Ісландія – «країна вулканів та льоду», розташована у північній частині Атлантики. Попри величезну площу острова (103 тис. кв. км), лише чверть його території має рослинний покрив. Тут переважають арктичні рослини, різноманітні мохи та лишайники. Проте ісландська флора не обмежується лише ними. Нижче наведені основні рослини Ісландії з фото та описом.
Рослинний світ Ісландії – загальна характеристика
На теренах Ісландії зустрічається понад 500 видів вищих рослин. Більшість з них належить до типової флори країн Північної Європи.
Низькорослі полярні верби та карликові берези, зарості чорниці, вересу та осоки, а також величезні поля яскравих люпинів – найбільш типові рослини Ісландії. До ендемічних видів флори країни належать кенігія ісландська та ісландський водяний хрін.
Деревні рослини в Ісландії зустрічаються дуже рідко. Вони представлені переважно напівчагарниковими лісами з карликових берез та полярної верби, що розбавлені «острівцями» рябини та ялівця. На теренах ісландської тундри переважають зарості осоки та пухівки.
Значну частину Ісландії займають мохові та осокові болота. Для них властива типова болотна рослинність північних регіонів. Поблизу гарячих джерел розташовані луки різнотрав’я та «острівці» злаків. На схилах та серед долин країни трапляються чималі вересові пустоші та ягідники. Ісландія відома великою кількістю костяниці, чорниці, лохини.
У річкових долинах та приморських низинах зустрічаються квіткові луки з незабудками, маргаритками та анемонами. Трав’яниста флора Ісландії представлена переважно щучником, тонконогом, кострицею. На сході країни зустрічаються великі галявини ломикаменю та круглолистих дзвоників.
У північно-західних регіонах переважають полярні маки та лісові перестрічі. Піщані дюни, базальтові плато та лавові поля країни майже не мають рослинності. Виняток становлять лише мохи та лишайники. Водна флора Ісландії представлена різноманіттям водоростей, яких тут налічується близька 1450 видів.
До уваги! Понад 10% площі Ісландії зайнято льодовиками, де немає жодної рослинності.
Ліси в Ісландії
Ще до освоєння Ісландії людьми більшу частину острова займали великі березові ліси. Проте через вирубку дерев та неконтрольований випас домашньої худоби лісові терени суттєво зменшилися. Наразі ліси займають лише 1% від загальної площі Ісландії.
Проте самі ісландці стверджують, що лісами вкрито 15% площі країни. Пов’язано це з тим, що вони вважають за лісові терени зарості верби, ялівця, рябини та інших чагарників, висота яких не перевищує 2 м.
Традиційні ліси в Ісландії представлені карликовими березами. Також зустрічаються й лісові смуги з хвойними породами. Проте вони мають штучне походження. Хвойні дерева були висаджені людьми з метою збільшення лісового покриву країни.
Краще за все в Ісландії прижилися норвезькі ялини, сибірські модрини та шотландські сосни. Поблизу міст зустрічаються лісосмуги з тополь та в’язів.
Від початку 20 ст. в Ісландії особлива увага приділяється відновленню лісів. Кожне дерево у країні охороняється законом. Щороку тут висаджують сотні саджанців хвойних дерев.
Ліс Халлормсстадур
Халлормсстадур – найбільший та наймальовничіший ліс Ісландії. На площі 700 га росте близько 85 видів дерев. Проте основна територія зайнята ісландським березовим лісом.
Лісові терени Халлормсстадур слугують житлом для лісової слукви, кропив’янки (волове очко), плисок та білих куріпок. На деяких ділянках зустрічаються зарості дикої малини.
Територія цього ліса була визнана першим національним лісовим заповідником на теренах Ісландії. Для туристів тут облаштовано понад 40 км туристичних стежок.
Вагласкогур та інші ісландські ліси
Вагласкогур – другий найбільший ліс Ісландії. Він охоплює 300 га у мальовничій долині Фьоскадалур на півночі країни, неподалік Акурейрі. Тут ростуть переважно берези та ялини.
Тоурсмерк – один з найвідоміших ісландських лісів. Величезна лісова долина в оточенні величних льодовиків названа на честь скандинавського Тора.
На Південному узбережжі Ісландії найвідомішим є ліс Скогар зі знаменитим однойменним водоспадом. Сама назва цієї лісової місцевості перекладається як «ліс».
До уваги! Найвищі дерева в Ісландії сягають 8-9 м заввишки, а їх вік становить 30-40 років. Проте такі екземпляри дуже рідкісні та поодинокі.
Гриби в Ісландії
На теренах Ісландії росте близько 2100 видів грибів. З них їстівних – не більше сотні. До отруйних грибів Ісландії належить 30 видів, найвідомішими серед яких є мухомори, бліді поганки та несправжні опеньки.
Грибний сезон у країни розпочинається з другої половини липня. Білі гриби та підберезовики – основна «здобич» під час ісландського «тихого полювання». У вересні з’являються опеньки, рижики та вовнянки.
