Крилатка – хижа риба, яка зустрічається у тропічних морях. Попри значну різницю між окремими видами, усі вони мають яскраве смугасте забарвлення тіла та добре помітні отруйні шипи. Отрута, що виділяється при уколі, несе серйозну загрозу для живих істот, включаючи людей. Саме тому крилатка відома як одна з найнебезпечніших риб у світі.
Риба крилатка – класифікація та наукова назва
Риба крилатка належить до класу Променепері, ряду Скорпеноподібні. Вона є представницею родини Скорпенові (Scorpaenidae). Остання об’єднує чимало родів переважно морських риб та містить найбільшу кількість отруйних видів.
Крилатка належить до однойменного роду, латинська назва якого Pterois. Вважається, що це слово походить з грецької мови та має значення «перо» чи «крило». Пов’язано це з наявністю шипів на тілі риби, що схожі на гостре пір’я та у розпрямленому вигляді нагадують крила.
Рід Крилатка об’єднує 12 видів. Типовим та найвідомішим серед них вважається крилатка смугаста (Pterois volitans). Ці риби мають чимало народних назв. Вони також відомі як «вогняні риби». Індійська крилатка ще відома як «вогняна риба-диявол», а смугаста – як риба-зебра.
Як виглядає риба крилатка?
Крилатки вражають яскравим забарвленням. Строкаті барви створюють на тілі цих риб дивовижні смугасті візерунки. Безліч шипів у поєднанні з яскравим забарвленням надає цим рибам майже фантастичний вигляд. Саме тому вони доволі популярні як акваріумні риби.
У природному середовищі існування яскраве забарвлення крилатки слугує попередженням про її токсичність. Колючі шипи розташовані на тілі риби уздовж спини, а також стирчать по боках та біля хвоста. У багатьох видів крилаток є вусики-антени на голові, що слугують як приманка для здобичі.
Загалом крилатки відрізняються компактною формою з товстим тілом та коротким хвостом. Довжина тіла у дорослих особин залежно від виду сягає 20-45 см.
Наприклад, крилатка смугаста сягає близько 30 см, а індійська – у межах 25-35 см. Вага залежно від певного виду може сягати до 1,5 кг.
Чим небезпечна риба крилатка?
Крилатки мають отруйні шипи. Якщо до них доторкнутися, то отрута дуже швидко поширюється тілом. Це може викликати чимало проблем зі здоров’ям у людей, від локального болю до порушення травлення.
Укол крилатки дуже болючий. Він може викликати запаморочення, печію, розлад шлунки та чимало інших короткочасних симптомів. У дітей та алергіків укол крилатки може викликати серцеву чи респіраторну реакцію та привести до летального випадку.
Де живуть крилатки?
Усі крилатки мешкають у солоних водах. Більшість з них мешкає переважно на мілководді, на глибині менш ніж 1,5 м. Деякі види зустрічаються поблизу скелястого узбережжя чи у морських лагунах. Інші різновиди крилаток населяють корали та затонулі кораблі та можуть жити на глибині 50-70 м.
Загалом риба крилатка поширена в Індо-Тихоокеанській зоні. Теплі тропічні води між Австралією та Китаєм відрізняються найбільш значною та різноманітною популяцією цих отруйних риб. Різні види крилатки мешкають у значній частині Індо-Тихоокеанського узбережжя, від Японії до Мадагаскару.
Деякі різновиди прижилися біля узбережжя Сполучених Штатів та в інших куточках Атлантичного океану. На теренах Середземного моря, Карибського басейну та всієї Атлантики крилатка вважається інвазивним видом, що становить загрозу для рідкісної місцевої фауни морів.
Що їсть риба крилатка?
Представники цього роду – одні з найбільш ненажерливих риб. Вони полюють на різні види морських істот, зазвичай із засідки.
Ці хижі риби ховаються, щоб напасти зненацька та загнати свою здобич у глухий кут. Деякі види можуть навіть спрямовувати водні потоки до своєї жертви. Таким чином вони дезорієнтують її та не дозволяють втекти.
Крилатки не дуже розбірливі в їжі. Вони знищують популяції дрібних видів риб. Також ці хижі риби полюють на різних безхребетних та молюсків. Найчастіше за все їх здобиччю стають краби, креветки та кубинський жовтохвіст.
ТОП-5 цікаві факти про рибу крилатку
- Крилатки зазвичай ведуть малорухомий спосіб життя. Вдень вони ховаються серед каміння та коралів, випрямивши свої шипи, а вночі виходять на полювання.
- Коли крилатка стоїть нерухомо, то вона нагадує різноколірні водорості, й цим обманює дрібних рибок, які до неї підпливають та стають здобиччю.
- Крилатки самі по собі дуже пасивні, та не проявляють агресії до плавців та дайверів. Проте останні можуть ненароком чи з цікавості доторкнутися до отруйних плавників риби.
- Навіть після загибелі крилатки її шипи зберігають отруту, та можуть становити загрозу для людини.
- Якщо потерпілу людину після уколу крилатки не витягнути зразу на берег, то вона може втонути.
Розмноження крилатки та її природні вороги
Риба крилатка має дивовижні репродуктивні здатності. Саме тому вона становить серйозну екологічну загрозу як інвазивний вид.
Ще у 1990-х роках дайвери та екологи розповідали про випадки спостереження крилаток біля узбережжя США. За останні десятиріччя чисельність цих отруйних рибин у регіоні значно збільшилася саме через їхню високі репродуктивні можливості.
Загальна популяція цих тропічних риб у світі не відома. Проте вважається, що їхня чисельність не викликає занепокоєння.
Тому крилатки не належать до морських видів, що охороняються законом. Навпаки, їхні різновиди на теренах Атлантики становлять загрозу для багатьох місцевих видів.
Вважають, що самиця крилатки за рік відкладає понад 2 млн ікринок. Одна кладка у середньому налічує від 8000 до 15 000 ікринок.
Крилатки у дикій природі можуть жити від 10 до 18-20 років. Вже наприкінці першого року життя ці риби можуть мати власне потомство. Вони здатні розмножуватися кожні декілька днів та продовжують відкладати ікру протягом всього року.
Через наявність отруйних шипів крилатки майже не мають природних ворогів. Проте існує декілька хижих морських тварин, які можуть на них полювати.
Головними природними ворогами риби крилатки є мурени, деякі види груперів та риба-флейта. Також на неї можуть полювати акули, восьминоги, великі вугри.