Найбільші ящірки в світі: ТОП-10 види – фото, назви, опис

Найбільші ящірки в світі – фото, назви, опис

Ящірки – тварини, що зустрічаються на всіх континентах, крім Антарктиди. Існує понад 4500 видів цих плазунів. Довжина тіла у них може варіюватися від 1,2 см до понад 3 м. Нижче наведені найбільші ящірки в світі з фото та описом.

Найбільші ящірки світу: морська ігуана (Amblyrhynchus cristatus)

Одними з найбільш вражаючих видів найбільших ящірок в світі є морські ігуани, які ще відомі як галапагоські морські. Остання назва пов’язана з тим, що вони зустрічаються лише на Галапагоських островах. При цьому морські ігуани – єдині ящірки, що плавають в океані поблизу Галапагос.

Великі ящірки світу - Морська ігуана (Amblyrhynchus cristatus)

Ці плазуни мають короткі тупі носи, що дозволяють їм харчуватися морськими водоростями. Міцні кігті допомагають морським ігуанам утримуватися на океанському дні, а сплющені хвости дозволяють плавати, подібно до змії. Ці великі ящірки можуть залишатися під водою до 30 хвилин і занурюватися на глибину до 20 м.

При нестачі їжі морська ігуана може втратити до 20% свого розміру. Це дозволяє їй виживати при меншій кількості їжі та мати при цьому добре здоров’я. Після відновлення достатнього харчування ця велика ящірка знову набуде колишніх розмірів.

Довжина тіла у морської ігуани сягає 1,4 м, а вага – до 2,7 кг. При цьому самиці зазвичай майже вдвічі менші за розмірами, ніж самці.

Ці великі ящірки найчастіше за все мають чорне забарвлення. Проте з віком їх колір змінюється на червоно-чорний, зелений, червоний або сірий. Також морські ігуани можуть ставати більш барвистими під час шлюбного періоду. В дикій природі ці великі ящірки живуть до 60 років.

Найбільші ящірки у світі: білогорлий варан (Varanus albigularis)

Цей вид великих ящірок доволі поширений на сході, у південно-західній та південно-центральній частинах Африки. Їх можна побачити в різних середовищах, включаючи савани та степ, але в пустелях вони відсутні.

Великі ящірки з фото - Білогорлий варан (Varanus albigularis)

Довжина білогорлого варана становить 85-150 см. Вага у самиць сягає 4,5-6 кг, а у самців – 5-8 кг, проте у окремих особин при утриманні в неволі може досягати рекордних 20 кг.

Забарвлення у цих великих африканських ящірок сіре або коричневе, але світліше на горлі. По всій шкірі можна помітити виразні темні розетки з кремовими серцевинами, що створюють ілюзію смуг навколо тіла.

Найбільші ящірки: галапагоська сухопутна ігуана (Conolophus subcristatus)

Ці великі ящірки є ще одними плазунами-ендеміками Галапагоських островів. Довжина тіла в них становить 1,5 м, а вага – 12-13 кг. Забарвлення галапагоської сухопутної ігуани переважно жовте з білими, чорними та коричневими вкрапленнями.

Найбільші ящірки - Галапагоська сухопутна ігуана (Conolophus subcristatus)

Ці величезні ящірки досягають зрілості у віці 8-15 років та живуть до 50 років. Вони дуже територіальні та агресивно захищають свою територію навіть від найближчих родичів.

Наразі цей вид великих ящірок вважається доволі вразливим. Найбільшу загрозу для нього становлять інвазивні види тварин.

Великі ящірки: блакитна циклура (Cyclura lewisi)

Цей вид великих ящірок зустрічається серед скель та чагарників на острові Великий Кайман. Зазвичай вони мешкають в сухих кам’янистих лісах із колючим листям або у вологих ділянках листяних лісів.

Великі ящірки - Блакитна циклура (Cyclura lewisi)

Довжина тіла у блакитної циклури ставить майже 1,5 м, а вага – до 14 кг. Забарвлення в неї варіюється від синього до сіро-блакитного. Блакитна циклура є однією з найбільших в світі скельних ігуан.

Зазвичай ці великі ящірки харчуються листям, овочами (картоплею, морквою, тощо), грибами, комахами, фруктами та квітами. Вони полюбляють грітися на сонці та ховаються на ніч в скелях, ущелинах або печерах. В дикій природі блакитні циклури живуть 25-40 років.

Найбільші ящірки світу: варан строкатий або мережаний (Varanus varius)

Ці великі варани мають темне забарвлення з кремовими або жовтуватими мереживними візерунками. Це допомагає їм маскуватися від хижаків.

