Райка червоноока – неймовірно яскрава маленька жаба з великими червоними очима. Зустрічається вона у тропічних лісах Центральної Америки. Попри флуоресцентне забарвлення, ці яскраві амфібії, на відміну від дереволазів, цілком безпечні для людини. Нерідко їх тримають у домашніх умовах як екзотичних домашніх улюбленців.
Райка червоноока – класифікація та наукова назва
Райка червоноока – представниця класу Земноводні, ряду Безхвостові. Вона належить до родини Райкові чи Раканеві (Hylidae). Остання об’єднує 3 підродини, 47 видів та 907 видів, з яких в Україні зустрічається лише райка звичайна чи деревна.
Райка червоноока є представницею роду Яскравоока райка (Agalychnis). Останній налічує 14 видів, які також відомі як «листові райки». Всі ці яскраві жаби населяють американські тропічні та субтропічні ліси.
Наукова назва червоноокої райки – Agalychnis callidryas. Перша частина найменування складається з двох грецьких слів: Aga – «більшість» та lychnis – «сяйво». Пов’язано це з багатьма яскравими барвами, що присутні у забарвленні райки червоноокої.
Друга складова видової назви цієї амфібії – callidryas походить від поєднання грецьких слів kallos («гарний») та dryas («лісова німфа»). Саме тому ця яскрава жаба ще відома як «чарівна лісова німфа». Існує лише 1 вид райки червоноокої, без підвидів.
Як виглядає райка червоноока?
Зовнішній вигляд райки червоноокої настільки дивовижний, що її просто неможливо переплутати з іншою яскравою жабою. Найбільш характерною її рисою є випуклі яскраво-червоні очі з вертикальними котячими зірницями. Вони не мають віків, але захищені перетинками, що миготять. Останні дуже тонкі та добре пропускають світло.
Науковці вважають, що яскраво-червоні очі райки червоноокої дозволяють їй відлякувати потенційних хижаків. Зір цих амфібій також дуже добре пристосований для бачення вночі.
Райка червоноока має яскраво-зелене забарвлення верхньої частини тіла. По боках розташовані яскраві блакитні та жовті чи кремові смужки. Верхня частина ніг бірюзова-синя, ступні – червоні чи помаранчеві, а черевце – біле.
Самці та самиці червоноокої райки виглядають однаково, але перші зазвичай трохи менші. Розмір тіла у самців сягає до 5,9 см, а у самиць – до 7,7 см.
Поведінка та спосіб життя червоноокої райки
Ці тропічні жаби надають перевагу поодинокому способу життя. При цьому вони не агресивні до своїх родичів, які можуть мешкати по сусідству. У домашніх умовах можна спокійно тримати разом 3-4 особини.
Значну частину свого життя червоноокі райки проводять на деревах. На пальцях у цих амфібій є присисальці замість подушок. Завдяки цьому червоноокі райки можуть чіплятися за стовбури та гілки дерев, а також з легкістю звисати догори ногами з листя.
Крім того, червоноока райка чудово плаває. Легка вага та крихітне тіло дозволяє їй з легкістю стрибати на значні відстані, щоб уникнути загрози нападу хижака.
Сплять червоноокі райки, закривши очі та притиснувши свої лапки до тіла. Завдяки цьому вони здаються повністю зеленими. Це забезпечує їм надійне маскування серед листя тропічних лісів. Сплять червоноокі райки вдень, а вночі виходять на полювання.
Чи отруйна райка червоноока?
Багатьох хвилює питання: що буде, якщо доторкнутися до червоноокої райки? Нічого страшного при цьому не відбудеться. Шкіра червоноокої райки, на відміну від отруйного дереволаза, не містить загрозливих токсинів, що могли б призвести до отруєння лише при дотику.
Проте слід враховувати, що тіло цієї тропічної амфібії все є має певні токсини. Тому неодмінно варто вимити руки після дотиків до неї. Загалом можна торкатися червоноокої райки без загрози життю. У цієї жаби немає жала чи шпор, які могли б поранити.
Де живе райка червоноока?
Ці яскраві амфібії зустрічаються на півдні Мексики, у Центральній Америці та Колумбії. Мешкають вони у вологих тропічних лісах на пагорбах та у низинах, поблизу річок та інших водойм.
Райка червоноока добре почувається при денній температурі у межах +23…+29°С. Оптимальна нічна температура для неї у межах +18…+25°С. Цим амфібіям також потрібне середовище існування з високою вологістю у межах 80-100%.
Що їсть райка червоноока?
