Пустелі в першу чергу викликають асоціації з Африкою, а на теренах Європи вони доволі рідкісні, проте все ж є. Більшість з них класифікується як напівпустелі. Вони значно відрізняються від африканських, хоча деякі з них відносно можна назвати «Сахарою в мініатюрі». Нижче наведені всі існуючи напівпустелі та пустелі Європи з фото та описом.
Пустелі Європи – загальна характеристика
Пустелі та напівпустелі дуже рідкісні на теренах Європи. Зустрічаються вони переважно на півдні та сході, хоча є навіть на півночі.
Пустельні ділянки в Європі нерідко доволі обмежені за розміром. Проте вони мають унікальні риси, що значно контрастують з іншими ландшафтами країни, на теренах якої розташовані.
Всі пустельні території мають обмежений тваринний та рослинний світ. Пустелі Європи в цьому випадку не є винятком.
Більшість з них має ті види флори та фауни, які на інших теренах є рідкісними або навіть повністю відсутні. Саме тому пустельні території Європи найчастіше за все мають охоронний статус та належать до великих природних парків.
До уваги! Пустелі взагалі – дикі, необроблені та спустошені території з річною кількістю опадів менше 25 см, із обмеженою флорою та фауною та без людських мешканців. Вони мають екстремальні кліматичні умови – посушливий, дуже теплий або холодний клімат.
Пустелі та напівпустелі Південної Європи
Пустеля Табернас в Іспанії
Табернас – пустельна територія на півдні Іспанії. Ця напівзасушлива пустеля Європи розташована на теренах Андалусії, на північ від Альмерії. Температура тут влітку сягає понад +40°С. Саме через це Табернас вважається одним з найбільш спекотних місць Європи.
Більшість цих пустельних земель безплідні. Інколи на теренах Табернас йдуть рясні дощі. Проте кам’янисті та піщані ґрунти не затримують вологу. Значна ерозія лише сприяє формуванню дивовижних пустельних пейзажів.
Табернас – природний заповідник, що має велику різноманітність видів флори та фауни. В ньому також є чимало туристичних стежок для піших походів. Крім того, пустеля Табернас популярна як місце зйомок. Тут знімали багато європейських вестернів у 1960-70-х роках.
В парку можна відвідати голлівудське міні-містечко «Техаський Голлівуд» та головний знімальний майданчик. Також в цій місцевості можна побачити декорації старих вестернів серед справжніх поселень та відвідати замок Табернас, розташований на високому хребті.
Важливо! Табернас в Іспанії охоплює площу понад 280 кв. км та вважається єдиною справжньою пустелею Європи.
Барденас Реалес в Іспанії
Ця напівпустеля Європи також знаходиться на теренах Іспанії, поблизу Тудели в Наваррі. Її площа сягає 455 кв. км. Ця пустельна місцевість вражає мальовничими пейзажами.
Вітрова та водна ерозія створили в цій напівпустелі Європи незвичайні форми в скелях і ґрунті. Тут можна побачити каньйони та плато, ущелини та балки, наскельні пам’ятники та невеликі ізольовані гори, які ще відомі як «кабезос». Найбільш відома скеля Кастільдет’єрра, що нагадує чарівний замок заввишки 50 м.
Цей чарівний, але безлюдний район Іспанії колись використовували як полігон для бомбардування літаків. Проте протести поклали цьому край.
У 1999 р. ця напівпустеля Європи була оголошена природним парком, а згодом біосферним заповідником ЮНЕСКО. Тому тепер місцеві жителі та туристи можуть безпечно блукати та досліджувати захоплюючи краєвиди Барденас Реалес.
Ця пустеля Європи дуже посушлива. Кількість дощів в ній дуже обмежена. Проте, зовсім поруч, на річці Ебро, знаходяться два найвідоміших виноробних регіони Іспанії – Ла-Ріоха та Наварра.
Напівпустеля Барденас Реалес складається з кількох ділянок. Бардена Бланка – центральна її частина, що є найбільш пустельною. Для її рельєфу характерні широкі рівнини та глибокі каньйони, через які течуть сезонні річки. Через насиченість ґрунту гіпсами поверхня в цій частині пустелі біла.
