Весняні квіти – яскравий символ незламності природи, що з новими силами прокидається після зими. Саме їхнє цвітіння повертає життя та красу до саду, який прокинувся від зимової сплячки. Нижче наведені найкращі садові та лісові весняні квіти (з фото та описом), що чарують погляди протягом різних періодів весни.
Весняні квіти проліски (Scilla)
Ці дивовижно красиві весняні квіти зачаровують своїми небесними барвами у березні-квітні. За чудові блакитні відтінки вони відомі у народі як «небовий ключ» або «синьоокі». Через те, що ці весняні квіти ростуть ще з-під снігу, їх ще звуть «блакитними підсніжниками».
До уваги! Взагалі в Україні пролісками йменуються будь-які інші ранньовесняні квіти білого, синього чи блакитного кольору. Наприклад, до таких належать підсніжники звичайні, фіялки каменелюбні та шафран Гейфеля.
Справжні проліски належать до родини Холодкові (Asparagaceae), хоча донедавна вважалися частиною родини Гіацинтові. Наразі відомо 50-90 видів цих весняних квітів. Вони полюбляють вологі та частково затінені місця у саду.
Первоцвіти або примули (Primula)
Ці морозостійкі весняні квіти одними з перших з’являються у садках. Навіть, якщо ще не зійшов сніг, вони вже поспішають потішити погляди своїми яскравими барвами.
Латинська назва примули або первоцвіта – «Primus», що значить «перший», лише підкреслює цю їхню особливість. Ще перша трава по весні проростає, а вже з’являються ці ранньовесняні квіти, зачаровуючи погляди своїми білими, жовтими, рожевими та бузковими кольорами.
Налічується до 500 сортів первоцвітів-примул, що являють собою як однорічні, так й багаторічні трав’янисті рослини. Найбільш відомими та розповсюдженими в Україні є первоцвіти звичайні та весняні. Вони ростуть не лише в садках, але й в дикій природі.
Яскраво-жовті барви первоцвітів весняних прикрашають галявина в мішаних лісах протягом квітня-травня. Примули звичайні – більш ранньовесняні квіти, що починають цвісти ще з березня на луках та галявинах узлісся. Їхнє забарвлення більш різноманітне та яскраве – від блідо-жовтого до червоного та пурпурового.
До уваги! Первоцвіти краще за все ростуть у вологому ґрунті, у напівтіні. У садку їх можна висаджувати поряд з пролісками, незабудками та іншими весняними квітами, створюючи гарні клумби.
Весняні квіти хіонодокса (Chionodoxa)
В народі ці красиві весняні квіти відомі як «сніжна красуня» або «сніговик» через раннє цвітіння. Вони починають цвіти разом із пролісками.
Квітки хіонодокса схожі на крихітні зірочки та зазвичай мають фіолетово-блакитне забарвлення. Проте зустрічаються білі та навіть двоколірні (сині по краях та білі ближче до центру) види.
Чашечки квітів хіонодокса завжди спрямовані догори. Ростуть ці весняні квіти купчасто. Краще за все вирощувати їх на добре дренованому слабокислому ґрунті.
Ділянка для вирощування «сніжної красуні» може бути як сонячною, так й у напівтіні. Проте слід враховувати, що в першому випадку ці весняні квіти зацвітуть раніше.
Крокус або шафран (Crocus)
Ці ранньовесняні квіти схожі на сплеск веселки у садку. Їхні яскраві барви неможливо залишити без уваги. Зазвичай виділяють 2 групи цих весняних квітів – жовтоквіткові та блакитноквіткові.
Забарвлення перших варіюється від жовтого до жовтогарячого, а других – від світло-бузкових до темно-фіолетових. Крім того, ще зустрічаються білосніжні крокуси.
Їхнє цвітіння відбувається з лютого по квітень (залежно від місця зростання). В дикій природі крокуси зустрічаються на гірських луках та галявинах, а також на кам’янистих та степових схилах. В Україні вони здебільшого поширені в Карпатах та на Поділлі.
У теплих регіонах ці весняні квіти починають цвісти ще наприкінці зими та вже відцвітають на початку березня. У більш північних регіонах та в горах цвітіння крокусів починається пізніше, ніж у південних.
До уваги! Крокуси слід висаджувати на сонячних ділянках саду, у вологому, але добре дренованому ґрунті.
Підсніжники (Galanthus)
Ці весняні квіти із родини Амарилісові разом із крокусами вважаються справжніми вісниками весни у саду. Підсніжники добре відомі кожному, але не всі знають, що в світі налічується приблизно 20 їх видів та чимало сортів. Зустрічаються вони на теренах Європи та Західної Азії.
