Тропічний ліс – один із найбільших біомів на Землі. Він зустрічається у вологих тропічних височинах і низинах навколо екватора. Його екосистема складається з високих вічнозелених широколистяних дерев, що утворюють щільний верхній полог та слугують домівкою для значного різноманіття рослин і тварин.
Тропічний ліс – визначення біома
Тропічні ліси – лісові екосистеми, що характеризуються великою кількістю опадів (мінімум 2000 мм на рік) і високим різноманіттям видів флори та фауни. Вони розташовані поблизу екватора, між тропіком Рака та тропіком Козерога, та мають майже однаковий клімат протягом року.
У тропічних лісах завжди панує літо. Спека, рясні опади та підвищена вологість разом із помірним сонячним світлом створюють ідеальне середовище для процвітання значного біорізноманіття.
Тропічний ліс має найдавніший основний тип рослинності, що існує на Землі. Однак його флора продовжує розвиватися та змінюватися. Тому сучасні тропічні ліси не ідентичні тим, що існували у минулому.
Квіткові рослини (покритонасінні) вперше еволюціонували протягом крейдяного періоду приблизно 100 млн. років тому. Це були перші тропічні ліси, які в той час покривали більшу частину суходолу Землі.
Тоді глобальні кліматичні умови були теплішими та вологішими, ніж сучасні. Тому не дивно, що сьогодні найбільше розмаїття квіткових рослин зустрічається саме у тропічних лісах, де вони вперше з’явилися.
До уваги! Всупереч поширеній думці, не всі тропічні ліси зустрічаються в місцях з великою кількістю постійних опадів. Наприклад, так звані «сухі тропічні ліси» на північному сході Австралії мають сухий сезон, що змінює сезон дощів.
Класифікація та типи тропічних лісів
Тропічні ліси класифікуються за двома групами – дощові або вологі та сезонні. Кожна з цих груп в свою чергу поділяється на окремі типи.
Вологі тропічні ліси зустрічаються в екваторіальному поясі. Для них характерні рясні опади (від 2000-7000 мм до 12 000 мм на рік), які відносно рівномірно розподіляються протягом року. Середня температура повітря сягає +24+28°С.
До цієї групи належать:
- Мангрові ліси, які ростуть вздовж річок, що впадають в океан, мають менш виразні яруси та майже не мають лісової підстилки, оскільки коріння часто знаходиться під водою. Тут переважають мангри – дерева, що здатні пережити різкі зміни та можуть рости у солонуватій воді.
- Гірські тропічні вічнозелені або хмарні ліса, що ростуть на значній висоті (від 1500 м). Температури тут значно менші та сягають в середньому +10+12°С.
Сезонні тропічні ліси попри значне зволоження (2500-3000 мм) мають посушливий сезон. Кількість опадів протягом року в них нерівномірна. Ця група поділяється на вічнозелені, напіввічнозелені та листопадні сезонні тропічні ліси. Останні в свою чергу поділяються на мусонні та саванні ліси.
У мусонних лісах сухий період триває 4-5 місяців, а для сезону мусонів характерні сильні опади. Саванні ліси мають чіткий сухий сезон, а річна кількість опадів менша, ніж у інших тропічних лісах. У листопадних сезонних тропічних лісах у верхньому ярусі представлені листопадні види, а у нижньому – вічнозелені.
Тропічний ліс – загальні характеристики
Кожен тропічний ліс унікальний, але є певні спільні характеристики. Рясні опади, сильна спека та підвищена вологість – головні кліматичні умови цього біома. Саме вони сприяють широкому розмаїттю флори та фауни тропічних лісів.
Рясні дощі – головна характеристика тропічних лісів
Тропічні ліси визначаються кількістю та частотою дощів. Мінімальна кількість опадів в них становить принаймні 1750-2000 мм на рік.
При цьому дощі не повинні розподілятися надзвичайно нерівномірно протягом року. У деяких тропічних лісах також є сухий сезон, але зазвичай це означає меншу кількість опадів, але не повну відсутність їх.
