Баракуда або морська щука чи сфірена – велика хижа риба, що мешкає в тропічних і субтропічних океанських водах. Вона може сягати до 2-х метрів у довжину та переміщуватися зі швидкістю до 43-56 км/год. Впізнаний лютий вигляд риба баракуда має через потужні щелепи з десятками гострих зубів, через що її ще звуть «морським тигром».
Риба баракуда – класифікація та наукова назва
Баракуда – хижа риба, що належить до класу Променепері, підкласу Новопері, інфракласу Костисті риби. Вона є представником ряду Окунеподібні, підряду Скумбрієвидні, родини Баракудні (Sphyraenidae), роду Баракуди (Sphyraena).
Останній налічує 27-28 сучасних видів, що різняться між собою за кольором та розміром. До найбільш відомих серед них належать баракуда велика, європейська, японська, червона, смугаста та тупорила.
Наукова назва риби баракуда – Sphyraena. Вона походить від латинського слова, що означає «схожа на щуку».
Дійсно, ці риби схожі між собою зовнішнім виглядом та мисливськими навичками, проте ніякого родинного зв’язку вони не мають. Проте саме тому баракуда ще відома як «морська щука» або «сфірена».
Цікавий факт! Перші представники родини Баракудові з’явилися приблизно 70 млн. років тому, під час пізнього крейдяного періоду. В процесі еволюції ці хижі риби розвили низку характеристик (обтічне тіло, загострені зуби, швидке плавання), що зробило їх одними з найкращих хижаків в морській екосистемі.
Як виглядає риба баракуда або морська щука?
Баракуда має довге тонке тіло, зазвичай сріблястого кольору, та трохи сплющену голову. Проте певні відмінності у зовнішньому вигляді можуть залежати від виду.
Велика баракуда має сріблясте забарвлення із плямами, а смугаста – сріблясту луску з темними смугами на тілі. Найменші представники цієї родини риб мають захисне забарвлення, що дозволяє зливатися з каміння та піском на дні океану та забезпечує захист від хижаків.
Витончене тіло баракуди дозволяє цій рибині швидко пересуватися у воді та плавати у вузьких місцях коралових рифів. В середньому довжина морської щуки сягає приблизно 50-60 см, а вага – 4,5-5,5 кг.
Проте окремі особини можуть бути значно більшими. Найбільшими є великі баракуди, що можуть сягати до 1,8-2 м завдовжки. Самиці морської щуки зазвичай більші за самців.
Однією з найбільш примітних особливостей баракуди є велика гостра нижня щелепа, яка стирчить, коли рибина пливе. Паща з десятками крихітних гострих зубів зазвичай частково відкрита.
Деякі з цих зубів нахилені вперед, а інші – назад у роті. Останні довгі та схожі на кинджал. Вони не дозволяють дрібним плаваючим істотам (наприклад, анчоусам) вислизнути із рота баракуди.
Цікавий факт! Найбільшу баракуду в історії зловив доктор Сиріл Фабр у Габоні в 2002 році. Вона важила 46,2 кг та сягала 2,1 м завдовжки.
Де живе риба баракуда та яке її середовище існування?
Баракуди зустрічаються в теплих тропічних та субтропічних водах океанів по всьому світу. Вони присутні у західній та східній частині Атлантики, у Мексиканській затоці, Карибському та Червоному морях.
Баракуда європейська мешкає у східній Атлантиці, а також у Середземному та Чорному морях. Саме цей вид неодноразово зустрічався в Україні в Одеській затоці, біля Севастополя та у Балаклавській бухті в Криму.
Зазвичай морська щука баракуда живе навколо коралових рифів, серед морських трав та в мангрових заростях, що знаходяться поблизу берега. Вузька структура тіла дозволяє їй проникати в отвори та щілина коралового рифу.
Великі баракуди полюють переважно серед коралів, тоді як малі різновиди цих риб використовують коралове середовище як захист від хижаків. Проте, коли вони виходять у відкриті океанські води, то зазвичай плавають біля поверхні та пірнають глибше, помітивши хижака поблизу.
До уваги! Зазвичай риба баракуда живе у прибережних лагунах та коралових рифах тропічних та субтропічних вод океанів.
Поведінка та спосіб життя баракуди
Більшість дорослих баракуд живе поодинці. Молоді риби живуть косяками, в яких можуть налічуватися сотні особин.
Таким чином вони більш захищені від нападу дельфінів, косаток, акул та навіть більших за них баракуд. Косяк молодих морських щук рухається океаном у формі торнадо, щоб ще більше заплутати потенційних хижаків.
Баракуда – агресивна риба, що може скласти конкуренцію іншим морським істотам під час полювання на здобич. Якщо дельфін женеться за оселедцем або кефаллю, то морська щука іноді намагається відбити в нього цю здобич. Вона навіть не цурається бійки заради отримання бажаного трофею.
