
Попри суворий клімат, рослинний світ Антарктиди є не настільки бідним, як його можна уявляти. Тут ростуть кілька видів рослин, що пристосувалися до природних умов льодяного континенту. На антарктичних територіях зустрічаються різноманітні види водоростей та мохів, і навіть деякі судинні рослини. Нижче наведені унікальні рослини Антарктиди, що ростуть у цій ізольованій екосистемі.
Рослинність Антарктиди: кергеленська капуста (Pringlea antiscorbutica)
Ця рослина Антарктиди зовні нагадує звичайну капусту та й належить вона до родини Капустяні. Її видова назва пов’язана з тим, що вперше цей вид був виявлений саме на острові Кергелен.
Проте зустрічається кергеленська капуста й на інших віддалених островах, що знаходяться поблизу Антарктиди. До ареалу її поширення належать острови Принс-Едуард, Крозе, Макдональд, Маріон.

На відміну від іншої рослинності, яка потребує запилення комахами, кергеленська капуста унікальна тим, що здатна самозапилюватися. Саме ця особливість і дозволила їй вижити на вітряних островах Антарктиди.
Цікавий факт! Ця рослина містить чималий вміст вітаміну С, через що моряки здавна споживали її для захисту від цинги.
Рослини Антарктиди з фото: щучник антарктичний (Deschampsia antarctica)
Ця трав’яниста рослина Антарктиди – одна з двох квітучих видів, що ростуть у суворих умовах снігового континенту. Щучник антарктичний цвіте на початку літа. Він добре розростається по чималій території за умови підвищення температури повітря.
Пов’янувши, ця рослина набуває жовто-білого забарвлення. Подібно до кергеленської капусти, вона також належить до видів, що самозапилюються. Насіння утворюються влітку.

Рослина вкривається невеликими кристалами льоду за особливо сильних холодів, що сприяє захисту її клітин. Відомо, що щучник антарктичний має чудові адаптаційні можливості.
Він зданий витримувати значні холоди та виживати під час заморозків навіть у період цвітіння. Крім того, ця антарктична рослина витримує високий рівень ультрафіолету.
Квітучі рослини Антарктиди: перлинниця антарктична (Colobanthus quitensis)
Цей представник рослинного світу Антарктиди також відомий як колобантус антарктичний чи колобантус Кіто. Він є другою квітучою рослиною та одним з двох судинних рослин льодяного континенту.

Цвіте перлинниця антарктична гарними жовтими квіточками мохоподібного вигляду. Через це вона ще відома як «антарктична перлина» рослинного світу континенту.
Росте колобантус Кіто в умовах з підвищеною кількістю опадів та помірним кліматом. Ця рослина поширена переважно у північних та західних регіонах Антарктиди.
Рослини Антарктиди: водорості
Найпоширенішою рослинністю Антарктиди є не мохи чи лишайники, а водорості. Тут їх налічується понад 700 видів. На теренах Антарктиди поширені як прісноводні та наземні, так і морські водорості.

Більшість перших з них доволі мікроскопічна. Вони зустрічаються на дні прісноводних озер та на вологому гравію.
Іноді наземні водорості (червоно-пігментовані, синьо-зелені) сприяють забарвленню ґрунту чи снігу. Найбільш поширеною наземною водоростю в Антарктиді є Prasiola crispa, що зустрічається у багатьох холодних та полярних регіонах світу.
Бурі водорості макроцистіс доволі поширені в антарктичних водах. Вони відрізняються гігантськими розмірами та нерідко сягають до 20 м завдовжки. Їхні зарості слугують місцем існування для різноманітних молюсків, ракоподібних, кліщів та червів.

Мікроскопічні морські водорості (фітопланктон) також доволі поширені у водах Антарктиди. До них належить 400 видів з 700 наявних видів антарктичних водоростей. Ці морські водорості є важливим компонентом у харчового ланцюгу для фауни Антарктиди.
Рослини в Антарктиді: лишайники
Друге місце за кількістю видів у рослинному світі Антарктиди після водоростей займають лишайники. На льодяному континенті їх налічується понад 300 видів.
Через сильні вітри та низькі температури антарктичні лишайники ростуть дуже довго. За найкращих кліматичних умов вони зростають за рік лише на 1 мм.

Кіркові лишайники Buellia frigida

Лишайники Caloplaca saxicola
Кіркові лишайники Buellia frigida, що є ендеміками морської та континентальної Антарктиди, зростають на 1 мм лише за сотню років.
Caloplaca saxicola – ще один вид кіркових лишайників, поширений в Антарктиді. Він має доволі впізнаний вигляд завдяки яскраво-помаранчевому забарвленню, завдяки чому відомий як «коштовний лишайник». Росте він на скелях, тому також відомий як «скелястий лишайник».
Рослинний світ Антарктиди: мохи
До характерних представників рослинного світу Антарктиди належать мохи. На теренах льодяного континенту (переважно у прибережних регіонах) їх зустрічається понад 100 видів. Вони переважають серед рослинних компонентів вільних льодів Антарктиди.

Головомох несправжньотригранний
На антарктичних теренах існують як ендемічні види, так і мохи, що ростуть на інших континентах. Наприклад, тут зустрічається головомох несправжньотригранний, поширених на всіх континентах світу. Він росте на вологому ґрунті та на скелях на висоті до 4000 м.
Іншим поширеним видом є пурпуровий всюдник. Він зустрічається по всьому світу, включно з Антарктидою. Цей вид мохів росте на кам’янистій поверхні, утворюючи щільні пучки чи суцільні подушки. Його забарвлення може варіюватися від зеленого до імбирного.

Пурпуровий всюдник
Зозулин льон стиснутий також належить до видів, що зустрічаються у багатьох холодних регіонах світу, включно з Антарктидою. Він також відомий як «волохатий болотний мох». Заввишки він сягає 6-12 см.
Його стрункі стебла мають зелений чи білувато-зелений колір, але з віком стають темно-бурими. Росте цей мох компактними пучками.

Зозулин льон стиснутий
Sarconeurum glaciale – вид моху, що поширений на острові Росса та на півдні Землі Вікторії. Крім того, він зустрічається на архіпелазі Вогняна Земля.
Schistidium antarctica – вид мохів жовто-зеленуватого відтінку у верхніх шарах та коричнево-чорного – у нижніх. Він росте компактними групами як на ґрунті, так і на скелях. Він зустрічається на субантарктичних островах. Найбільш за все цей вид антарктичних мохів поширений на островах Землі Вілкса.
При зростанні у місцях з підвищеною вологістю ці антарктичні мохи можуть утворювати сланкий «килим». Якщо ґрунт сухий, то цей мох набуває подушкового вигляду.

Він доволі сильно розростається на острові Сігні та в інших районах північної Антарктиди. Кожна капсула цього моху випускає від 250 до 520 спорів.
Інвазивні рослини Антарктиди: тонконіг однорічний (Poa annua)
Зміни клімату останніх десятиріч створили сприятливі умови для поширення в Антарктиді інвазивних видів рослин. Одним з найвідоміших серед них є тонконіг однорічний. Наразі він визнається як третій вид судинних рослин, що ростуть на теренах Антарктиди.

Вважається, що тонконіг однорічний був ненавмисно заведений до Антарктиди у 1950-х роках. Наразі він зустрічається на західних схилах Антарктичного півострова, поблизу з 4 дослідницькими станціями.
Швидше за все, ця рослина потрапила до Антарктиди на одязі та чоботах дослідників. Тонконіг однорічний вже колонізував кілька антарктичних островів, потіснивши на них місцеву флору та ставши там панівним видом.