму тіла з товстою шиєю, короткий дзьоб та довгий хвіст. Дорослі самці у шлюбному вбранні виглядають доволі яскраво.

Вони мають жовту голову з темними рисками на маківці, рудувато-бурі крила та спину з темними смугами. Черевце у них жовте, а поперек, боки тулуба та надхвістя руді, тоді як на боках ще й помітні темні риски.

Як виглядає пташка вівсянка звичайна (самець)
Як виглядає пташка вівсянка звичайна (самиця)

Дорослі самиці вівсянки звичайної мають тьмяно-жовтий колір із більш густими смугами на маківці, грудях та боках. Самці поза шлюбним періодом виглядають подібно до них. Молоді пташки відрізняються світлішим кольором та мають блідий дзьоб, тоді як у дорослих він сірий.

Цікавий факт! Вівсянка звичайна за розміром схожа на горобця звичайного, але на відміну від нього має довший хвіст.

Поведінка та спосіб життя вівсянки звичайної

Ці пташки відносно соціальні. Вони утворюють пари під час сезону розмноження. Поза цим часом звичайні вівсянки можуть літати у великих зграях змішаних видів дрібних горобцеподібних пташок при пошуках їжі. Їхній політ злегка уривчастий, але згодом стає довгим плавним ширянням.

Самці звичайної вівсянки вивчають пісні своїх батьків та розвивають власний спів. Проте усе співоче різноманіття цих пташок взаємно розпізнається ними.

Поведінка та спосіб життя вівсянки звичайної

Звичайні вівсянки видають серію коротких нот, які збільшуються у гучності та завершуються однією-двома протяжними нотами. Їхні пісні майже ідентичні до тих, що властиві білоголовій вівсянці, яка поширена в Азії.

Вівсянка звичайна – осілий або частково мігрувальний птах у своєму ареалі. Європейські види зимують у своєму гніздовому ареалі. Лише популяції пташок у крайніх північних регіонах мігрують на зимівлю. Звичайні вівсянки, що гніздяться в Азії, на зиму відлітають до Ірану, Іраку та Центральної Азії.

До уваги! Зазвичай звичайні вівсянки або сидять на деревах та співають, або шукають їжу великими зграями на землі.

Де живе птах вівсянка звичайна?

Ці птахи поширені майже по всій Європі, а також на більшій частині Азії. Вівсянка звичайна зустрічається щонайменше у 50 країнах, включаючи Україну, Німеччину, Францію, Польщу та Італію. Проте ці птахи не мешкають в арктичних регіонах та високих горах.

Більшість популяцій вівсянки звичайної проводять зиму в ареалі розмноження. Виняток становлять лише ті птахи, що мешкають у північній частині ареалу та на зимівлю мігрують на південь.

Де живе птах вівсянка звичайна

Відомо, що деякі популяції вівсянки звичайної були завезені до Нової Зеландії, Південної Африки та Фолклендських островів. Вони прижилися там, та зараз є звичайним птахом на цих територіях.

Суха відкрита місцевість з деякою рослинністю та дерева – типове середовище існування вівсянки звичайної. Також цих дрібних пташок можна побачити на сільськогосподарських угіддях, луках та лісових галявинах або ж серед чагарників.

Самиці вівсянки звичайної будують гнізда на землі або біля неї, ховаючи їх у низьких кущах. Зазвичай для будівництва своєї домівки ці пташки використовують листя та суху траву, а всередині стелять м’яку траву, кінський волос та шерсть тварин.

Що їсть птах вівсянка звичайна?

Вівсянки звичайні – всеїдні пташки, які зазвичай здобувають їжу зграями. Свою здобич вони шукають не землі, нерідко у змішаних зграях з іншими вівсянками та в’юрками.

Раціон вівсянки звичайної складається переважно з крохмалистого насіння, рослинної їжі та комах. Своїх пташенят ці птахи годують злаковими зернами та безхребетними, щоб підготувати їх до споживання важкого насіння. Щоб краще перетравлювати їжу, перед її споживанням вівсянки ковтають маленькі камінці, які, наче жорна, перетирають насіння.

Що їсть пташка вівсянка звичайна

Вівсянка звичайна також полює на коників, мух, павуків, жуків, черв’яків, гусениць та равликів. Зазвичай на цей раціон пташка переходить під час сезону розмноження.

Цікавий факт! Вівсянка звичайна – птах, який приносить чимало користі сільському господарству, адже нерідко харчується насінням бур’янів на полях.

Розмноження та життєвий цикл вівсянки звичайної

Сезон розмноження у цих пташок починається у квітні або травні. Звичайні вівсянки утворюють моногамні парні зв’язки. Самці під час шлюбного періоду виконують ритуали залицяння, наприклад, підіймають крила та біжать до самиць. Ці пташки також можуть схрещуватися з білоголовою вівсянкою, яка є їхньою найближчою родичкою.

Самиця вівсянки звичайної відкладає 3-5 білих яєць з темними лініями. Вона висиджує їх протягом 12-14 днів. Обоє батьки годують пташенят, доки ті не покинуть гніздо приблизно через 11-13 днів після появи на світ.

Вівсянки звичайні починають розмножуватися у віці 1 року. Дорослі пташки мають 2-3 виводки на рік. Середня тривалість життя вівсянки звичайної становить 3-4 роки. Проте деякі особини можуть прожити до 13 років, та навіть більше.

Цікавий факт! Самці вівсянки звичайної за 1 годину можуть виконати приблизно 300 мелодій. Вважається, що саме спів цих птахів надихнув Баха на створення «П’ятої симфонії».

Загрози та хижаки звичайної вівсянки

До головних хижаків цих дрібних пташок належать яструби, соколи та малий підорлик. Оскільки вівсянка звичайна зазвичай має гніздо поблизу землі, то її яйця та пташенята – легка здобич для дрібних ссавців (миші, інші гризуни). Ворони, сойки та сороки також нерідко розоряють гнізда цих пташок.

Звичайна вівсянка належить до видів птахів, які викликають найменше занепокоєння. Ці пташки доволі поширені, мають великий ареал та значну популяцію.

Загрози та хижаки вівсянки звичайної

Проте в Європі популяція вівсянки звичайної скорочується через руйнування її середовища існування. Цьому сприяє сільськогосподарська діяльність, у якій скорочується вирощування зернових культур.

Проте чисельність цих пташок скорочується помірними темпами. За приблизними оцінками, світова популяція вівсянки звичайної становить від 40 до 70 млн статевозрілих особин. На теренах Європи мешкає 60% загальної чисельності цих птахів, а їхня гніздова популяція становить від 12-13 до 19-20 млн пар.