Гриб веселка: фото, опис, цікаві факти, ТОП-10 види

Гриб веселка: фото, опис, цікаві факти, види

Гриб веселка має чимало різновидів, але для усіх них властива доволі незвична форма. Він зустрічається в різноманітних куточках світу, найчастіше за все – в теплих регіонах. Нижче наведені найбільш цікаві факти про гриб веселка та його відомі види.

Гриб веселка – класифікація та наукова назва

Гриб веселка належить до відділу Базидіомікотові, класу Агарикоміцети, родини Веселкові. Остання об’єднує 4 роди, серед яких найбільш відомі Веселка (Phallus) та Мутин (Mutinus).

Гриб веселка – класифікація та наукова назва

Латинське найменування «Phallus» зумовлена своєрідною формою гриба. Українська назва – «веселка» пов’язана з його доволі яскравим забарвленням.

Також в народі поширена менш гарне найменування – «вонючка», що зумовлено неприємним запахом гнилля, який він має. Проте саме цей відштовхуючий людину «аромат» приваблює до грибу веселка комах, які сприяють поширенню його спорів.

Як виглядає гриб веселка? Загальна характеристика та опис

Плодове тіло у молодого гриба веселка має кулясту форму діаметром до 6 см. Зазвичай воно біле або жовтувате. Саме через це гриб веселка ще відомий як «Чортове яйце».

При дозріванні оболонка плодового тіла розривається, і з нього виходить губчаста циліндрична ніжка заввишки до 20-30 см. На верхівці останньої розміщується капелюшок у вигляді дзвоника, що вкритий слизькою масою із спорами. Капелюшок має оливково-зелений колір та доволі неприємний запах, що нагадує гниюче м’ясо.

Як виглядає гриб веселка

Молодий гриб веселка можна споживати, він є їстівним. Кажуть, що на смак він нагадує редьку та хрумтить, наче капустяний качанчик.

До уваги! Вважається, що споживання молодого гриба веселка сприяє підвищенню імунітету. Проте, слід зазначити, що вагітним, маленьким дітям та тим, хто має алергію на гриби, споживати його не рекомендується.

Де росте гриб веселка?

Існує приблизно 20 видів гриба веселка. Найбільш поширеною в лісах повсюдно є веселка звичайна. Найчастіше за все вона росте під дубом чи буком.

Де росте гриб веселка

Гриби веселка зазвичай ростуть у мульчі або органічному ґрунті. Мухи та інші комахи найчастіше за все поширюють його спори по садах та газонах. Саме тому гриб веселка доволі розповсюджений, і його складно повністю видалити з грядок.

Проте в цьому є й позитивні моменти. Гриб веселка може додавати або переробляти поживні речовини в садовому ґрунті. Крім того, він приваблює до саду чимало запилювачів.

Види гриба веселка з фото та описом

Гриб веселка звичайна (Phallus impudicus)

Цей гриб веселка ще відомий під назвою «відьомське яйце», а в Україні як «панна». Він росте на мульчованих грядках і в лісистих регіонах Європи та Північної Америки.

Молодий гриб веселка має вигляд кремово-жовтого або брудно-білого яйця чи кулі діаметром 4-6 см. На цій порі запах в нього ледь чутний, нагадує редьку. Тому молоді гриби веселки звичайної споживають у багатьох країнах.

При дозріванні «яйце» розривається та залишається у вигляді вуалі. З нього виростає пориста циліндрична ніжка до 12-22 см заввишки. Капелюшок у веселки звичайної невеликий, брудно-зеленуватий зі слизом, заввишки 3-4 см.

Гриб веселка звичайна (Phallus impudicus)

Дорослий гриб має дуже сильний, відштовхуючий запах, що можна відчути навіть на відстані декількох метрів. Нерідко веселка звичайна утворює величезні грибниці до 10 м у діаметрі.

Слід зазначити, що вона є рекордсменкою серед грибів за швидкістю росту. З 1 хвилини капелюшок виростає догори на 5 мм, через що можна казати, що веселка звичайна росте майже на очах.

Зустрічається цей гриб у листяних та мішаних лісах з квітня по листопад. Найчастіше за все його можна побачити в березових лісах.

Зазвичай веселка звичайна росте біля гнилої деревини. Цей гриб поширений в Європі, в Сибіру та на півночі Кавказу. В Україні веселка звичайна зустрічається в карпатських лісах.

До уваги! Гриб веселка звичайна їстівний лише в стадії яйця, при цьому важливо не сплутати його з яйцем блідої поганки. Останнє білосніжне та тверде, тоді як у веселки воно живе на дотик та брудно-біле. Молодий гриб веселка можна споживати сирим або смаженим, але неодмінно лише після видалення слизької оболонки.

