Пальма – дерев’яниста рослина, що зустрічається переважно в тропіках та субтропіках. Найчастіше за все ці дерева викликають асоціації з вологими тропічними лісами, більш відомими як джунглі. Проте чимало пальм росте в пустелях. Нижче наведені найбільш відомі види пальми, що зустрічаються в природі.
Пальма – загальна характеристика та опис рослини
Пальми – різновид вічнозеленої флори, тобто вони зберігають своє листя цілий рік. Вони є судинними рослинами, що належать до клади Покритонасінні, Однодольні, та є представниками родини Пальмові (Arecaceae).
В світі налічується понад 2500 видів пальм, що об’єднані у 202 роди. Деякі з них мають високий стовбур із широким листям, інші – більш схожі на чагарники. Найменші пальми сягають 1,8 м заввишки, а найбільші – до 30 м.
Малі пальми ще відомі як карликові або мініатюрні. Вони виростають до 6 м заввишки та зазвичай ростуть найповільніше, через що і є найнижчими серед усіх існуючих видів. Стандартні пальми сягають заввишки більше 6 м. В обох випадках ці дерева можуть мати як один великий, так і декілька менших групових стовбурів.
Воскова пальма Кіндао (Ceroxylon guindiuense) – найвищий вид пальм в світі. Її висота сягає 45-60 м. Ця пальма є національною рослиною-символом Колумбії.
Крім цієї країни, вона ще зустрічається у вологих гірських лісах Анд в Перу. До інших високих видів пальм належать Вашингтонія робуста, що сягає до 30 м заввишки, та фіникова пальма, що швидко росте та сягає 24 м заввишки.
Цікавий факт! Пальми – відносно молоді дерева в царстві рослин, адже вони еволюціонували приблизно 100 млн. років тому.
Стовбур пальми
Деякі види пальм мають довгі тонкі одиночні стовбури. У карликових різновидів стовбур зазвичай короткий та товстий. У деяких видів цих дерев можуть бути скупчені стовбури, які утворені скупченням 3-4 коротких.
Також існують окремі карликові пальми, які взагалі не мають стовбура. Перисте листя у них росте у вигляді куща прямо із землі.
Деякі високі пальми мають гладкий стрункий стовбур. Залежно від виду, він може бути кільчастим або горбистим та мати сірувато-коричневий колір. У деяких видів пальм стовбур вкритий волокнами або лушпинням, через що виглядає волохатим або колючим.
Листя пальми
Листя у пальм зазвичай зосереджено на верхівці, де крона приймає округлу або розлогу форму. Воно може мати різний вигляд. Проте найчастіше за все поширена віялоподібна або пальчаста та пір’яста або периста форма листя пальми.
У першому випадку воно нагадує віяло або розгорнуту долоню з витягнутими пальцями. У перистолистяних пальм окремі листочки розгалужуються по обидві сторони спільної осі, нагадуючи перо.
Цікавий факт! Ассирійці вважали віялоподібні пальми символом вічного життя.
Де ростуть пальми та яке їх середовище існування?
Найчастіше за все пальми ростуть в пустельних районах або біля океану. Деякі їхні різновиди можна побачити у підліску тропічних лісів. У будь-якому середовищі існування пальми полюбляють жарку погоду.
Хоча більшість пальм найкраще за все ростуть у теплому вологому кліматі, ці дерева також можуть зустрічатися і в інших місцях. Більшість з них неймовірно адаптивні та можуть виживати в різних умовах.
Деякі види пальм легко переживають сильну солоність, інші – можуть витримувати холоди до –15°С. Проте більшість видів пальм зустрічається в тропічному, субтропічному та теплому кліматі.
Більшість видів пальм в природі зустрічаються в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні, а також в Америці та Африці. Вони є звичайною складовою тропічних екосистем у всьому світі. Наприклад, у регіоні Амазонки пальми належать до шести із десяти найпоширеніших видів дерев у лісах.
Цікавий факт! Деякі історики вважають, що Всесвітня Олімпіада 1932 р. в Лос-Анджелесі стала причиною висадки пальм уздовж вулиць та практично в кожному громадському парку міста. Цей проект благоустрою дав роботу приблизно 400 безробітним під час Великої депресії. Було висаджено приблизно 40 тисяч пальм, які з тих пір разом із символом Голлівуду та пляжами стали знаковими пам’ятками Лос-Анджелесу.
Види пальм з фото та описом
Кокосова пальма (Cocos nucifera)
Це найбільш відомий вид пальми, що зустрічається в дикій природі. Її висота може сягати до 30 м, а діаметр гладкого стовбура – в межах 15-45 см. Листя у кокосової пальми перисті та щільні, довжиною від 3-х до 6-ти метрів.