Риба баракуда полює переважно завдяки очам, ніж іншим органам чуття. Вона плаває навколо, шукаючи блискучі предмети, що рухаються в її полі зору. Якщо баракуді здається, що поблизу є блискуча риба, то вона прискорюється та атакує її.
Таким чином, морська щука легко може напасти та помилково вкусити дайвера або серфера, на руці якого є срібний годинник або якась ювелірна прикраса. Саме тому інструктори з дайвінгу радять своїм учням знімати всі прикраси під час занурення.
Зазвичай баракуда намагається триматися подалі від людей. Проте, якщо вона і нападе, то принаймні не навмисно. Ця хижа рибина лише сприймає все, що блищить на сонці, за потенційну їжу. У разі її нападу людині, ймовірніше за все, знадобиться накладання швів через гостроту зубів морської щуки.
Цікавий факт! Значну швидкість переміщення (до 56 км/год) баракуда розвиває лише на короткий час, коли наздоганяє здобич або саме втікає від хижака. Зазвичай вона повільно плаває океаном.
Що їсть баракуда?
Дорослі баракуди – винятково хижі риби. Проте їхні мальки можуть спочатку харчуватися рослинністю, допоки не виростуть достатньо великими, щоб полювати.
Дорослі баракуди полюють на окунів, тунця, анчоусів, оселедець, ставриду, сардин тощо. Морська щука має настільки потужні щелепи, що здатна розкусити навпіл будь-яку з цих рибин. Також баракуда споживає планктон та безхребетних.
Крім того, вона може харчуватися будь-якою частиною здобичі, залишеної іншою морською істотою. Чим більша за розміром риба баракуда, тим на більшу здобич вона полює. Пошуками їжі вона зазвичай займається вночі.
Під час полювання морські щуки схильні помічати все, що має інтригуючий колір, відблиск або форму. Вони атакують дуже стрімко, майже блискавично, міцно хапаючи потенційну їжу своїми гострими зубами.
Найчастіше за все баракуда нападає на косяки риб. Дрібну здобич вона ковтає цілком, а велику – розриває на шматки своїми гострими, як бритва, зубами.
Розмноження баракуди
Вважається, що морська щука нереститься або випускає ікру щороку в період з квітня по жовтень. Проте морські біологи не впевнені щодо точного часу.
Самиця баракуди відкладає від 5000 до 30 000 ікринок. Вони дуже маленькі, і чимало з них, ймовірно, буде з’їдено морськими істотами, які їх помітять. Таким чином значна кількість ікри у баракуди підвищує шанси появи на світ більшої кількості мальків.
Після запліднення ікринки плавають у відкритій воді, поки з них не з’являться мальки. Останні з першої хвилини появи на світ вже починають шукати рослинність для їжі. Мілководдя забезпечує їм схованки та захист від хижаків. Молоді рибки рухаються далі в океан, щоб знайти собі домівку серед коралового рифу.
Середня тривалість життя баракуди становить 14 років. Ці хижі риби мають обмежену кількість хижаків і не особливо вразливі до хвороб. Їхня здатність пірнати глибоко в океан і швидко плавати також захищає їх від людей.
Хижаки та загрози баракуді
Головними хижаками баракуди є косатки, акули, дельфіни та морські окуні. Всі ці хижі морські істоти можуть зрівнятися із морською щукою у швидкості та силі. Більші види (наприклад, велика баракуда) мають менше хижаків, ніж менші (наприклад, смугаста баракуда).
Люди також становлять певну загрозу для морської щуки. Ці хижі рибини можуть потрапляти на гачок рибалкам або ж заплутуватися та гинути в сітях, призначених для інших морських істот. Певну загрозу для баракуд становить забруднення океанських вод та урагани.
Проте, незважаючи на всі ці проблеми, риба баракуда не знаходиться під загрозою зникнення. За офіційним природоохоронним статусом її популяція залишається стабільною та викликає найменше занепокоєння.
Існують певні обмеження, що визначають, скільки і якого розміру баракуд може зловити людина. Це сприяє збереженню популяції морської щуки в природі.
Чи безпечно їсти баракуду?
Їсти баракуду не зовсім безпечно. Малі морські щуки вважаються найбільш безпечними для споживання. Проте великих баракуд (вагою понад 1,5 кг) їсти не рекомендується.
Пов’язано це з тим, що велика морська щука може харчуватися малими рибками. Останні в свою чергу споживають водорості, які містять токсини. Таким чином, споживаючи цих рибин, баракуда сама стає токсичною.
Від споживання такої морської щуки людина може дуже сильно захворіти. Інколи отруєння баракудою може призвести до летального випадку. Все залежить від кількості токсинів у з’їденій рибі. Найбільш відомими симптомами отруєння баракудою є нудота, блювота та неврологічні симптоми.
Заздалегідь визначити, токсична баракуда чи ні – неможливо. Крім того, слід знати, що ніяка обробка не здатна знищити токсини, що містить заражена морська щука. Саме тому краще не вживати у їжу великих баракуд.