Португальський кораблик чи фізалія – дивовижне морське створіння, яке помилково вважають різновидом медузи. Насправді ця тварина желеподібного вигляду є колоніальним гідроїдом.
Португальський кораблик – класифікація та наукова назва
Фізалія чи португальський кораблик – морська тварина підцарства Справжні багатоклітинні, типу Кнідарії. Ця істота належить до класу Гідроїдні, підкласу Лептоліни, ряду Сифонофори (Siphonophorae). Назва останнього походить від двох грецьких слів, що означають «труба» та «нести».
Португальський кораблик є представником родини Фізалієві (Physaliidae), роду Фізалія (Physalia). Свою видову назву – Physalia physalis він отримав у 1758 році. З того ж століття він також відомий як португальський кораблик.
Остання назва походить від дерев’яного вітрильного військового корабля, відомого як «Людина війни». Португальська версія цих кораблів мала грот, який дуже нагадував пневматофор фізалії. За іншою версією, назва походить від схожості з шоломом португальських воїнів того часу.
Цікавий факт! Португальський кораблик – загадка серед інших Сифонофорів, більшість з яких живе біля океанського дна та харчується виключно планктоном. Він проводить все своє життя, плаваючи на поверхні океану, покладаючись на вітер та водні течії для переміщення.
Як виглядає португальський кораблик чи фізалія?
Португальський кораблик – колоніальний гідроїд. Тобто ця морська тварина являє собою колонію організмів, що складається з багатьох менших одиниць – зооїдів, які звисають як щупальця з наповненого газом пневматофора. Кожен зооїд ідентичний, але виконує власні спеціальні функції. При цьому разом вони діють як одна особина.
Великий поплавок, що має назву пневматофор, у португальського кораблика дуже барвистий. Зазвичай він забарвлений у синій, пурпурно-фіолетовий та рожевий кольори.
Таке забарвлення допомагає португальському кораблику, що має ще й желеподібну форму, залишатися замаскований в океанських водах. Таким чином він може дуже раптово атакувати свою жертву.
Пневматофор португальського кораблика сягає до 30 см завдовжки та майже 13 см вшир. Крім того, верхня його частина, схожа на ірокеза, може висуватися до 15 см над ватерлінією.
Пневматофор фізалії заповнений газом, через що утримується на поверхні води. Він працює як поплавок, та керує переміщенням цієї морської тварини, як вітрило корабля. Разом з океанською течією та вітром пневматофор дозволяє фізалії рухатися у воді.
Цікавий факт! Пневматофор португальського кораблика повинен бути постійно змочений для нормального функціонування. При висиханні він розтріскується.
Укус португальського кораблика
Попри свій дивовижний вигляд, фізалія є однією з найвідоміших морських тварин через наявність отруйних щупалець. Укус португальського кораблика може вбити не лише морську здобич, але й іноді навіть людей.
Під поплавком фізалії є чимало довгих ниток щупалець та поліпів такого ж кольору. Вони сягають приблизно до 9 м завдовжки. Проте вони згорнуті та зігнуті, а при розтягненні можуть сягати 30 м. Найдовший португальський кораблик мав щупальця завдовжки 50 м.
Усередині щупалець фізалії є отруйні нематоцисти. Вони мікроскопічні, але наповнені згорнутими зубцями, що містять отруту, яка паралізує та вбиває здобич.
Цього жала достатньо, щоб захиститися від більшості хижих рибин та інших морських тварин. Проте фіолетові морські равлики та морські слимаки виявилися несприйнятливими до отрути португальського кораблика.
До уваги! Навіть через кілька тижнів після смерті португальського кораблика його жало залишається дієвим та здатним вбити морську істоту чи поранити людину.
Де живе португальський кораблик?
Фізалія зустрічається переважно у тропічних та субтропічних водах Індійського, Тихого, Атлантичного океанів та Карибського басейну. Іноді португальський кораблик дрейфує у прохолодніші води, але віддає перевагу теплим регіонам.
Час від часу фізалія зустрічається у таких місцях, як Флорида, Ямайка, Австралія, Каліфорнія та навіть Канада. Ці медузоподібні морські тварини іноді дрейфують легіонами чисельністю 1000 та більше особин, переважно на поверхні води, тоді як щупальця звисають далеко під поплавцями.
Нерідко можна побачити чимало португальських корабликів, викинутих на узбережжя Австралії, Карибського басейна, Техасу та Флориди. Щороку ці морські істоти вражають десятки тисяч людей.