Найбільші ящірки світу - Варан строкатий або мережаний (Varanus varius)

Варан строкатий – друга за розміром найбільша ящірка Австралії. Його вага становить від 14 кг до 20 кг, а довжина тіла – 2,1 м.

Слід зазначити, що довжина хвоста у 1,5 рази більша за голову з тулубом. Ці ящірки використовують його для рівноваги під час лазіння, а також для захисту, плавання та домінування під час шлюбного періоду.

Строкаті варани мають довгий язик, подібний до зміїного. Завдяки йому вони краще використовують відчувають оточуючі запахи.

Таким чином ці великі ящірки можуть визначати, де знаходяться їхні хижаки та потенційна здобич. Вони є отруйними, але їхній укус не смертельний.

Найбільша ящірка Африки: нільський варан (Varanus niloticus)

Ці доволі поширені африканські ящірки є найбільшими на теренах Африки. Довжина тіла в них сягає 2,4 м, а вага – майже 20 кг. При цьому хвіст майже в 1,5 рази перевищує довжину тіла.

Найбільша ящірка Африки - Нільський варан (Varanus niloticus)

Забарвлення у цих великих африканських ящірок оливково-зелене або чорне з кремовими або жовтими V-подібними смугами на голові та шиї.

Нільський варан веде напівводний спосіб життя. Він полюбляє грітися на сонці на скелях та гілках дерев. В Африці ці великі варани доволі поширені та зустрічаються в різних середовищах (крім пустель та узбережжя), на висоті до 2000 м.

Найбільша ящірка Австралії: гігантський варан або перенті (Varanus giganteus)

Гігантський варан – найбільша ящірка на теренах Австралії. Зазвичай він веде наземний спосіб життя, ховаючись серед скель. Проте при загрозі здатний залізти на дерево. В дикій природі ці великі ящірки живуть до 40 років. В холодні місяці вони впадають в сплячку.

Найбільша ящірка Австралії - Гігантський варан або перенті (Varanus giganteus)

Довжина гігантського варана (із врахування хвоста) становить 2,5 м, а вага – понад 20 кг. Проте більшість дорослих особин зазвичай не більше 2-х метрів.

Забарвлення верхньої частини тіла у цієї величезної ящірки коричневе, а черевце – кремового відтінку. На боках та спині помітні великі кремово-жовті плями, оточені темно-коричневими або чорними. Молоді особини мають найбільш яскравий візерунок.

Найбільші ящірки світу: варан Сальвадора або крокодиловий варан чи кабарагойя (Varanus salvadori)

Ці величезні ящірки є одними з найбільших у світі. Мешкають вони серед мангрових боліт та у прибережних тропічних лісах південно-східної частини Нової Гвінеї.

Найбільші ящірки світу - Варан Сальвадора або крокодиловий варан чи кабарагойя (Varanus salvadori)

Довжина крокодилового варана сягає 2,65 м, половина з яких приходиться на хвіст. У середньому ці ящірки сягають 2-х метрів у довжину та мають вагу не менш 5 кг.

Проте відомий зафіксований випадок, коли довжина спійманого варана Сальвадора становила 3,23 м. Ще відомі непідтверджені дані, щодо зустрічі цих плазунів довжиною 3,5 м, 4,5 м та навіть 6,1 м. Проте за вагою ці ящірки значно поступають комодському варану, який вважається найбільшою ящіркою в світі.

Найбільші ящірки планети: смугастий або водяний варан чи карабагойя (Varanus salvator)

Поступаючись першим місцем комодському варану, ці великі ящірки займають друге місце в світі за габаритами тіла. Довжина смугастого або водяного варана становить 2,5-3 м, а вага – до 25 кг.

Найбільші ящірки планети - смугастий або водяний варан чи карабагойя (Varanus salvator)

Зустрічаються ці величезні ящірки у країнах Південно-Східної Азії, а також у Індокитаї. Зазвичай вони мешкають біля водойм, рік та на морському узбережжі.

Водяні варани можуть пірнати та довго (до 30 хвилин) плавати під водою. Вони дуже вправні пловці, що використовують свій хвіст як весло. Крім того, водяні варани вміють дуже спритно лазити по деревах та полюбляють ласувати пташиними яйцями.

Найбільша сучасна ящірка на Землі: комодський варан (Varanus komodoensis)

Найбільша сучасна ящірка на Землі - Комодський варан (Varanus komodoensis)

За наявними даними, комодський варан або комодський дракон – найбільша сучасна ящірка. Довжина тіла в нього сягає до 3 м, хоча в середньому становить – 2 м, тоді як вага досягає до 150 кг.

Комодські варани – ендеміки фауни Індонезії, де зустрічаються лише на п’яти островах. Переважна більшість з цих величезних ящірок сучасності мешкає на теренах національного парку Комодо на однойменному індонезійському острові.