Медузи – морські істоти, тіло яких складається переважно з води. Вони є одними з найдивовижніших створінь, що мешкають у морях та океанах Землі ще з часів до динозаврів. Медузи не мають ні кісток, ні серця, ні мозку, можуть випромінювати світло та жалити своїми щупальцями.
Медузи – класифікація та наукова назва
Відомо, що медузи існують в океанах протягом останніх мільйонів років. Ці морські тварини належать до типу Кнідарії чи Жалкі (Cnidaria), що об’єднує принаймні 9000 видів, які мешкають переважно у морському середовищі.
Медузи (Medusozoa) класифікуються як підтип вільноплавних морських істот типу Кнідарії. До них належать такі класи:
- Сцифоїдні (Scyphozoa) – понад 200 видів, які зазвичай вважаються справжніми медузами;
- Ставромедузи (Stauromedusae) – приблизно 50 видів;
- Кубомедузи (Cubozoa) – приблизно 20 видів;
- Гідроїдні (Hydrozoa) – приблизно від 1000 до 1500 видів.
Також термін «медузи» нерідко використовується для представників типу Реброплави. Останні не дуже пов’язані з Кнідаріями, але також є вільноплавними морськими істотами з прозорим чи напівпрозорим тілом.
Наукова назва «Scyphozoa» найчастіше за все стосується медуз, які найкраще за все відповідають загальному уявленню про цих морських істот. Вона походить від двох грецьких слів.
Перша складова – «skuphos» перекладається як «чаша для пиття», тоді як друга – «zōion» означає «тварина». Тобто наукова назва медузи підкреслює, що ця морська тварина містить воду.
Наукова назва типу цих істот – Cnidaria походить від сучасного латинського слова, що означає «кропива». Це нагадує про можливість представників цього типу морських тварин до жалення.
Цікавий факт! Назва «Медуза» (Medusozoa) походить від давньогрецького слова, що означає «панувати».
Класи медуз – фото та опис
Сцифоїдні (Scyphozoa)
До цього класу належать медузи чашоподібної форми, які вільно плавають океанськими водами. Вони населяють всі океани та майже всі моря світу.
Ці медузи можуть жити у доволі широкому діапазоні температур та солоності. Більшість з них населяє мілкі прибережні води. Проте деякі види Сцифоїдів можуть мешкати на глибині до 4600 м.
Розміри цих медуз можуть варіюватися від 12 мм до понад 2 м у поперечнику. Найбільша відома медуза цього класу мала щупальця завдовжки 40 см та мала купол завширшки 2,3 м.
Тіло сцифоїдних медуз складається з двох тонких шарів клітин – зовнішнього та внутрішнього. Проміжок між ними заповнений товстою субстанцією, що нагадує желе та має назву «мезоглея».
Саме через це медузи отримали свою англійську назву «jellyfish», тобто «желейна риба». В українській мові для цих тварин нерідко використовується назва «морське серце».
Ставромедузи (Stauromedusae)
До цього класу належать медузи з трубоподібним тілом, які ростуть догори дном. Їхні щупальця висуваються вгору, а розташоване у центрі тіло має вигляд парасольки.
Сцифоїдні медузи ведуть сидячий спосіб життя, адже прикріплені до субстрату стеблоподібним виростом із зовнішньої поверхні купола. Через це вони є найдивовижнішими представниками типу Кнідарії.
При цьому деякі види цих медуз прикріплюються до одного місця назавжди, тоді як інші – можуть переповзати на інше місце. Проте жодна доросла ставромедуза не здатна до плавання.
Типові представники класу Ставромедузи живуть у холодних та помірних водах. Вони зазвичай сягають 3-5 см у поперечнику. Тіло у ставромедуз найчастіше за все конусоподібне.
Кубомедузи чи коробчасті медузи (Cubozoa)
Представники цього класу медуз мають характерну коробчасту форму, якщо дивитися на них зверху. Кубомедузи відрізняються від інших наявністю добре розвинених складних очей, які формують зображення. Вони також мають щупальця у пучках або чотири рівномірно розташовані щупальця.
Саме серед представників цього класу найбільше видів медуз, які дуже небезпечні для людини. Укуси деяких кубомедуз надзвичайно болючі, а у деяких видів можуть навіть призвести до загибелі людини, яка постраждала від їхніх опіків.
Наприклад, австралійська кубомедуза Флекера, відома як «морська оса», є однією з найнебезпечніших тварин Австралії. Слід зазначити, що до того ж вона є найбільшою з усіх кубомедуз. Її купол за розмірами схожий на баскетбольний м’яч.
Кубомедузи населяють майже усі тропічні та субтропічні морські води з нормальною солоністю. Лише 2 види населяють водні терени помірного поясу. Зазвичай кубомедузи живуть у неглибоких прибережних водах, де піщане дно.