До уваги! Більшість укусів трапляється, коли люди несвідомо підпливають занадто близько до фізалій або ж наступають на них на березі. Травми від укусу португальського кораблика вимагають негайної медичної допомоги та подальшого лікування.
Що їсть та як полює португальський кораблик?
Ці морські тварини є хижаками, що харчуються переважно дрібною рибою та мальками. Також португальський кораблик може їсти креветок та інших дрібних молюсків. Крім того, він може харчуватися випадковою великою рибою, яка постраждала від його жала.
Португальський кораблик не женеться за своєю здобиччю. Натомість він захоплює її своїми стрічкоподібними дактолозоїдами, схожими на щупальця. Ці зооїди мають жалкі клітини, які можуть паралізувати здобич від малого до середнього розміру, перш ніж вона потрапить до одного з поліпів.
Португальський кораблик – ТОП-10 цікаві факти
- Фізалія виглядає як медуза, але є колонією декількох організмів – зооїдів, що функціонують як одне ціле, але кожен з них має власну унікальну функцію.
- Пневматофор португальського кораблика нагадує желеподібну краплю з подобою ірокезу по всій довжині та частково заповнений діоксидом вуглецю.
- Щупальця португальського кораблика складаються з 2-х зооїдів: гастрозоїдів (для їжі) та дактилозоїдів (для захоплення здобичі та захисту).
- Свою назву ці морські тварини отримали від дерев’яного вітрильного військового корабля 15-16 ст.
- Фізалія не має ніяких органів для переміщення та покладається на морські течії, які несуть її морем.
- У разі загрози життю португальський кораблик здуває пневматофор та занурюється під воду.
- При сильних вітрах чи океанських течіях ці морські істоти можуть бути викинуті на пляж, де гинуть.
- Навіть у мертвого португальського кораблика щупальця можуть жалити тих, хто до них доторкнеться.
- Інколи сотні та навіть тисячі фізалій дрейфують морем. Цілі пляжі можуть закривати для відвідувачів, якщо поблизу помічені ці морські істоти.
- У смертельних щупальцях португальського кораблика можуть жити інші істоти. Наприклад, маленька рибка номей використовує їх як укриття від загроз.
Розмноження фізалії та загрози життю
Кожен португальський кораблик – це колонія, яка живе як одне ціле та має одну стать. Ці морські тварини можуть мати як статеве, так і нестатеве розмноження зі спеціалізованими зооїдами колонії, які виконують репродуктивні функції.
Зазвичай щоосені ці гонозооїди випускають яйцеклітини та сперматозоїди. Запліднення відбувається у воді. Так з’являється плавуча личинка, яка надалі бере участь у нестатевому розмноженні. Вона клонується декілька разів, щоб сформувати нову колонію, що стане новим португальським корабликом.
Вважається, що португальський кораблик живе менш як рік. Загалом тривалість життя фізалії залежить від тепла океану, в якому вона дрейфує, та інших умов середовища існування. Ці морські тварини вважаються видом, якому поки що нічого не загрожує.
Двоголові морські черепахи можуть їсти португальських корабликів. Жало цих желеподібних істот їм не загрожує завдяки товстим тканинам язика та горла.
Проте найпоширенішими хижаками португальського кораблика є блакитний дракон та фіолетовий морський слимак. Також на фізалію полює риба-місяць.
Чи загрожує португальський кораблик людям?
Укус фізалії миттєво паралізує або вбиває її жертву. Проте зазвичай він не є смертельним для людини. При контакті з отрутою португальського кораблика люди можуть отримати опіки, схожі на батіг, рубці, проблеми з диханням та навіть з серцем. Деякі люди навіть помирають від укусу, зазвичай від анафілактичного шоку.
Якщо людина торкнеться португальського кораблика, то миттєво відчує почервоніння, печіння, локальний біль та набряк. Ці ознаки можуть тривати до 6 тижнів та призводити до утворення рубців. Навіть дотик до мертвого португальського кораблика може спричинити сильний біль, шрами та інші проблеми.
Людина, яку укусила фізалія, також може страждати від спазмів у животі, лихоманки, пітливості, запаморочення, нудоти, блювоти, діареї, слабкості та непритомності. У деяких людей після укусу португальського кораблика виникають проблеми з диханням та серцем. Важливо негайно звернутися за лікування після укусу.