Найбільш відоме це дерево своїми округлими плодами – кокосовими горіхами, що сягають 15-30 см у довжину. На одній кокосовій пальмі може бути 60-120 кокосів, які дозрівають протягом 8-10 місяців. Ростуть ці горіхи групами по 15-20 штук.
Достовірно невідомо, який саме регіон є батьківщиною кокосової пальми. Зазвичай вважають, що цей вид дерева походить із Південно-Східної Азії, де культивується ще з доісторичних часів.
Проте наразі кокосові пальми ростуть в тропічних лісах обох півкуль. Найчастіше за все їх можна побачити на піщаному морському узбережжі та на прибережних коралових смугах та навіть атолах, де не ростуть інші рослини. В Європі цей вид пальм зустрічається на півдні Середземномор’я та на Канарських островах.
Фінікова пальма або фінік їстівний (Phoenix dactylifera)
Рід Фіникових пальм налічує 17 різновидів, що зустрічаються переважно на теренах Африки та Євразії. Найбільш відомим серед них є фінік пальчастий або справжня фінікова пальма. Саме її плоди є доволі поширеним продуктом харчування.
Цей вид пальм має прямий стовбур, що сягає 30-36 м заввишки. Листя в них перисті, спрямовані догори та сягають до 6 м у довжину. Вони пучком розташовані на верхівці стовбура дерева.
Смачні фініки сягають до 8 см завдовжки та до 4 см вшир. Вони є основою для виготовлення лікеру тібарин.
Цей вид пальм є морозостійким та може витримувати до –14°С. Він доволі поширений на Канарських островах та серед оазисів Сахари, Середньої Азії та Аравії.
Цікавий факт! Саме листя фінікової пальми у Південній Європі використовують при традиційному богослужінні у Вербну неділю.
Бамбукова пальма або хамедорея (Chamaedorea)
Ці низькорослі пальми в дикій природі зустрічаються на теренах Центральної та Південної Америки. Налічується більше ніж 100 різновидів хамедореї.
Найбільш відомою є котяча пальма (Chamaedorea cataractarum), що дуже нагадує чагарник. В природі вона зустрічаються на півдні Мексики та у Центральній Америці.
Її висота сягає до 2-х метрів, але в домашніх умовах – до 1 м. Котяча пальма має тонкі зелені стебла, схожі на очерет, та перисте глянцево-зелене листя. З часом стебла утворюють щільну грудку.
До уваги! З усіх існуючих в природі видів пальм хамедорея краще за все підходить для вирощування в домашніх умовах в квартирі.
Карликова низька пальма (Chamaerops humilis)
Цей вид пальми являє собою вічнозелений багатостовбурний чагарник заввишки до 2-х метрів. Проте висота окремих стовбурів може сягати від 4-х до 6-ти метрів, а їх діаметр – 10-15 см.
Листя у цих пальм жорстке, зубчасто-колюче, пласке, віялоподібне, зелене або сіро-зелене. Цвіте карликова пальма низька яскраво-жовтими квітами в період з квітня по червень.
В природі ці пальми зустрічаються на півдні Європи та в західній і центральній частині Середземного моря. Ростуть вони переважно поблизу узбережжя на сонячних ділянках в теплих регіонах.
До уваги! Через компактний зріст та привабливий зовнішній вигляд цей вид пальм широко використовується як декоративна рослина по всьому Середземномор’ю.
Пальма бутія або буція (Butia)
Цей вид пальми – доволі поширений у Південній Америці. Також їх можна побачити в Ялті в Криму. Бутія має доволі привабливий вигляд завдяки товстому стовбуру та пір’ястому листю.
Найбільш відомим різновидом цих пальм є бутія головчаста або капітата. В природі вона сягає до 5-6 м заввишки, а діаметр її стовбура становить 50 см.
Ця пальма також відома як «желейна» через неймовірно солодке апельсинове желе, яке утворюють її плоди. Зустрічається вона на теренах Бразилії. Проте її також можна побачити в Середземномор’ї та на півдні Сполучених Штатів.
Цікавий факт! Ароматні плоди бутії головчастої нагадують абрикоси (за смаком – суміш ананаса та банана) та використовуються для приготування варення і наливок.
Пальма равенея (Ravenea)
Цей вид пальм нерідко продають в магазинах у якості кімнатної рослини, що виростає до 3-3,5 м. Проте в дикій природі вони можуть сягати до 25-30 м заввишки. У молодих дерев равенея листя росте по всьому стовбуру, а у дорослих – лише вгорі.