У цій лісовій екосистемі панує дуже висока вологість (приблизно 80%). Вона є результатом великої кількості опадів, величезної біомаси (кількості або маси живої тканини на території) рослин і тепла.
Клімат тропічного лісу завжди жаркий і вологий на більшій частині екваторіального поясу. В регіонах на північ і південь від нього спостерігаються сезонні опади.
Протягом літніх місяців у Північній півкулі (з червня по серпень) йдуть дощі в північній частині тропіків (наприклад, мусони в Індії та М’янмі). У Південній півкулі дощі йдуть з грудня по лютий (наприклад, на півночі Австралії).
До уваги! Тропічні дощові ліси знаходяться у зоні вологих тропічних кліматичних умов. Підвищена вологість сприяє тому, що тут майже щороку йдуть сильні дощі. Середня кількість опадів у тропічному лісі становить 1800-2500 мм на рік і відбувається досить рівномірно протягом року.
Клімат тропічного лісу
Тропічні ліси розташовані в тропіках, більшість із них – поблизу екватора, на широті нижче 23° північної та південної широти. Тому в більшості з них (за винятком тих, що розташовані на значних висотах) теплі кліматичні умови тримаються протягом усього року.
Середня температура в цій екосистемі коливається від +22 до +33°С. В жодному місяці вона не опускається нижче +18°С. Хоча клімат тропічних лісів постійно жаркий, температурні позначки тут не досягають високих значень.
Пов’язано це із високим рівнем хмарності, який обмежує середню кількість сонячних годин на день від 4-х до 6-ти. У гірських районах годин сонячного світла може бути навіть менше.
Проте спека у тропічних лісах може здається надзвичайною через високий рівень вологості повітря. Він зазвичай перевищує 50% вдень та наближається до 100% вночі.
Дискомфорт посилюється через те, що вітер зазвичай слабкий. Його швидкість в середньому сягає менш 10 км/год, а в багатьох областях – навіть менш, ніж 5 км/год. Руйнівні тропічні циклони (урагани та тайфуни) періодично виникають у деяких прибережних регіонах у напрямку до краю екваторіального поясу (наприклад, у Вест-Індії).
Ґрунти тропічного лісу
Ґрунти в дощових тропічних лісах глибокі, але не надто родючі. Вологі спекотні кліматичні умови призводять до глибокого вивітрювання гірських порід і розвитку червонуватих ґрунтів.
Латерит – типовий ґрунт тропічних лісів. Він виглядає червоним через наявність великої кількості заліза. Нижній шар ґрунту досить слабкий у відношенні поживних речовин через ерозійні процеси.
Органіка розкладається швидше завдяки вологій підлозі тропічного лісу. Це розкладання сприяє утворенню тонкого шару гумусу, який забезпечує невелику кількість поживних речовин для росту рослин.
Оскільки опади в регіонах тропічних лісів майже завжди перевищують випаровування, у ґрунті існує майже постійний надлишок води, яка рухається вниз у струмки та річки на дні долин. Через це поживні речовини вимиваються з ґрунту, залишаючи його відносно неродючим. Більшість коріння рослин (у тому числі й дерев) зосереджена у верхніх шарах ґрунту, де поживні речовини доступні в результаті розкладання опалого листя та іншої органіки.
Навіть у межах однієї території, існують значні варіанти ґрунту, пов’язані з топографічним положенням і різницею корінних порід. Наприклад, зі збільшенням висоти розташування тропічного лісу глибина ґрунту помітно зменшується, а вміст органічних речовин у нього збільшується.
До уваги! Тропічні ліси мають одні з найбідніших на поживні речовини ґрунти серед усіх біомів. Постійні дощі змивають багато поживних речовин, частина з яких швидко поглинається багатим рослинним світом.
Величезне розмаїття фауни та флори тропічних лісів
З точки зору біорізноманіття, екосистема тропічного лісу – одне із найважливіших природних середовищ існування на Землі. Дощові ліси слугують домівкою для мільйонів видів рослин і тварин.