Ліс Хейзмерк, розташований на давньому лавовому полі, є одним з найпопулярніших місць для збирання грибів в Ісландії. Шар давньої лави вкритий товстою моховою «ковдрою», яка і сприяє розвитку грибів.
Рослини Ісландії: хвощі та папороть
На теренах Ісландії росте 37 видів папороті. Зустрічаються вони переважно у лісовій місцевості, на болотах, серед розщелин скель, поблизу озер та водоспадів.
Хвощі в Ісландії представлені 7 видами. Ростуть вони у вологих заболочених місцевостях та на вологих луках, рідше – серед березових заростей.
Рослини Ісландії з фото: ісландський мох
Централія ісландська, також відома як ісландський мох чи лишайник, є найвідомішою рослиною Ісландії. Попри назву, це насправді лишайник, що зовні нагадує роги оленя у мініатюрі. Він сягає заввишки до 7-12 см.
На теренах Ісландії ісландський мох найчастіше за все зустрічається на схилах лавових полів на півночі та заході країни. Тундри та болота – його традиційне середовище існування.
Ісландський мох зустрічається винятково в екологічно чистих регіонах з незабрудненим повітрям. При зростанні на сонячних ділянках він має темне забарвлення, а у тіні – майже білий.
Ісландський мох містить до 70% крохмалю. Тому у минулому його використовували як аналог муки, з якої ісландці пекли поживний хліб.
Ця рослина Ісландії містить уснинову кислоту та нерідко застосовується у народній медицині для загоєння ран. Також ісландський мох слугує їжею для північних оленів.
Цікавий факт! На теренах Ісландії росте понад 600 видів мохів та 755 різновидів лишайників, з яких вивчені лише близько 400. Мохи у країні ростуть всюди, за винятком гірських регіонів поблизу льодовиків. Найбільший моховий «килим» розташований на лавовому полі Ельдраун на півдні Ісландії.
Квіти Ісландії: люпин нутканський
Дикі люпини – справжня прикраса ісландських теренів. Сині квіти вкривають влітку значну частину країни. Яскраві квітучі галявини привертають увагу туристів та фотографів. Проте для місцевих фермерів ці рослини Ісландії стали справжнім лихом.
Вперше люпини були завезені до країни з Аляски ще у 1885 р. Наприкінці 1980-х років ці рослини почали активно висаджувати на теренах Ісландії задля боротьби з процесами ерозії ґрунту.
Люпини додали до ісландської землі азот. Через це ґрунт став більш плідним. Наприклад, чорна пустеля Мірдальссандюр наразі вражає квітучою синявою влітку. Хоча ще нещодавно ця місцевість могла повністю зникнути під шаром піщаних барханів.
Проте люпини дуже швидко розростаються. Тому вони швидко зайняли навіть ту площу, яка під них не відводилася. Люпини виштовхують місцеві рослини, включаючи ісландські мохи та лишайники. Все це призводить до скорочення різноманіття ісландської флори.
Тварини не споживають нутканські люпини. Тому дикі квіти продовжують розростатися, чим викликають занепокоєння ботаніків. Розв’язанням цієї проблеми може стати виведення гібридного сорту люпинів, які могли б слугувати кормом для тварин.
Люпин нутканський – високоросла рослина заввишки до 1 м. Через здатність адаптуватися до найбільш негостинних умов зростання цю квітучу рослину нерідко звуть «аляскинським вовком».
Краще за все люпини з Аляски прижилися серед ісландських прибережних низин. Наймальовничіші люпинові поля в Ісландії ростуть у заповіднику Скаланес. Красою цвітіння колосоподібних суцвіть синьо-бузкових квітів можна помилуватися у період з 20 червня до 15 липня.
Рослини Ісландії з фото: ломикамінь
Ці трав’янисті рослини ростуть на кам’янистих схилах. Навіть видова назва підкреслює їх здатність рости навіть на камінні. Квіти ломикаменя зібрані у суцвіття-китиці.
Під час цвітіння вони нагадують квіткову подушку на камінні. Через доволі специфічний вигляд, ця рослина Ісландії нерідко сприймається як один з видів мохів. Забарвлення квітів ломикаменю може бути білим, рожевим, червоним, жовтим, бузковим чи помаранчевим.
Рослинність Ісландії: верес
У багатьох регіонах Ісландії зустрічаються чималі зарості вересу. Торф’яні болота та згарища – основні місця, де зустрічаються ці низькорослі вічнозелені чагарники з рясними гілками.
У заболоченій місцевості верес утворює щільні зарості, відомі як вересові пустоші. Для рослини властиві китицеподібні чи парасолькові суцвіття. Зазвичай вони складаються з 5-30 дрібних квіточок бузково-рожевого відтінку.
Цікавий факт! Вересовий мед здавна вважається чудовим антисептиком.