Дорослі особини цих жаб є хижаками. Вони споживають будь-яких живих істот, що можуть поміститися у їхньому роті. Оскільки райка червоноока – доволі мала жаба, то харчується вона переважно комахами (найчастіше за все – кониками та цвіркунами) чи амфібіями, що менші за неї.
Молоді особини, які лише-но з’явилися на світ, настільки маленькі, що єдина їхня здобич – планктон, водорості, шматочки падла та бактерії. У міру дорослішання вони починають полювати на більшу здобич (зазвичай, на плодових мушок).
Розмноження райки червоноокої
Сезон розмноження у цих тропічних жаб припадає на сезон дощів. Про його настання свідчить доволі специфічна поведінка самців червоноокої райки.
Вони видають гучні крики та тремтять всім тілом, щоб водночас привернути увагу самиць та злякати потенційних конкурентів. Від тремтіння їхнього тіла починає тремтіти і гілка, на якій вони сидять, а пісня приваблює самицю.
Кілька самців можуть конкурувати за увагу однієї самиці. При цьому вони тремтять та кидаються один на одного. Крім того, самці можуть нападати на саму самицю, намагаючись відштовхнути під час нападу конкурентів.
Самиця відкладає яйця не у воду, а на листя, обернене до водойми. Вона може відкласти до 40 яєць з обох боків листка. Іноді самиця може навіть згорнути листя, щоб сховати майбутнє потомство. Всі яйця вкриті желеподібною плівкою, яка також їх захищає.
Цікаво, що сечовий міхур самиці райки червоноокої повинен бути наповнений вологою кожного разу, коли вона відкладає яйця. Тому їй доводиться спускатися до водойми разом з самцем на спині, а потім повертатися до листя. Якщо самиця не зробить цього, то відкладені нею яйця висохнуть та загинуть.
Життєвий цикл червоноокої райки
Весь репродуктивний процес у червонооких райок може зайняти понад добу. Зазвичай пуголовки з’являються на світ уночі, через 6-10 днів після відкладання яєць.
Феноменальна пластичність – ще одна унікальна риса пристосованості райки червоноокої. Якщо пуголовки всередині яєць якимось чином відчують загрозу, то вони рано з’являться на світ. Так вони можуть зробити у випадку наявності хижаків, при виділенні хімічних речовин та під час повені.
Навіть якщо пуголовки червоноокої райки спустяться на суху поверхню землі, вони можуть прожити до 20 годин, намагаючись знайти водойму. Якщо вони виживають, то надалі шукають притулок у підліску тропічного лісу. Найчастіше за все молодих особин червонооких райок приваблюють бромелієві, де волога накопичується у «резервуарах», створених листям.
Статевозрілими червоноокі райки стають у віці 2-х років. Проте зазвичай вони розмножуються пізніше, у віці 3-4 років, тобто ближче під кінець свого життєвого циклу. У домашніх умовах червоноока райка може прожити до 5 років.
Чисельність представників цього виду райок у дикій природі напевно невідома. Проте їхня популяція вважається стабільною та не потребує особливого захисту. Забруднення довкілля та інші екологічні проблеми можуть нести загрозу їхньому життю.
Природні вороги та загрози життю райки червоноокої
Червоноока райка дуже мала, тому має чимало природних ворогів. До них належать мавпи, змії, кажани, риби, бабки, водяні жуки та прісноводні креветки. Грибки, пліснява та інші патогени нерідко вражають як пуголовків, так і дорослих особин.
Червоноока райка доволі поширена у своєму природному середовищі існування. Проте втрата останнього у зв’язку зі змінами клімату та людської діяльності становить загрозу для її популяції. Також ці дивовижні амфібії страждають від браконьєрства з метою незаконної торгівлі екзотичними тваринами.
Райка червоноока у домашніх умовах
Цих яскравих тропічних жаб можна тримати у домашніх умовах, якщо забезпечити їм потрібний догляд. Червонооких райок потрібно розміщувати у тераріумі з системою туманоутворення для підтримки дуже високої вологості.
До того ж потрібно встановити щонайменше одну місткість з прісною водою, де жабка зможе освіжитися. У місці існування червоноокої райки у домашніх умовах неодмінно повинні бути бромелієві.
Важливо також забезпечити імітацію денного освітлення протягом 11-12 годин. Температура повинна бути у межах +26…+27°С протягом дня та +22…+25°С – вночі. Для розмноження червонооких райок у неволі потрібно вигадати спосіб імітації сезону дощу.