Ці медузи є дуже активними пловцями. Вони здатні плавати зі швидкістю 3-6 м/хв. Зазвичай кубомедузи рухаються у напрямку світла. Активними вони можуть бути як вдень, так і вночі. Проте за здобиччю кубомедузи полюють переважно надвечір та вночі. Харчуються вони зазвичай невеликою рибою та ракоподібними.
До уваги! Тривалий час кубомедузи вважалися представниками класу Сцифоїдні. Лише нещодавні дослідження дозволили відокремити їх у власний клас.
Гідроїдні (Hydrozoa)
До цього класу належать маленькі медузи з прозорим або пігментованим тілом. Вони зустрічаються сезонно у прибережних місцях існування з пізньої весни до ранньої осені, а також у прісній воді.
Ці медузи можуть бути як поодинокими, так й колоніальними. Основною їх здобиччю є планктон, зокрема, дрібні ракоподібні. Іноді вони можуть харчуватися ікрою та личинками риб.
Цікавий факт! Саме до цього класу належить одна з маленьких, але найнебезпечніших для людини морських істот – португальський кораблик чи фізалія.
Еволюція медузи
Вважається, що медузи еволюціонувати з типу Кнідарії, до якого також належать анемони та корали. Імовірніше за все, ці істоти були першими плавцями в океані, які рухалися завдяки м’язам.
Медузи виникли під час докембрійської ери, коли відбувалися екологічні та геологічні зміни, що призвели до вибуху життя тварин у пізнішу кембрійську еру. Найбільш поширена серед науковців теорія полягає у тому, що медузи перетворилися з поліпів, які росли на дні океану, на істот з жалячими щупальцями, здатними до плавання.
Цілком імовірно, що здатність цих істот змінювати форму допомогла їм пережити численні масові вимирання протягом понад 500 мільйонів років. Інше пояснення науковців полягає у тому, що книдарії спочатку мали життєву стадію медузи, що відрізняло їх від актиній та коралів.
Цікавий факт! Медузи – стародавні доісторичні істоти, що існували мільйони років тому, ще навіть до динозаврів.
Як виглядає медуза? Опис тварини
Деякі медузи прозорі, тоді як інші види можуть мати яскраве забарвлення – жовте, блакитне чи рожеве. Ці морські тварини є біолюмінесцентними, тобто вони випромінюють світло.
Через дивовижний вигляд тіло медузи може здаватися складним. Проте насправді ці морські істоти мають дуже просту будову організму.
У медузи немає ні мозку, ні кісток, ні серця, ні очей. Її рот знаходиться у центрі тіла, яке складається зі складної нервової системи. Остання забезпечує всі рухові функції та сенсорну діяльність цих морських істот.
З гладкого тіла медузи звисають щупальця, оснащені крихітними жалючими клітинами. Останні активізуються, коли ці тварини атакують жалом свою жертву. Медузи використовують щупальця для паралізації та оглушення здобичі, яку вони жалять.
Розмір більшості видів цих морських істот варіюється у межах від 1,2 до 40 см. Проте зустрічаються окремі різновиди медузи, що можуть сягати до 2 м та важити приблизно 200 кг.
Цікавий факт! Однією з найбільших на планеті є гігантська медуза-фантом, які зустрічається у різних океанах світу, крім Північного Льодовитого. Діаметр її шапки сягає 1 м, а довжина щупальців нерідко перевищує 10 м.
Жало медузи
Медузи використовують жала при полюванні за здобиччю або у разі небезпеки. Хоча їхні щупальця контролюються нервовою системою, укус рідко є смертельним. Проте більшість коробчатих медуз має достатньо сильну отруту.
Найчастіше за все укус/жалення медузи може викликати біль та роздратування. Проте іноді це може призвести до захворювання всього тіла. Укус деяких медуз навіть може бути небезпечним для життя людини.
Австралійська коробчата медуза вважається найотруйнішою у світі. Їх отрута може бути настільки болючою, що часто викликає шок та призводить до утоплення жертви.
До уваги! Медузи зазвичай не агресивні, проте вони відомі своєю здатністю жалити, що дозволяє їм захищатися від будь-якої небезпеки.
ТОП-3 дивовижні види медузи
Безсмертна медуза (Turritopsis dohrnii) – невелика прозора медуза, що зустрічається у помірних та тропічних водах по всьому світу. Цей вид цікаво повертається до попередніх стадій свого життя. Цей перехід може повернути цю медузу до стану, в якому вона була як запліднена ікринка, коли вона осідає на морському дні у старості.
Морська оса (Chironex fleckeri) – найнебезпечніша медуза у світі. Цей найбільший різновид кубомедуз легко впізнати за блідо-блакитним куполом у формі черепа та щупальцями, що нагадують шнурки черевиків завдовжки до 10 м. Останні наповнені мільйонами нематоцидів, які відповідають за випускання отруйних стріл під час дотику.