Бамбуковий гриб (Phallus indusiatus)

Цей вид гриба веселка є одним із найкрасивіших. Він має чимало народних назв, серед яких найбільш відома «Леді з вуаллю». Незвичний вигляд йому надає витончена мереживна «спідниця», що звисає з капелюшка.

Цей вид гриба веселка поширений в тропічних районах по всьому світу. Його можна знайти в Австралії та Південній Азії, Африці, Південній та Центральній Америці. Крім того, бамбуковий гриб комерційно культивується в Китаї, де здавна використовується в народній медицині та кухні.

Бамбуковий гриб веселка (Phallus indusiatus)

Зазвичай він росте на родючому ґрунті або на перепрілому деревному матеріалі в лісах та садах. Цей гриб веселка зазвичай дуже рясно росте після сильних дощів.

Молоде плодове тіло бамбукового грибу веселка має яйцеподібну форму та спочатку росте під землею. Його забарвлення може варіюватися від білого до червонувато-коричневого, а діаметр сягає до 6 см.

Зрілий бамбуковий гриб виростає до 25 см заввишки. Він окутаний сітчастою структурою-«спідницею», яка звисає із дзвоноподібного капелюшка та може мати округлу або багатокутну форму.

Капелюшок сягає 1,5-4 см та має сітчасту поверхню, що вкрита дуже смердючим зеленувато-коричневим слизом. «Спідниця» зазвичай біла.

Цікавий факт! Серед народів Східної Азії цей гриб веселка вважається їстівним делікатесом та афродизіаком. В Стародавньому Китаї він подавався винятково до імператорського столу. Мешканці Нової Гвінеї вважають бамбуковий гриб священним, а мисливці Нігерії використовують його у якості оберегу.

Гриб веселка подвоєна (Phallus duplicatus)

Цей гриб веселка є доволі рідкісним видом, що знаходиться під загрозою зникнення. Зустрічається він на теренах Китаю, Бразилії, в Африці та на сході Північної Америки.

В Україні його можна побачити лише в Нікітському ботсаду Криму. Зазвичай цей гриб росте на родючому ґрунті в лісах та парках. Його можна побачити в липні-вересні.

Молодий гриб має яйцеподібну форму діаметром 4-7 см. У верхній частині він гладенький, а у нижній – зморшкуватий, спочатку білий, а згодом – жовтувато-коричневий.

Гриб веселка подвоєна (Phallus duplicatus) - фото та опис

Дорослий гриб веселка подвоєна має веретеноподібну форму та виростає до 5-17 см заввишки. Капелюшок у нього конічний, до 5 см завдовжки, вкритий оливково-зеленим слизом.

Ніжка порожниста, циліндричної форми, трохи звужена донизу, брудно-біла. З-під капелюшка спадає біла або жовтувато-біла сітка-«спідниця» довжиною до 3-6 см.

Гриб веселка Адріана (Phallus hadriani)

Цей вид названий на честь нідерландського лікаря, який вперше використав назву «Phallus» для опису гриба веселка. Він поширений в Європі та Азії (Китаї, Туреччині, Японії) та у Північній Америці.

Також цей гриб виявлений в Австралії, але скоріше за все він був туди завезений із Європи. В Україні подекуди гриб веселка Адріана можна побачити в степній зоні. Зазвичай він росте з квітня до кінця жовтня у степу, садах та парках.

Гриб веселка Адріана (Phallus hadriani) - фото і опис

Цей гриб веселка є їстівним. У молодому вигляді його можна споживати сирим, а у дорослому – лише після відварювання. Вважається, що подібно до веселки звичайної він має лікарські властивості, але достовірних досліджень на цей рахунок немає.

Як і у інших грибів цієї родини, молоде тіло має яйцеподібну форму, в діаметрі до 4-6 см. Більшість «яйця» схована в землі. Дорослий гриб має дзвоникоподібну форму заввишки 2,5 см, а його поверхня вкрита оливковим слизом. Циліндрична біла ніжка виростає до 10-20 см та має діаметр 2-4 см.

Веселка Древіса (Phallus drewesii)

Цей вид веселки є ендемічним для острівної Африки – Сан-Томе. Від інших представників цієї родини грибів його можна відрізнити за невеликим розміром, білою сітчастою ніжкою та вкритим спорами коричневим капелюшком.

Веселка Древіса (Phallus drewesii) - фото та опис гриба

Проте найбільш виразним його робить незвичний ріст стебла. На відміну від інших видів, у гриба веселка Древіса він не росте вгору, а вигинається вниз.