Батьківщиною цього виду пальм є Мадагаскар та Коморські острови. Зазвичай вони ростуть в дещо ізольованих вологих місцях (вздовж берегів річок та природних лагун, на неглибоких болотах) в сухому, жаркому, напівпосушливому кліматі у південно-західній частині Мадагаскару.
Королівська пальма (Archontophoenix alexadrae)
Цей вид пальм – ендемік флори Австралії, де зустрічається лише у штаті Квінсленд. Також вона була завезена на Гавайські острови. Королівські пальми добре процвітають у вологих та дощових умовах, де інші рослини не можуть прижитися.
Листя у цих пальм пір’ясті та витончені, сягають до 4,5 м у довжину. Висота стовбура сягає 30 м, а його діаметр – до 30 см. Яскраво-червоні плоди цих пальм привертають увагу птахів та кажанів.
Сабаль пальмоподібний або пальметто (Sabal palmetto)
Цей вид пальм є національним деревом-символом штату Флоріда. Крім того, це найбільш холодостійка та витривала пальма у світі. Вона процвітає в солоних умовах на узбережжі.
В дикій природі ці пальми можна побачити у південно-східній частині Сполучених Штатів. Як декоративні рослини їх вирощують на південному узбережжі Криму.
Висота їх стовбура сягає від 6 до 25 м, а діаметр – до 50-60 см. Листя віялоподібне, майже округлої форми в цілому.
Цікавий факт! Молоде листя сабаль пальметто можна споживати, за що цю пальму ще звуть капустяною.
Пальма рапідофіллум колючий (Rhapidophyllum hystrix)
Цей вид ще відомий як «голчаста» пальма. В природі він зустрічається в болотистих місцевостях у південно-східній частині Сполучених Штатів та подекуди на узбережжі Перської затоки. Це один з найбільш морозостійких видів пальм. Він може витримувати морози до –20°С.
Рапідофіллум колючий – одна з природних карликових пальм. Її висота сягає від 1 до 3 м. Доволі привабливий стовбур густо вкритий шипами. Ця пальма має кущоподібну форму з кількома стеблами, що ростуть з однієї основи, щільно один до одного.
Дипсіс (Dypsis)
В світі налічується понад 150 видів пальм дипсіс. В дикій природі вони ростуть лише на Мадагаскарі та сусідніх Коморських островах.
Доволі відомим видом цих пальм є дипсіс жовтуватий. Його висота становить 6-12 м. Листя спрямоване догори та сягає 2-2,5 м завдовжки. Цей вид пальм є ендеміком флори Мадагаскару.
Не менш привертає увагу дипсіс Декарі, що також відомий як пальма «трикутна долоня». Вона також зустрічається лише на Мадагаскарі, де росте в тропічних лісах.
Проте цей вид пальм широко культивується далеко за межами цього екзотичного острову. На самому Мадагаскарі це доволі рідкісне дерево, що знаходиться під загрозою зникнення.
Висота пальми дипсіс Декарі сягає до 15 м, а довжина її листя – приблизно 2,5 м. Листя росте прямо із стовбура та витончено вигинається назовні. Його основи розташовані у вигляді трьох вертикальних стовбців на головному стеблі. Вони утворюють трикутну форму в поперечному розрізі, що й посприяло появі назви «трикутна долоня».
Пальма гіофорба Вершаффельта (Hyophorbe verschaffeltii)
Цей вид пальм є доволі рідкісним в дикій природі. Зустрічається він лише на острові Родрігес. В лісах цієї місцевості залишилося приблизно 50 цих дерев.
Ці рідкісні пальми відносно невеликі. Вони мають стовбур у вигляді пляшки та красиве пір’ясте листя, що росте з верхньої частини стовбура. Це дуже теплолюбне дерево може загинути навіть, якщо температура навколишнього середовища понизиться лише до нуля.
Зомбі-пальма (Zombia antillarum)
Цей вид пальм є ендеміком острова Еспаньола, що входить до архіпелагу Великі Антильські острови. Зазвичай він зустрічається на сухих пагорбах переважно на півночі та півдні Гаїті та у північно-західній частині Домініканської Республіки.
Це вид являє собою відносно низьку віялову пальму зі скупченими стеблами. Специфічний вигляд їй надають стійкі колючі оболонки листя. Ростуть ці невеликі пальми щільними багатостовбурними купками. Висота їхні стебел сягає до 3-х м, а діаметр – 5 см.
Цікавий факт! Ф. Кук дав цьому виду найменування «пальма-гаїтянський кактус» через колючий вигляд її стовбура. Також це дерево відоме як «віялоподібна долоня зомбі».
