Варан: ящірка, наче дракон – фото, опис, цікаві факти, ТОП-7 види

Варан – фото, опис, цікаві факти, види

Варан – велика ящірка, що здається нащадком вимерлих динозаврів. Навіть її назва у перекладі з арабської, що означає «дракон», підкреслює подібність до міфічної істоти. Саме до представників цього роду належить найбільша ящірка у світі – комодський варан або ж «дракон Комодо».

Варан – класифікація та наукова назва

Варан – представник класу Плазуни, ряду Лускаті. Ця велика ящірка належить до родини Варанові (Varanidae), у якій представляє рід Варан (Varanus).

Остання налічує 76 видів, найбільшим за розміром та найвідомішим серед яких є комодський варан. Проте типовим представником роду є варан строкатий чи мережаний.

Експерти вважають, що пращури варанів походять з Азії, де вони мешкали ще в еоценову еру між 56 та 33 млн років тому. Однак історія роду бере свій початок ще 66 млн років тому, або навіть пізніше, наприкінці крейдяної ери.

Варан – класифікація та наукова назва

Вважається, що у цей час пращури варанів еволюціонували в амфібій, а потім – у повністю морські форми, що сягали завдовжки до 17 м. В епоху плейстоцену гігантські варани завдовжки до 10 м мешкали у Південно-Східній Азії та Австралії.

Наукова назва «Varanus» походить від арабського слова, що означає «дракон». За іншою версією, слово «варан» може перекладатися як «ящірка». Англійська назва «Monitor lizard» пов’язана зі звичкою варанів ставати на задні лапи, щоб озирнутися навколо та провести моніторинг довкілля.

Як виглядає ящірка варан?

Залежно від виду ці плазуни можуть значно відрізнятися за розміром та зовнішнім виглядом. Найменший представник роду – короткохвостий варан сягає 20 см завдовжки та важить лише 20 г.

Найбільший варан у світі – комодський дракон у середньому сягає понад 2 м завдовжки та важить мінімум 70 кг. Чимало варанів – доволі габаритні ящірки. Довжина тіла у них становить до 2-х метрів та навіть більше.

Як виглядає ящірка варан

Забарвлення варана може бути доволі різноманітним. Найпоширенішими варіаціями є плямисті відтінки коричневого, чорного, сірого, зеленого, жовтого та синього.

Незалежно від розміру, варани мають товсте та міцне тіло з довгою шиєю, добре розвиненими масивними лапами та довгим хвостом. Голова у цих ящірок зазвичай має трикутну форму, а язик роздвоєний, схожий на зміїний. Усі варани мають потужні щелепи та гострі кігті, що робить їх вправними хижаками.

Цікавий факт! На відміну від більшості інших ящірок варани не мають здатності відкидати свій хвіст.

ТОП-7 види варанів

Смугастий/водяний варан чи карабагойя (Varanus salvator)

Ці варани за розміром поступаються лише «драконам Комодо». Вони сягають до 2,5-3 м завдовжки та важать до 25 кг.

Молоді особини чорно-бурі з безліччю дрібних та великими жовтими плямами на спині та хвості, які з віком тьмяніють. Дорослі смугасті варани темно-оливкового кольору, з ледь помітними жовтими крапками.

Види варанів з фото - Смугастий/водяний варан чи карабагойя (Varanus salvator)

Ці ящірки зустрічаються у Південній та Південно-Східній Азії, зокрема у Таїланді, на Філіппінах, в Індонезії, Індокитаї. Зазвичай вони мешкають серед мангрових лісів, боліт або заболочених угідь.

Смугасті варани ведуть напівводний спосіб життя, добре плавають та пірнають, а також вправно переміщуються по деревах. Харчуються вони дрібними ссавцями, плазунами, черепахами та крабами, птахами та падлом.

Кільцехвостий варан (Varanus acanthurus)

Представники цього виду сягають завдовжки 60 см та мають коричнево-червонувате забарвлення з жовтуватими смугами на голові та шиї. На спині у них добре помітний візерунок із жовтих «окулярів».

Кільцехвостий варан (Varanus acanthurus)

Зустрічається цей вид варанів у північно-східних регіонах Австралії та Квінсленді. Він населяє сухі місцевості та напівпустелі, зазвичай надаючи перевагу кам’янистим ландшафтам.

Кільцехвостий варан має пласке тіло, яке може роздуватися, та колючий хвіст, що слугує додатковим захистом. Зазвичай ці ящірки мають раціон переважно з комах.

Варан Гулда (Varanus gouldii)

Цей вид варанів є ендеміком Австралії. Зазвичай він населяє луки та рідколісся, де риє широкі та довгі нори, у яких ховається під час сильної спеки або піщаного буревію.

Завдовжки представники цього виду сягають 1,4-1,8 м. Голова у них коротка та стиснута з боків, а тулуб – довгий, циліндричної форми. Кінцівки у цих варанів оснащені доволі довгими та потужними пазурами.