В Україні розповсюджені 3 види підсніжників – звичайні, Ельвеза та складчасті. Більшість з них розцвітає ще наприкінці зими.
Взагалі цвітіння підсніжників залежно від регіону триває до весняного рівнодення. Проте деякі види цвітуть пізно навесні.
Цікавий факт! Наукова назва підсніжника – Galanthus походить з давньогрецької мови від двох слів, що означають «молоко» та «квітка». Також ці весняні квіти відомі як «снігові дзвіночки».
Весняні квіти білоцвіт звичайний (Leucojum vernum)
Ці лісові весняні квіти зовні нагадують щось суміжне між мініатюрним варіантом конвалії та підсніжниками. Разом з останніми вони прикрашають вологі луки, букові та дубові ліси ранньою весною.
Доволі красномовними є народні назви цих весняних квітів, які відомі як «лісові нарциси» та «скороспілки весняні». Білоцвіт звичайний розцвітає одним із перших серед весняних лісових квітів.
Він ще відомий як «жовтка», адже має на своїх білосніжних пелюстках яскраво-жовті крапинки. Вчені вважають, що ці яскраві вкраплення мають важливе значення для цих весняних квітів, бо сприяють привертанню уваги потенційних комах-запилювачів.
У флорі України білоцвіт звичайний є доволі рідкісним видом, занесений до Червоної книги. Він зустрічається на заході країни та на сході Чернівецької області. Найбільші скупчення цих весняних квітів зосереджені у Львівській області.
Весняні квіти нарциси (Narcissus)
Ці яскраво-жовті весняні квіти наповнюють сади життєрадісними барвами. Існує 13 видів нарцисів та безліч їхніх сортів, забарвлення яких може значно варіюватися.
Зустрічаються як білосніжні, так й лососево-рожеві квітки та навіть двоколірні комбінації. Крім того, існують як великі, так і карликові сорти цих весняних квітів.
Краще за все висаджувати ці цибулинні весняні квіти на сонці, у добре дренований ґрунт. Якщо ж поєднати ранньо- та піздньоквітучі види, то можна насолоджуватися цвітінням нарцисів протягом більшої частини весни.
Весняні квіти гіацинти (Hyacinthus)
Ці весняні квіти зачаровують не лише яскравими барвами, але й дуже насиченим приємним ароматом. Забарвлення гіацинтів може бути різноманітних синіх, фіолетових та рожевих відтінків або ж білим.
Їхнє цвітіння можна спостерігати з березня по квітень. Гіацинти – ідеальні весняні квіти для додавання повного спектру кольорів саду навесні. Їх можна використовувати на клумбах, в бордюрах та альпінаріях.
До уваги! Обираючи ділянку в саду для посадки цих весняних квітів, слід враховувати, що вони потребують сонця та добре дренованого ґрунту.
Весняні квіти мускарі або мишачий гіацинт (Muscari)
Ці невеликі весняні квіти ще відомі як «гадюча цибулька». Їхня латинська назва пов’язана з ароматом, що нагадує запах мускусу.
Мускарі також нерідко сприймаються як мініатюрна версія традиційних гіацинтів. Хоча ці весняні квіти належать до однієї родини Холодкові, вони є представниками різних родів, тому доволі відмінні між собою.
Мускарі мають яскраво-блакитні, фіолетові або сині квітки на доволі коротких квітоніжках. Здається, що ці барвисті купки проступають прямо з-під землі.
Їхні крихітні суцвіття нагадують грона винограду, тому ці весняні квіти ще відомі як «виноградний гіацинт». Цвітуть мишачі гіацинти з квітня по травень.
До уваги! Ці красиві весняні квіти можна висаджувати як на сонці, так і у напівтіні, але неодмінно на ділянках з добре дренованим ґрунтом.
Печіночниця або переліска (Hepatica)
Ці весняні квіти зустрічаються в мішаних та листяних лісах України. Побачити їх можна в період з квітня по травень. Найчастіше за все ці тендітні квіточки з ясно-блакитними пелюстками ховаються у затінку.
Взагалі налічується до 10 видів печіночниці. Вони зустрічаються на теренах Європи, Азії та Північної Америки.
В Україні росте лише один з них – печіночниця звичайна. Ця трав’яниста рослина виростає заввишки до 8-15 см. Цвіте печіночниця звичайна зазвичай синьо-блакитними, рідше – червоними або білими квіточками.
Тюльпани (Tulipa)
Ці найбільш популярні весняні квіти мають безліч сортів різних форм та кольорів. Крім того, існує чимало диких тюльпанів, які створюють дивовижні поля серед гірських місцевостей.