Трахікарпус Форчуна або японська віялова пальма (Trachycarpus fortune)
Цей вид ще відомий як китайська пальма-вітряк або пальма Чусан. В природі вона росте у деяких частинах Китаю, Японії, Індії та М’янми. Висота цього виду пальм сягає 12-20 м.
Трахікарпус Форчуна – віялова пальма з одним стовбуром, діаметр якого сягає 15-30 см. Довжина листя становить 1,4-1,9 м. Деякі листочки прямі, а деякі – мають звисаючі кінчики. Ці пальми добре переживають вологе літа та холодну зиму. У горах на півдні Китаю вони зустрічаються на висоті до 2400 м.
Чилійська юбея або слонова пальма (Jubaea chilensis)
Цей вид пальм в природі росте на узбережжі Чилі на висоті менше 1200 м. Проте він є доволі рідкісним в своєму природному середовищі. У якості декоративної рослини ці пальми вирощують на Чорноморському узбережжі Кавказу.
Ці пальми мають дуже товстий стовбур та густу крону. Висота чилійської юбеї становить 15-18 м, а діаметр стовбуру – 1 м. Крона складається із 60-100 перистих листів, розташованих на верхівці дерева.
Жовті плоди цієї пальми є їстівними. Крім того, із цукрового соку стовбура чилійської юбеї створюють вино, саме тому вона ще відома як чилійська винна пальма.
Наноропс Рітчі (Nannorrhops ritchiana)
Ці пальми нагадують чагарник заввишки до 6 м. Зустрічаються вони в Південно-Західній Азії. Зазвичай пальми наноропс ростуть в гірських посушливих регіонах на висоті до 1600 м.
Ці пальми мають скупчення листя вздовж стебла, що виглядають як віяла. Довжина листя може сягати від 0,3 до 1,2 м.
Проте найбільш дивовижний вигляд їм надає сріблясто-зелене або блакитне забарвлення. Довге та звужене листя на дотик здається наче шовк.
Пляшкова пальма (Hyophorbe lagenicaulis)
Цей вид пальм в природі росте на Маврикії, на острові Раунд. Дерево має неймовірно роздутий стовбур – широкий знизу, а зверху звужений як у пляшки. Саме через це воно й отримало назву «пляшкової» пальми.
Стовбур росте дуже повільно та сягає максимум 4 м заввишки. На верхівці розташовується велике аркоподібне листя. Воно спочатку має червоний або помаранчевий відтінок, а з віком набуває глянцево-зеленого кольору. Ці пальми полюбляють тепло та можуть загинути при тривалій холодній погоді.
Червона сургучна пальма або циртостахіс Ренда (Cyrtostachys renda)
Ця неймовірно гарна і доволі незвична пальма походить із Південно-Східної Азії. Через якраво-червоний колір тонкого стовбура вона нагадує тюбик із помадою. Стебла листя також мають червоний колір, а саме перисте листя – оливково-зелене.
Ці незвичні пальми доволі маленькі. Їх висота сягає лише 4,5 м. Ростуть вони дуже повільно.
Червоний відтінок стовбур цих пальм набуває лише з другого ріка життя. Від опалого листя залишаються світлі кола, через що стебло здається схожим на бамбук.
Пальма Вашингтонія (Washingtonia)
Ці пальми в природі ростуть у південно-західній частині Сполучених Штатів та у північно-західній Мексиці. Існує 2 їх види – вашингтонія нитчаста та міцна або робуста.
Остання в Мексиці відома як пальма, що зветься «небесним пилом». Ймовірно, пов’язано це зі скупченим листям, що нагадує пір’їну. Вашингтонія міцна сягає до 20-25 м заввишки та має товщину стовбура до 50-70 см. Листя в неї має віялоподібну форму.
Вашингтонія нитчаста виростає до 16-20 м (рідше – до 20 м) у висоту. Стовбур у неї циліндричної форми, з діаметром внизу приблизно 80-100 см, але трохи менший ближче до верхівки. Листя також мають віялоподібний вигляд.
Обидва види вашингтонії належать до швидкозростаючих пальм. Вони зустрічаються в субтропічному кліматі. Проте здатні витримувати короткочасні морози до –12°С.
Бісмаркія шляхетна (Bismarckia nobilis)
Цей вид пальм є найбільш вражаючим на вигляд. Він має один стовбур сірого кольору, на якому легко помітити напівкруглі заглиблення, що залишаються від опалого листя.
Заввишки ця пальма в природі сягає 25 м, проте в домашніх умовах вона не виростає вище за 12 м. Діаметр стовбура в неї становить 30-40 см.