Варан Гулда (Varanus gouldii)

Забарвлення тіла жовтувато-коричневе, з темною смугою та світлою облямівкою. На спині у варана Гулда помітні групи жовтих цяток, а на хвості – вузькі бліді смужки. Харчуються представники цього виду дрібними ящірками та зміями, а також гризунами, комахами та падлом.

Смарагдовий чи зелений варан (Varanus prasinus)

Цей деревний вид варанів зустрічається на острові Нова Гвінея та невеликих островах поблизу нього. Зазвичай зелені варани населяють тропічні вічнозелені ліси, плантації какао та болота. Мешкають вони переважно на деревах.

Смарагдовий чи зелений варан (Varanus prasinus)

Зелені чи смарагдові варани сягають 75-100 см завдовжки. Вони мають стрункий тулуб, довгі лапи та чіпкий хвіст.

Завдяки яскравому смарагдовому забарвленню ці варани особливо популярні серед власників екзотичних домашніх тварин. Харчуються ці ящірки переважно комахами, а також павуками, дрібними ссавцями та птахами.

Варан чи дракон Сальвадорі (Varanus salvadorii)

Ці великі ящірки є ендеміками Нової Гвінеї. Зустрічаються вони серед тропічних лісів та мангрових боліт цього острова. Завдовжки варан Сальвадорі сягає до 2,5 м, а його вага у середньому становить 20 кг.

Варан чи дракон Сальвадорі (Varanus salvadorii)

Представники цього виду мають переважно чорне забарвлення. Проте на тілі також можна помітити чимало жовтих, білих або зелених вкраплень, а на шиї – складки.

Хвіст зазвичай майже вдвічі більший за розмір тіла. Харчуються ці великі варани переважно дрібними тваринами, але також можуть споживати комах та падло.

Варан Грея (Varanus olivaceus)

Цей деревний вид варанів – ендемік фауни Філіппін. Зазвичай він населяє тропічні ліси, де є скелі. Найбільші представники цього виду сягають до 2 м завдовжки та важать 9 кг. Проте у середньому довжина тіла у самців становить 65 см, а у самиць – 50 см, тоді як вага відповідно 6,7 та 2,6 кг.

Ці варани мають переважно зеленувато-сіре забарвлення. Проте навколо тіла у них помітні широкі темні смуги та велика кількість жовтих плям. Ноги зазвичай темніші за тіло, з чорними кігтями, що сильно зігнуті та дозволяють добре лазити по деревах. Харчуються ці варани крабами, птахами та павуками.

Нільські варани (Varanus niloticus)

Цей вид варанів є найбільшою та найпоширенішою ящіркою Африки. Він зустрічається на більшій частині континенту, за винятком півночі та пустельних регіонів.

Зазвичай нільський варан населяє місця біля постійних водойм. Проте він може зустрічатися навіть на околицях пустель та у тропічних лісах, але не у самих пустелях.

Нільський варан (Varanus niloticus)

Середня довжина тіла у нільського варана становить 1,5 м, хоча зустрічаються й особи завдовжки до 2 м. Самці у 1,5-1,7 м завдовжки важать 5-10 кг, тоді як самиці сягають 1,3 м та важать 3 кг.

Молоді особини мають темний, майже чорний колір, з жовтими плямами на спині. Забарвлення дорослих особин варіюється від сіро-коричневого до темно-оливкового з жовтуватими поперечними смугами.

Де живуть варани та яке їхнє середовище існування?

Варани зустрічаються у тропіках та субтропіках Азії та Африки, а також в Австралії та на островах Океанії. Приблизно половина з наявних видів цих ящірок мешкає на австралійських теренах. Також ці плазуни є інвазивним видом у деяких частинах Америки, куди вони потрапили у результаті торгівлі екзотичними домашніми тваринами.

Варани легко пристосовуються до багатьох середовищ існування. Ці ящірки зустрічаються у джунглях та тропічних лісах, а також у водоймах, у жарких та сухих районах.

Де живуть варани

Смугастий чи водяний варан зустрічається в Азії. Він живе у прибережних районах із напівводним середовищем існування, такими як мангрові ліси та болота. Цей вид варанів також пристосовується до місць із системами каналів.

Деревні варани (наприклад, вид, що населяє острів Тимор) проводять більшу частину часу на деревах. Вони мають довгі хвости та гострі кігті, які добре пристосовані для лазіння по гілках та деревах.

Варани: ТОП-7 цікаві факти

  • Варани вважаються найрозумнішими з усіх ящірок та одними з найрозумніших серед усіх наявних плазунів.
  • Ці ящірки не моргають та мають відмінний зір. Відомо, що варани нерідко спостерігають за літаками у небі.
  • Варан може рухатися зі швидкістю 45 км/год.
  • Варани – пильні та вправні хижаки. Вони становлять загрозу для дрібних тварин, але у більшості випадків їхній укус не смертельний для людей. Виняток становить лише комодський варан, слина якого при укусі може призвести навіть до смертельного випадку.
  • На відміну від багатьох інших плазунів, чимало варанів мають високий метаболізм та споживають енергію, подібно до ссавців.
  • Варани як домашні улюбленці нерідко шукають людської уваги та бажають погратися.
  • Малі варани більш слухняні та навіть доброзичливі на відміну від великих, які можуть бути доволі агресивними та непередбачуваними. Взагалі ці ящірки вважаються складними вихованцями для новачків.