Рослини Ісландії: осока
Ця багаторічна трава – типова рослина країн Північної Європи, включаючи й Ісландію. Видова назва зумовлена гострими краями листя, об яке можна порізатися.
На ісландських теренах зустрічається чимало видів осоки. Зазвичай вони ростуть у вологих місцях – на болотах, поблизу річок та озер, серед заболочених тундрових теренів та на приморських луках.
Осока відіграє важливу роль у формуванні рослинного покриву у заболоченій місцевості. Вона також є головним торфоутворювачем та слугує їжею для багатьох водоплавних птахів.
Дерева та чагарники Ісландії: карликова береза
Це доволі гіллясте деревце є близьким родичем берези звичайної та однією з головних рослин Ісландії. Зовні воно більш схоже на рясно гіллястий чагарник.
Його висота варіюється від 20 до 70 (рідше – до 120) см, а ширина крони сягає до 1,5 м. Іноді карликова береза настільки мала, що її повзучі гілки майже повністю приховані серед мохово-лишайникового «килиму».
Це деревце росте переважно на мохових болотах та в арктичній тундрі, утворюючи суцільні зарості. Зустрічаються карликові берези й на гірських схилах на висоті до 500 м.
Молоді пагони карликового деревця вкриті ледь помітними ворсинками. З часом з’являється коричнево-сіра кора. Листя у карликової берези дрібні, круглої форми, через що нагадують монети. Восени вони прикрашають тундрові терени своїм яскравим багрянцем.
До уваги! Листя та гілки карликової берези слугують природною їжею для північних оленів.
Ісландські рослини: полярна верба
Ця арктична рослина у вигляді дуже низькорослого чагарнику доволі поширена на теренах Ісландії. Довжина гілок у полярної верби може сягати до 5 м. Проте над поверхнею землі вони ніколи не височіють більш ніж на 10 см.
При цьому на пагонах є лише декілька листочків. Тому за зовнішнім виглядом полярної верби складно зрозуміти, що це чагарник, а не трав’яниста рослина. Взимку пагони та кора цієї рослини слугують їжею для зайців та білих куріпок.
Рослини Ісландії: лохина
Цей низенький листяний чагарник – найпоширеніша рослина на теренах тундри. Зустрічається лохина і на тундрових територіях Ісландії. Її кущики зазвичай не вище 50 см.
Цвіте лохина білими квітами з рожевим відтінком. За розміром вони не більш ніж горошина. Листя у лохини з блакитнуватим відтінком.
Ягоди лохини сині, з сизуватим відтінком, дуже схожі на чорницю, але більші. Їхній м’якуш має зеленуватий колір.
Водянисті, але солодкі ягоди лохини зазвичай слугують начинкою для пирогів. Також їх використовують для заготовлення варення. Наприкінці літа тундри в Ісландії майже синіють від стиглої лохини.
Рослинність Ісландії: кенігія ісландська
Цей різновид кенігії є ендеміком флори Ісландії. Зустрічається він переважно поблизу боліт у вологій тундрі. Ісландська кенігія сягає заввишки від 1,5 до 10 см.
Стебла у неї рожево-фіолетові. Цвіте кенігія ісландська зеленувато-білими квітами. Період цвітіння припадає на липень.
Рослини-ендеміки Ісландії: ісландський водяний хрін
Цей різновид водяного хріну також належить до рослин-ендеміків Ісландії. Ця трав’яниста рослинність сягає заввишки від 10 см до 1 м.
Стебла в ісландського водяного хріну пряме, але часто гіллясте. На гілочках помітні рідкісні ворсинки.
Листя розсічене, а квіти дрібні, світло-жовті. Цвіте ісландський водяний хрін у липні-серпні.
Узбережжя боліт, озер та річок – основні місця, де росте ця ісландська трава. Вона доволі часто використовується у народній медицині. Її прикладають до опіку. Відвар насіння ісландського водяного хріну слугує аналогом гірчичників.
Рослини Ісландії: пухівка
Ця квітуча рослина родини Осокові – ще один типовий представник флори Ісландії. Росте вона переважно на болотах та у зволожених місцевостях в арктичній та лісовій зонах.
Пухівка належить до рослин-торфоутворювачів. Вона слугує основою для утворення шару «пухівкового торфу». Раніше її пухнасті суцвіття використовували для наповнення подушок.
Існує 30 видів цієї багаторічної трави, що є однією з найвідоміших рослин Арктики. Пухівка піхвяста слугує їжею для травоїдних тварин тундри. Нею цілий рік харчуються північні олені.
Квіти Ісландії з фото: дзвоник круглолистий
Ця трав’яниста рослина – один з видів квітів, що росте на теренах Ісландії. Круглолисті дзвоники зустрічаються переважно на луках та серед заростей чагарників.
Ця квітуча рослина Ісландії сягає 15-40 см заввишки. Листя у неї круглі, з великими зубцями на краях. Квіти дрібні, сині, блакитні чи світло-бузкового відтінку. Цвітіння відбувається з травня до вересня.