
Птах-носоріг – великий тропічний птах, що мешкає переважно на деревах, за винятком кількох наземних видів. За яскравим забарвленням, вокалізацією та поведінкою його нерідко порівнюють з туканом. Проте птах-носоріг відрізняється від нього довгим вигнутим дзьобом з виростом біля основи, що нагадує ріг.
Птах-носоріг – класифікація та наукова назва
Класифікація птаха-носорога досі викликає чимало наукових дискусій. Спочатку цих птахів класифікували як представників ряду Сиворакшоподібні. За сучасною класифікацією вони належать до окремого ряду Птахи-носороги (Bucerotiformes).
Останній об’єднує 4 родини, включно з Одудовими, Слотняковими, Кромкачними та безпосередньо Птахами-носорогами (Bucerotidae). Два види кромкачів спочатку класифікувалися як птахи-носороги, але згодом були відокремлені від них.

Родина Птахи-носороги налічує 15 родів, які своєю чергою об’єднують 59 видів. Найбільш численним є рід Токо (Tockus), до якого належать 10 видів птахів-носорогів з Африки.
Рід Африканський калао (Bycanistes) об’єднує 6 видів, також поширених в Африці. Рід справжніх Птахів-носорогів (Anthracoceros) налічує 5 видів, що мешкають у Південно-Східній Азії. Доволі відомим також є рід Гомрай (Buceros), що складається з 3 видів, які мешкають у Південно-Східній та Південній Азії.
Наукова назва птаха-носорога (Bucerotidae) складається з двох грецьких слів. Bous перекладається як «бик», тоді як keras – як «ріг». Тобто дослівний переклад наукової назви означає «птах з рогом, як у бика». Це вдало підкреслює головну особливість зовнішнього вигляду птаха-носорога.
Як виглядає птах-носоріг?
Цього дивовижного птаха складно не впізнати серед інших тропічних пташок. Птах-носоріг має непропорційно велику голову, широкі крила та довгий хвіст.
Оперення може бути коричневим, сірим чи чорним з білими відмітинами. Нерідко це забарвлення поєднується з червоною, помаранчевою, синьою чи жовтою плямою навколо шиї чи голови.

Деякі види птаха-носорога покращують колір дзьоба, коли труть ним об очищувальну залозу під хвостом. Внаслідок цих дій дзьоб набуває яскраво-червоного чи помаранчевого кольору.
Найбільш впізнаний вигляд птаху-носорогу надає великий рогоподібний виріст біля основи дзьоба. Ця подоба рогу (шолом) складається з кератину. Частково дивовижний вигляд птаха-носорога пов’язаний з тим, що два шийні хребці у нього зрослися, щоб витримувати значну вагу голови, дзьобу та рогоподібного виросту.
Розміри тіла птаха-носорога залежать від певного виду. Найбільшим серед справжніх птахів-носорогів є сулуйський – ендемічний вид для трьох Філіппінських островів. Довжина тіла у нього сягає до 70 см. Трохи поступається йому індійський птах-носоріг. Довжина тіла у нього сягає до 65 см.

Птах-носоріг роду Токо
Порівняно малими є більшість представників роду Токо. Довжина тіла у багатьох видів серед них сягає до 35 см. Представники роду Гомрай є найбільшими у родині Птахів-носорогів.
Розмір тіла у гомрая великого сягає 80-90 см, а вага – у межах 2,4-2,9 кг у самців та 2-2,3 кг – у самиць. Найбільшим є гомрай дворогий, що сягає до 1,2 м завдовжки та важить до 3,5 кг. Самиці більшості видів птахів-носорогів відрізняються від самців меншими габаритами тіла та рогоподібного наросту.
Де живе птах-носоріг та яке його середовище існування?
Птах-носоріг – тропічний птах, що зустрічається на більшій частині території Африки на південь від Сахари. Він також доволі поширений в Індії, на Філіппінських та Соломонових островах.

Окремі види птахів-носорогів має власний ареал поширення. Деякі різновиди цих птахів є ендемічними видами певних місцевостей.
Тропічні ліси та рідколісся – найбільш типове середовище існування птаха-носорога, який веде деревний спосіб життя. Свої гнізда ці птахи зазвичай створюють у дуплах великих дерев.
Поведінка та спосіб життя птаха-носорога
Всі птахи-носороги доволі гучні. Про свою присутність вони сповіщають різноманітними криками, включно з ричанням та ревом. Науковці вважають, що шолом цих птахів є порожньою камерою, що сприяє підсиленню звуків, які вони видають.