В Україні більшість з дикорослих видів цих весняних квітів занесена до Червоної книги. Зривати їх заборонено, але можна тішитися надзвичайною красою степових та гірських квітів.
Культивовані сорти вражають не менше, ніж дикорослі види. В першу чергу тюльпани полюбляють за неймовірну веселку кольорів. Крім однотонних, існує чимало двокольорових видів різноманітних відтінків, які наповнюють весняні сади радісними барвами.
Цвітінням тюльпанів можна насолоджуватися з квітня по травень. Краще за все висаджувати цибулини цих весняних квітів у вологий, але добре дренований ґрунт на сонці.
Рябчик шаховий (Fritillaria meleagris)
Ці чарівні весняні квіти доволі схожі на дикі тюльпани. В дикій природі України вони зустрічаються переважно на заході країни, в долинах у заплаві річок. Цвітуть рябчики шахові з березня по квітень.
Саме ці весняні квіти зазвичай маються на увазі, коли мова заходить про «Долину диких тюльпанів» у Львівській області. Рябчик шаховий занесений до Червоної книги України, а його долина знаходиться на теренах заповідника.
Назва цих весняних квітів пов’язана з шаховим візерунком лілового та рожевого кольорів на пелюстках. Латинська найменування також відображує цю особливість квітів, адже перекладається як «цесарка» – птах, що має схожі цятки на пір’ї.
До уваги! Вирощувати рябчики шахові в саду краще за все у вологому ґрунті, у напівтіні.
Сон-трава (Pulsatilla)
Ці красиві весняні квіти цвітуть з квітня по травень. Зазвичай вони мають шовковисто-фіолетові зіркоподібні квітки, що контрастують з папоротеподібним листям.
Проте забарвлення рослини сон може відрізнятися залежно від виду. Занесена до Червоної книги України сон-трава біла має відповідні білосніжні квітки. Поширена вона в горах Європи – від півночі Іспанії до Карпат.
Сон розкритий або широколистий також відомий як «анемона» має бузкові пелюстки та жовтогарячу серцевину. Його квіточки щільно вкриті пухнастими листочками, що захищають їх від весняних заморозків. Серед українців у Канаді цей вид сон-трави більш відомий як «крокус прерій».
Сон лучний або чорніючий має найбільш незвичний вигляд серед цих весняних квітів. Квітки в нього доволі великі, темно-фіолетові, щільно вкриті білосніжними ворсинками, що захищають від заморозків.
Цікавий факт! Свою назву ці дивовижні весняні квіти отримали через те, що в негоду та при холоді вони закриті, немов перебувають у сплячці. За іншою версію, вона пов’язана із використанням сон-трави у якості снодійного зілля у народній медицині.
Чина весняна або горошок весняний (Lathyrus vernus)
Ці яскраві весняні квіти можна побачити в середині квітня-травні на галявинах в мішаних та листяних лісах, а також на пасовищах та на схилах гір. Вони доволі поширені на теренах України та мають чимало різноманітних народних назв. Чина весняна в народі відома як луговик, зозулин ряст, черевички, журавлиний/заячий/мишиний горіх, дика фасоля, косиці та чорне зіллє.
На початку цвітіння ці лісові весняні квіти мають малиново-ліловий колір. Проте з часом пелюстки на суцвіттях, де налічується 3-8 квіточок, набувають доволі строкатого забарвлення, через що ще відомі як «півники».
Старі квітки чини весняної стають темно-синіми, тоді як молоді, які тільки розцвіли, рожеві або фіолетові. Цвітіння недовготривале, дуже швидко на місці квіточок з’являються зелені боби. Саме через таку форму плодів ці весняні квіти також відомі як «горошок весняний».
Конвалія травнева або звичайна (Convallaria majalis)
На відміну від багатьох інших у цьому списку, ці весняні квіті цвітуть наприкінці весни. Період квітіння припадає на кінець квітня-травень, що підкреслює їхня наукова назва.
Конвалія зачаровує погляду дугоподібними стеблами, увінчаними мініатюрними білими квіточками у вигляді дзвоників. На кожному тонкому стеблі налічується від 5 до 15 квіток.
Конвалії – улюблені весняні квіти покійної англійської королеви Єлизавети II. Вони чудово приживаються у тіні дерев та чагарників. Саме тому це ідеальні весняні квіти для прикрашення тінистих ділянок саду у травні.
В дикій природі конвалія росте в мішаних та листяних лісах. В саду ці весняні квіти краще за все висаджувати у вологому ґрунті. Конвалія травнева також відома своїм чудовим ароматом. Вона красиво виглядає в самостійних насадженнях або в поєднанні з хостою, яка також полюбляє тінисті місця.