Віялове листя (до 20 штук на гілці) пальми бісмаркія має майже круглу форму та сягає до 3-х м в діаметрі. Воно доволі густе, що майже нагадує кущ, та має нетипове для більшості пальм сріблясто-сіре забарвлення.
Пальма сереноя (Serenoa repens)
Ця маленька, повільно зростаюча пальма більше нагадує чагарник. Стовбур в неї трав’янистий, дуже маленький та короткий, заввишки лише 2-4 м.
Проте окремі екземпляри можуть сягати до 6 м, но це, скоріше, виняток. В природі цей вид пальми зростає на східному узбережжі Північної Америки.
Листя у пальми сереноя довге, схоже на траву. Плоди мають чорно-синій колір та за виглядом схожі на маслини. Їх використовують в медицині при створенні препаратів для лікування нирок. Крім того, сереноя має гарні жовто-білі квіти з приємним ароматом, що використовуються для виготовлення меду.
Мексиканська блакитна пальма (Brahea armata)
Цей вид пальм – ендемік Нижньої Каліфорнії в Мексиці. Найчастіше за все ці дерева можна побачити на дні каньйонів або в ущелинах скель на значній висоті. Проте вони також широко розповсюджені як декоративні рослини.
Ці пальми мають круглий та товстий стовбур, що сягає заввишки до 15 м. Виразно сизувате-блакитне листя має ширину 1-2 м та сягає до 1 м в довжину. Пишне та колюче листя на верхівці стовбура розходиться в усі боки, красиво заповнюючи простір.
Пальма старця (Coccothrinax crinita)
Цей незвичний вид пальми є ендеміком флори Куби. Зазвичай він росте в сезонно затоплених саванах. Його дивна назва, ймовірно, пов’язана із кошлатим стовбуром, через що дерево нагадує старця.
Ця пальма є одноствольною. Стовбур у неї має більш товсту основу, але доволі короткий. Його висота сягає від 2-х до 10-ти метрів, а діаметр становить 8-20 см.
Весь стовбур пальми старця вкритий довгими переплетеними волокнами, що нагадують рване помаранчеве волосся. Через це він здається значно ширшим, ніж є насправді.
Пальма ховея Форстера (Howea forsteriana)
Ці пальми в природі зустрічаються лише на австралійському острову Лорд-Хау. Зазвичай вони ростуть на скелях на висоті до 300 м. Проте цей вид пальм доволі розповсюджений як кімнатна рослина. Їхня висота може сягати до 2,1 м.
Ховея Форстера має декілька довгих тонких стовбурів, які ростуть від основи та схожі на зелене листя. Пір’ясті листочки доволі широкі, але загострені, з «пальцями» майже овальної форми. Знизу вони вкриті дрібними цяточками, а зверху темно-зелені.
Ці пальми досить витривалі та дуже добре ростуть у сухому кліматі. Проте при слабкому освітленні в них утворюється лише 4-6 листків, тоді як при середньому – може бути 8-12 штук.
Пальма водієтія або лисячий хвіст (Wodyetia bifurcate)
Цей вид пальм отримав свою назву через листя, що здається колосоподібним та звисає над деревом купками. Кущистість робить його схожим на лисячий хвіст.
В дикій природі ці пальми зростають на півночі Австралії. Проте вони доволі розповсюджені як декоративні рослини в багатьох куточках світу.
Висота цієї пальми зазвичай сягає 6 м. Проте деякі з дерев цього виду можуть досягати й 9 м заввишки. Ростуть вони доволі швидко.
Стовбур у пальми «лисячий хвіст» прямий, а листя – пір’ясте. Зовні вона дуже схожа на королівську пальму, але відрізняється від неї меншими розмірами та більш пухнастим листям, схожим на хвіст лисиці.
Пальма рапіс (Rhapis)
Цей рід налічує приблизно 10 видів карликових пальм, що поширені в Південно-Східній Азії. Їх можна побачити в природі від півдня Японії до Суматри. Також ці дерева ще відомі як «жіночі пальми» або «леді-пальми».
Пальми рапіс мають тонкі стебла заввишки до 3-4 м, що розгалужуються біля основи. Листя у них віялоподібної форми, що формують округле віяло.
Декілька видів цих пальм культивуються як декоративні рослини. Найбільш відомим є рапіс високий (Rhapis excelsa). Ця красива карликова пальма в природі зустрічається на півдні Китаю та на Тайвані.
Листя насичено-зеленого кольору мають форму віяла. Вони ростуть з кінців стебел, що нагадують бамбук. Рапіс високий має чаруючі жовті квіти, що утворюють грона-суцвіття.