Гриб веселка помаранчева (Phallus aurantiacus)

Це один з найбільш яскраво забарвлених різновидів гриба веселка. Зустрічається він лише на теренах Африки від Нігерії до ПАР. Вперше цей вид був описаний у 1841 р.

Гриб веселка помаранчева (Phallus aurantiacus) - фото та опис

Веселка помаранчева має циліндричну ніжку заввишки 6-11 см, помаранчевого або яскраво-жовтого кольору. На верхівці розміщується невеликий конічний капелюшок, вкритий чорним слизом, що створює контраст на фоні яскравої ніжки. Молоде тіло має вигляд бруднувато-білого або блідо-коричневого яйця заввишки 1,5-2,5 см.

Гриб веселка червона (Phallus rubicundus)

Цей гриб веселка доволі поширений в тропічних регіонах світу, де росте на піщаних ґрунтах. Вперше він був знайдений у Південній Кароліні та описаний як окремий вид у 1811 р.

Взагалі цей гриб широко поширений на сході та півдні Сполучених Штатів, в Австралії, Азії (Китаї, Японії, Кореї) та у деяких країнах Африки. Також подекуди він зустрічається у Південній Америці та Карибському басейні.

Веселка червона (Phallus rubicundus) - фото і опис гриба

Веселка червона має типову структуру для грибів цієї родини. Губчасте стебло в неї сягає до 15 см. Воно виростає з «яйця» діаметром до 3-х см.

На верхівці стебла знаходиться конічний капелюшок, вкритий смердючою зеленою споровою масою. Нерідко цей гриб веселка плутають із мутином елегантним, проте останній не має чітко відокремленого капелюшка.

Цікавий факт! Деякі народи Індії використовують цей гриб веселка у народній медицині, а австралійські аборигени – як афродизіак. Також відомо, що комарі, які споживають його, гинуть, тому в подальшому ці гриби можливо використовувати як засіб біоконтролю.

Веселка жовта (Phallus luteus)

Цей вид поширений в Азії, на теренах Китаю, Кореї, Індії та Японії, а також зустрічається в Мексиці. Він був відкритий ще у 1936 р., але до роду Веселка віднесений лише у 2009 р.

Зовні він дуже схожий на бамбуковий гриб. Проте сітчаста «спідниця» в нього більш схожа на решітку, ніж на мереживо, та має яскраво-жовтий колір.

Веселка жовта (Phallus luteus) - фото та опис гриба

Ніжка дорослого гриба білосніжна, заввишки 15-20 см. Невеликий конічний капелюшок має пористу поверхню та вкритий темним зеленувато-коричневим слизом.

Цікавий факт! Зазвичай веселка жовта дуже швидко росте та руйнується – лише протягом декількох годин.

Гриб веселка Равенеля (Phallus ravenelii)

Ці гриби веселка зустрічаються на сході та півдні Північної Америки, а також у Китаї та Коста-Ріці – у лісах, садках, на гнилих пнях та навіть серед куп тирси. Вони найбільш відомі як «вонючка Равенеля», адже мають дуже сильний неприємний запах.

Зазвичай ці гриби ростуть у великих скупченнях, що лише підсилює їхній «аромат». Їх можна побачити з серпня по жовтень.

Гриб веселка Равенеля (Phallus ravenelii) - фото та опис

Молоде плодове тіло веселки Равенеля має форму яйця рожевого або лавандового кольору. Дорослий гриб має високу циліндричну білу ніжку до 20 см заввишки, з дзвоникоподібним капелюшком, вкритим смердючим оливково-зеленим слизом. Інколи до шляпки прикріплена «вуаль», що звисає донизу.

Свою видову назву цей вид веселки отримав на честь ботаніка Равенеля, який відкрив його в 1846 р. Цей гриб вважається їстівним, коли знаходиться у формі яйця.

Гриб веселка зморшкувата (Phallus rugulosus)

Цей вид грибів веселка доволі поширений на теренах Азії та Америки. Зовні він дуже схожий на мутин елегантний, оскільки має дуже тонку ніжку червонувато-помаранчевого кольору з коричневим кінчиком.

Гриб веселка зморшкувата (Phallus rugulosus)

Проте, якщо уважно придивитися, то можна помітити різницю у чітко відокремленому капелюшку. Крім того, споровий слиз міститься саме на шляпці, тоді як у мутина – на самому стеблі.

Ніжка у веселки зморшкуватої інколи може бути білою, але зазвичай – помаранчева. При висиханні вона стає жовтуватою.

Незрілий гриб схожий на білувате, злегка пурпурове «яйце» заввишки до 3,5 см. У зрілих форм ніжка сягає 8-12 см та з віком згортається донизу, а капелюшок має зморшкуватий вигляд.