Гучний звук, що видає птах-носоріг, нерідко помилково можна сприйняти за рев лева. Крім того, під час польоту ці птахи видають гучне пихтіння.
Оскільки у самців наріст більший, то можна вважати, що він відіграє для них важливу роль у сезон розмноження. Розмір та яскравий колір рогоподібного шолома слугує ознакою здоров’я та життєздатності птахи. Самці деяких видів цих птахів можуть битися дзьобами під час польоту.
Птахи-носороги живуть великими зграями, що нерідко складаються зі 100 особин. Вони прикидаються на світанку та перш за все чистять пір’я та перегукуються зі своїми сусідами. Потім вони парами чи невеликими групами летять на пошуки їжі.

Очищення оперення – невіддільна частина способу життя птаха-носорога. У деяких видів навіть існує спеціальна очищувальна залоза, що виділяє маслянистий секрет, який допомагає в очищенні пір’я.
Для деяких видів птахів-носорогів властива взаємодія з іншими тваринами. Наприклад, жовтодзьобий токо полює у парі з карликовою мангустою. Птах відстежує потенційних хижаків та сповіщає про них своїм гучним криком. Він також може харчуватися комахами, яких відганяє мангуста.
Що їсть птах-носоріг?

Птах-носоріг всеїдний, але його раціон складається переважно з фруктів, комах та різних дрібних тварин. Довгий дзьоб дозволяє йому зривати плоди, сховані серед листя тропічних дерев. Гострі зубці на кінчику дзьоба допомагають птаху легко розгризати їжу.
ТОП-6 цікаві факти про птаха-носорога
- Всі птахи-носороги мають здатність до польоту.
- Попри масивний дзьоб та грізний вигляд, ці птахи не становлять загрози для людини. Якщо їх стривожити, то вони швидше за все злетять з місця.
- Птахи-носороги майже всю потрібну їм воду отримають з фруктів.
- Щоденний раціон птаха-носорога складає 20-30% від їхньої власної ваги.
- Птахи-носороги мають унікальну структуру нирок з двома лопатями. Науковці вважають, що це дозволяє цим птахам краще засвоювати вологу.
- Малайський гомрай визнаний національним птахом-символом Малайзії.
Розмноження птаха-носорога
Ці птахи моногамні, і значну частину свого життя живуть у парі з одним партнером. Вони мають доволі складні шлюбні ритуали.

Птахи-носороги контактують дзьобами, спілкуються за допомогою різних звуків та грайливо переслідують один одного. Самець також приносить їжу для самиці протягом року для демонстрування серйозності своїх намірів.
Кількість яєць у кладці залежить від габаритів птаха. Дрібніші види птахів-носорогів відкладають до 7 яєць, тоді як більші різновиди – 1-2 штуки. Самиця відкладає яйця з перервою у кілька днів. У цей час вона дуже вразлива, тому що не може літати.
Самець при цьому створює захисну стінку з бруду навколо отвору-входу до гнізда. Самиця висиджує яйця протягом 23-96 днів (залежно від виду).

Коли на світ з’являються пташенята, вона вперше вибирається з гнізда, пробиваючи отвір у штучному мурі. Крихітні пташенята конкурують один з одним за обмежені харчові ресурси. Шанси вижити більше у тих особин, що з’явилися на світ першими.
Деякі види птахів-носорогів набувають статевої зрілості лише на 6 рік життя. Дорослішання дрібніших видів відбувається швидше. Птах-носоріг у дикій природі зазвичай живе до 40 років, а у неволі – значно довше.
Природні вороги та загрози птахам-носорогам
Птахи-носороги побоюються раптового нападу на них хижих птахів. Зазвичай на них полюють різні орли та сови.
Проте у середньому полозі тропічних лісів птах-носоріг надійно захищений від хижих птахів, які можуть напасти на нього зверху, та від хижаків, що можуть піднятися знизу. Тому головна загроза для нього не природні вороги, а втрата середовища існування.

Вирубка тропічних лісів з метою заготівлі деревини та розширення сільськогосподарських угідь може призвести до повного зникнення цих унікальних птахів. Крім того, певну загрозу для них становить браконьєрство через бажання людей роздобути цінні каски птахів-носорогів.
Популяція птахів-носорогів
Чисельність популяції птахів-носорогів варіюється від кількох тисяч до десятків тисяч дорослих особин на вид. При цьому незалежно від виду кількість цих пташок у дикій природі стрімко зменшується.

Чисельність негроських калао не перевищує 2500 особин. Через це вони мають статус виду, що перебуває на межі зникнення. Дворогий калао класифікується як вразливий вид. Чисельність його популяції – у межах від 13 до 27 тисяч дорослих особин.
Найменше занепокоєння викликають популяції червонодзьобого токо в Африці та індійського сірого птаха-носорога. Деякі організації розводять цих птахів у неволі, щоб згодом збільшити їхню чисельність у дикій природі.