Поведінка та спосіб життя варана

Варани – зазвичай поодинокі плазуни. Проте у деяких районах з обмеженими водними ресурсами ці ящірки збираються у групи до 25 особин.

В інших випадках варани зазвичай ведуть усамітнений спосіб життя. Вони об’єднуються з іншими представниками виду лише у сезон розмноження.

Спосіб життя варана

Варани – здебільшого наземні тварини. Їм комфортніше пересуватися саме по землі. Особливо це стосується великих видів цих тварин. Проте існує декілька деревних та водних видів варанів.

Зазвичай ці ящірки уникають людей, проте можуть бути небезпечними, якщо їх спровокувати. Попри свою масивність та значні габарити, варани здатні доволі швидко пересуватися. До того ж вони мають сильні щелепи та хвости, які можуть використовувати проти супротивника.

Варани можуть бути дуже агресивними при захисті своєї території або їжі. Чимало різновидів цих ящірок є активними мисливцями, які вистежують та переслідують свою жертву. Інші види варанів можуть бути більш зацікавленими у збиранні.

Поведінка варана

Технічно великий варан здатний вбити людину. Проте більшість цих ящірок намагаються уникати зустрічі з людьми, хоча можуть напасти, якщо їх спровокувати. Варани мають потужні щелепи та міцне тіло та можуть доволі швидко бігати, щоб зловити людину.

Існують задокументовані випадки, коли комодські варани вбивали людей, але це дуже рідко. Однією з найбільших небезпек варанів є їхній укус. Вважається, що всі варани виділяють певну кількість слабкої отрути. Також через укус цих ящірок можуть поширюватися різні бактерії.

Що їсть варан?

Раціон цих ящірок залежить від місця існування, а також від їх розміру та типу. Проте переважна більшість варанів є винятково хижаками. Зазвичай вони полюють на комах, ящірок, птахів та ссавців. Проте деякі види варанів споживають переважно фрукти.

Що їсть варан

Водні варани зазвичай їдять усе, що можуть знайти у воді. Їхній раціон складається переважно з риби, водоплавних птахів, комах, яєць та водних ссавців й плазунів.

Варани, які мешкають здебільшого на суші, можуть їсти різноманітну живу здобич, а також падло. Раціон комодського варана, наприклад, на 50% складається з оленів, які мешкають на острові. Також ці великі ящірки споживають диких свиней та велику рогату худобу, якщо можуть її вполювати.

Розмноження та тривалість життя варанів

У сезон розмноження самці часто конкурують один з одним за самиць. Останні зазвичай відкладають яйця у приховане гніздо у землі або у дуплах пнів.

Період та особливості розмноження можуть значно відрізнятися залежно від певного виду. Наприклад, самиця комодського варана може відкладати яйця у покинуті наземні пташині гнізд або у нори на пагорбах. Нільський варан закопує свої яйця у термітники, а малюки при появі на світ харчуються термітами.

Розмноження варанів

Деякі види варанів можуть відкладати до 30 яєць. Кладка у комодських драконів становить близько 20 яєць. Оскільки яйця та молоді варани є привабливою здобиччю для багатьох хижаків, не так багато особин виживає з початкової кладки.

Молоді варани можуть проводити більшу частину свого раннього життя на деревах, щоб уникнути хижаків. Більшість цих ящірок можуть прожити не менш 20 років, якщо зможуть вижити у перші роки життя.

Комодські варани повної зрілості досягають у віці 9 років та можуть жити до 30 років. Види більшого розміру зазвичай живуть довше за своїх менших родичів.

Хижаки та загрози для варанів

У великих дорослих варанів мало хижаків. Птахи, інші плазуни, дикі коти, великі птахи та люди можуть їсти менших представників цього роду та їхні яйця. Для найбільших видів варанів основну загрозу становлять люди. На деякі види цих ящірок полюють заради їх шкіри.

Хижаки та загрози для варанів

Охоронний статус варанів залежить від виду. Наприклад, комодський варан вважається вразливим видом, тоді як смугастий варан викликає найменше занепокоєння. Зазвичай ці ящірки втрачають свою популяцію через загрозу їхньому середовищу існування, зменшенню водних ресурсів та полюванню з боку людей.

Популяція варанів

У світі налічується близько 80 видів цих ящірок. Найменші види живуть на деревах або у воді, і дані про чисельність більшості з них невідомі.

Популяція варанів

Наприклад, таким є рідкісний безвухий чи калімантанський варан, який населяє північно-західні регіони острова Калімантан. Цей вид є майже невивченим, і науковці не мають даних щодо кількості цих рідкісних ящірок у природі. Вид вважається вразливим через дуже обмежений ареал поширення.

Великі види (наприклад, комодський варан) у деяких районах охороняються, що їхня чисельність не зменшувалася. Втрата джерел їжі та середовища існування – головні причини скорочення популяції варанів у світі.