Больовий шок від отрути морської оси може спричинити загибель людини за лічені хвилини. Проте ці отруйні медузи – улюблена здобич морських черепах, які здатні ігнорувати ці укуси завдяки своїй товстій шкірі.
Медуза-вбивця чи іруканджі звичайна (Malo kingi) – мініатюрна медуза, що за розміром не перевищує людський ніготь, але при цьому має одну з найсильніших отрут у світі.
Вона має дзвоникоподібну форму прозорого тіла та світло-фіолетові щупальця, які нерідко оточують галоподібні кільця. Поширені ці найнебезпечніші медузи у світі у водах поблизу австралійського Квінсленду. Також вважається, що різновиди без гало можуть бути менш отруйними.
Де живуть медузи та яке їхнє середовище існування?
Медузи зустрічаються у кожному океані по всьому світу. Чимало різновидів цих морських істот населяє теплі тропічні або холодні арктичні води. При цьому медузи можуть існувати як на дні океанів, так і на поверхні води, що робить їх універсальними мешканцями океанських вод.
Хоча конкретні території можуть відрізнятися, кожен вид медузи повинен жити у солоній воді. Станом на 1990 рік лише у Чорному морі налічувалося 900 млн тони медуз.
До уваги! Найнебезпечніші медузи зазвичай зустрічаються в Індо-Тихоокеанському регіоні, а також у водах навколо північного узбережжя Австралії.
Медузи – ТОП-10 цікаві факти
- Зазвичай медузи, що живуть близько до поверхні води, безбарвні, тоді як глибоководні види мають червоний, фіолетовий, жовтий чи зеленуватий колір.
- Приблизно 96-98% тіла медузи складається винятково з води.
- Щупальця медузи зберігають здатність до жалю навіть, коли вони вже відокремлені від тіла або ж якщо сама тварина загинула.
- Медузи не мають легенів та дихають усією поверхнею тіла.
- Хоча медузи здатні до самостійного переміщення, найчастіше за все вони дрейфують за течією.
- Доросла медуза «морська оса» містить у собі стільки отрути, що здатна вбити до пів сотні людей.
- Безсмертна медуза технічно ніколи не вмирає, адже переходить зі стану зрілої особини до свого початкового стану поліпу.
- В Японії медуз нерідко утримують у домашніх акваріумах. Японці вважають, що спостерігання за монотонними рухами цих істот сприяють заспокоєнню нервової системи.
- Деякі види медуз здатні жити у прісноводних водоймах, але зазвичай ці різновиди не шкідливі, адже не вміють жалити.
- Наразі відомо про наявність близька 3000 видів медуз, проте науковці регулярно відкривають нові різновиди цих морських істот.
Що їсть медуза?
Медузи харчуються дрібною рослинністю, риб’ячою ікрою, личинками, дрібною рибою та іншими невеликими морськими істотами. Для полювання вони використовують свої щупальця.
Процес травлення не займає у медуз дуже багато часу. Швидкість перетравлення їжі забезпечує цим морським істотам можливість залишатися на плаву у воді.
Розмноження та тривалість життя медуз
Одні види медуз розмножуються статевим шляхом, тоді як інші – нестатевим. Однак в обох випадках запліднена ікра осідає на морському дні після того, як вона перетворюється на багатоклітинну планулу. В середньому на світ з’являються до сотні дитинчат.
Середня тривалість життя медузи становить 3-6 місяців. Проте деякі з цих істот можуть жити до 2-3 років.
Взагалі технічно деякі медузи ніколи не вмирають. Згодом вони осідають на морському дні та сприяють народженню молодих медуз зі своєї ДНК. По суті, медуза клонується сама, і технічно не вмирає.
Вороги та загрози для медуз
До природних ворогів медузи належать різноманітні морські та наземні істоти. На них можуть полювати акули, морські черепахи, тунці, пінгвіни, риба-меч та навіть актинії.
Коли медуз виносить на пляжі, то їх зазвичай знаходять та їдять лисиці, шакали, інші тварини та різноманітні птахи. Також цих морських істот як делікатесну їжу споживають люди.
Понад дюжину видів медуз є їстівними. Їх смакують у всьому світі як делікатеси. Ці морські створіння є багатим джерелом білка та жирних кислот. Найчастіше за все медузу готують як рибу з соєвим соусом, оцтом, кунжутною олією та іноді – чилі.
До того ж навіть при надзвичайній здатності до виживання у різних середовищах, забруднення води становить велику загрозу для будь-якого виду медуз. Розливи нафти та скидання хімікатів у воду можуть легко вбиратися у шкіру цих морських створінь, що унеможливлює їхнє розмноження. Хоча забруднення не завжди вбиває медуз миттєво, більшість з них буде жити недовго після цього.