Тут мешкає чимале різноманіття ссавців, земноводних, комах, хижаків та травоїдних тварин. Рослинна екосистема тропічного лісу підтримує мільйони рослин, дерев, грибів, лікарських рослин тощо.
Структура тропічного лісу
Лісова підстилка тропічних лісів отримує дуже мало світла (лише 1-2%), що досягає її через усі дерева та чагарники. Рослинне життя тут обмежується тіньовитривалими рослинами (переважно папоротями).
Чагарникового ярусу тропічного лісу також досягає мало світла. Проте в цій частині зустрічається чимало тварин (переважно плазунів та комахоїдних птахів), яких приваблюють теплі вологі умови.
Верхній ярус тропічного лісу складається з окремих гігантських (заввишки 20-30 м) дерев із товстим стовбуром (приблизно 6 м у діаметрі). Вони створюють зелений «дах», що затінює решту лісової екосистеми. Оскільки тут світло, а також є чимало листя, квітів і фруктів, то цей ярус тропічного лісу найбільш заселений. Багато тварин проводить тут все своє життя.
Де знаходяться тропічні ліси?
Тропічні ліси зустрічаються переважно в трьох регіонах планети. Вони займають значну площу Малезії, що простягається від М’янми (Бірми) до Фіджі та включає весь Таїланд, Індонезію, Папуа-Нову Гвінею, Малайзію, Філіппіни, Соломонові острови, Вануату та частину Індокитаю.
Також великі тропічні ліси існують у тропіках Південної та Центральної Америки (особливо у басейні Амазонки), Австралії, Західної та Центральної Африки. Менші за площею тропічні ліси зустрічаються в інших тропіках, де панує відповідний клімат.
До країн з найбільшою площею тропічних лісів належать: Бразилія, ДР Конго, Індонезія, Перу, Колумбія. Також значні площі цього біому існують в Болівії, Еквадорі, Габоні, Гайані, Камеруні, ЦАР, Індії, Малайзії, Лаосі, М’янмі, Папуа-Новій Гвінеї, Сурінамі та Венесуелі.
Основна частина світових тропічних лісів розташована в басейні Амазонки у Південній Америці. Тропічні ліси басейна Конго та у Південно-Східній Азії займають друге і третє місце за площею відповідно.
Також ці лісові екосистеми існують на деяких островах Карибського басейну, у Центральній Америці, в Індії, на островах у південній частині Тихого океану, на Мадагаскарі, у Західній та Східній Африці за межами басейну Конго, у Мексиці та деяких частинах Південної Америки за межами Амазонки. Бразилія має найбільшу площу тропічних лісів серед усіх країн на Землі.
Глобальне поширення вологих тропічних лісів можна розбити на 4 біогеографічні області. Вони базуються приблизно у 4 лісистих континентальних регіонах: афротропічному, австралійському, індомалайському/азіатському та неотропічному. Трохи більше половини світових тропічних лісів розташовані в неотропіках, приблизно чверть – в Африці, а п’ята частина – в Азії.
Тропічний ліс – флора
Лише незначна кількість видів рослин і тварин у тропічних лісах була офіційно описана та названа. Тому можна дати лише приблизну оцінку загальної кількості видів, що зустрічаються у цьому біомі.
Рослинність тропічних лісів вражає найбільшим різноманіттям видів, ніж у будь-якій іншій екосистемі. Серед вищих рослин особливо різноманітні покритонасінні, які включають чимало примітивних форм і багато родин, яких немає у флорі інших екосистем.
Багато квіткових рослин тропічних лісів – це великі дерева, різноманітність яких не має собі рівних. Наприклад, на одній території площею 23 га у Малайзії було зареєстровано 375 різних видів дерев із діаметром стовбура понад 90 см. На території площею 50 га у Панамі зареєстровано 7614 дерев, що належали до 186 видів та мали діаметр стовбура понад 20 см.
Щороку з’являються нові види рослин – навіть таких великих, як дерева. Проте у тропічних лісах небагато голонасінних, а натомість доволі поширені пальми, хоча один вид дерев тут рідко домінує.
Папороті, мохи, водорості, гриби та лишайники у цій лісовій екосистемі також доволі різноманітні. Проте вони не так добре вивчені та каталогізовані, як вищі рослини. Багато з них є епіфітами, що прикріплені до стебла (іноді – до листя) більших рослин, особливо у найвологіших місцях. У дощових тропічних лісах епіфіти настільки рясні, що їхня вага валить дерева.
Цікавий факт! Більшість дерев у тропічних лісах утворюють симбіотичні відносини з грибами. Останні отримують енергію від дерева, та в свою чергу забезпечують його фосфором та іншими поживними речовинами, які дуже ефективно поглинають із ґрунту.
Фауна тропічних лісів
Різноманіття видів фауни у тропічних лісах не менше, ніж у випадку із флорою. Деякі групи тварин зустрічаються у всіх регіонах біому. Проте більшість з них обмежена лише одним чи кількома типами тропічного лісу.
Наприклад, будь-де у межах цієї екосистеми можна побачити різноманітних папуг, голубів та жуків-довгоносиків. Проте мавпи, типові для тропічних лісів Нового та Старого Світу, повністю відсутні у Новій Гвінеї. Деревні кенгуру та райські птахи населяють лише крони тропічних лісів Австралії та Нової Гвінеї.
Більшість тварин у тропічних лісах живе не на лісовій підстилці, а у пологах, що складаються з накладених один на одного гілок і листя дерев на висоті 30 м від землі. Більше половини життя у цій екосистемі міститься на деревах.
Через тропічні ліси проходять одні з найбільших річок у світі: Амазонка, Меконг, Негро, Оріноко та Конго. Вони є домівкою для не меншого різноманіття істот, ніж на суходолі. Наприклад, лише в басейні Амазонки виявлено понад 5600 видів риб.
До уваги! У тропічних лісах мешкає чимало отруйних тварин. Зазвичай вони яскраво забарвлені, і таким чином попереджають хижаків про свою небезпечність.
ТОП-7 цікаві факти про тропічний ліс
- Тропічні ліси займають приблизно 2% площі поверхні Землі, але при цьому забезпечують середовище існування майже 50% флори та фауни планети.
- Тропічний ліс – найдавніша екосистема на Землі. Він відіграє важливу роль у регулюванні кліматичних умов планети.
- Раніше тропічні ліси охоплювали площу приблизно у 15,5 млн. кв. км, але через вирубку цей показник зменшився майже наполовину.
- Бразилія має найбільшу площу тропічних лісів у світі, майже 2/3 з яких становлять ліси Амазонії.
- Тропічні ліси мають велике медичне значення для людства, оскільки з них отримується майже чверть природних ліків.
- Орхідея – типова епіфітна рослина, що зустрічається в екосистемі тропічного лісу.
- Вважається, що тропічні ліси зберігають щонайменше 250 млрд. тон вуглецю.
Значення тропічних лісів
Екосистема тропічного лісу впливає на клімат, погоду та навколишнє середовище. Вона відіграє життєво важливу роль у виробництві кисню на Землі. Тропічні ліси шляхом фотосинтезу забезпечують 25-30% кисню у світі, через що їх називають «легенями планети».
Ці лісові екосистеми також допомагають захистити навколишнє середовище від повеней, ерозії, посухи. Вони, наче природні губки, пом’якшують цикли повеней і посухи, уповільнюючи стік і вносячи вологу в місцеву атмосферу.
Цей біом сприяє підтримці правильного колообігу води та допомагає підтримувати належний клімат у світі. Крім того, тропічні ліси – домівка для різних видів рослин і тварин і джерело їжі, ліків тощо.
Розширення сільського господарства, збільшення пасовиськ для великої рогатої худоби, будівництво доріг та видобуток корисних копалин – головні причини вирубки тропічних лісів. Крім того, цьому біому загрожує зникнення через зміну клімату, що сприяє посухам у деяких районах Амазонки та Південно-Східної Азії. В свою чергу посухи спричиняють відмирання дерев та збільшують ризик лісових пожеж.