Бардена Негра – частина Барденас Реалес, що являє собою переважно плоскогір’я з каньйонами. Вона переважно вкрита рослинністю. На плоскогір’ї Ель Плано вирощують зернові, а його схили вкриті заростями розмарину та віковими дубами.
Пустеля Аккона в Італії
Ця пустеля Європи знаходиться в італійській Тоскані, в провінції Сієна. Хоча в цілому використовувати термін «пустеля» до цієї території не зовсім коректно.
Клімат та ландшафти тут класифікуються як сухі середземноморські. Максимальна кількість опадів за рік на теренах Аккона складає 600-800 мм.
Однак ця територія різко контрастує зі своїм регіоном. Піщано-гравійні пагорби верблюжого кольору на теренах Аккона виступають як головний контраст із зеленими оливковими деревами на знаменитих пагорбах Тоскани, що розташовані поруч.
Крім того, поблизу знаходяться найкращі виноробні регіони Італії – Валь д’Орча та К’янті та одні з найкращих італійських курортних місць – «Терми». В самій пустелі Аккона можна побачити середньовічне абатство, яке приваблює туристів так само, як білосніжні дюни, що зустрічаються тут подекуди.
Пустельні території Канарських островів (Іспанія)
Клімат Канарських островів зовсім не пустельний. Проте саме тут знаходяться одні з найчарівніших піщаних дюн Європи.
Тенеріфе та Лансароте – два острова вулканічного походження, що вражають дивовижними пейзажами. Деякі райони цих островів виглядають як інопланетні. Природні парки Тейде і Тіманфайя мають славу одних з найкращих в Іспанії.
На канарському Гран-Канарія знаходиться пляж Маспаломас, що вважається одним із найкращих на теренах Канарського архіпелагу. Це не пустеля, проте саме тут можна побачити одні з найкращих піщаних дюн в Європі.
До уваги! Пішінас – найбільші піщані дюни Європи. Вони розташовані біля моря у південній частині італійського острова Сардинія.
Пустелі Східної Європи
Олешківські піски в Україні
Олешки – найбільша пустеля, що розташована у сухостеповій, а не пустельній частині Європи. Вона знаходиться в доволі незвичайному місці, адже Україна відома своїми багатими сільськогосподарськими угіддями.
Олешківські піски – територія на Херсонщині, яку у 19-му ст. почали використовувати вівчарі. Згодом трава там поступилася місцем піску, який з тих пір там панує. Українська пустеля простягається на 158 км та має 7 піщаних горбистих арен загальною площею 175 тисяч гектарів.
Загальна площа Олешківських пісків становить 219 900 га. Насправді вони не є пустелею в звичайному визначенні цього біому. Проте Олешківські піски за площею є найбільшим в Європі піщаним масивом.
Щоб зупинити поширене опустелювання, у 20-му ст. навколо кордонів піску було проведено найбільшу в історії посадку дерев. Майже на 100 тисяч га були висаджені нові дерева.
Деліблатські піски в Сербії
Ця пустеля Європи є частиною природного заповідника поблизу Белграда, біля поселення Деліблато. Вона також відома як «Європейська Сахара». Деліблатські піски – сербський заповідник, що являє собою великий піщаний масив загальною площиною приблизно 300 кв. км.
Ця піщана місцевість в доісторичні часи була частиною набагато більшої пустелі. Її дюни еліптичної форми сформувалися ще в льодовиковому періоді.
Зараз Деліблатські піски являють собою трав’янисто-лісовий ландшафт, схожий на степовий. Тут можна побачити чимало видів флори та фауни, деякі з яких є ендемічними та зникаючими.
Штучна пустеля Європи – Олтенська Сахара в Румунії
Ця пустеля Європи насправді є штучною, фактично створеною людиною. Вона являє собою величезну піщану місцевість в румунському регіоні Олтенія.
Загальна її площина становить приблизно 80 тисяч гектарів. Саме тому Олтенська Сахара вважається найбільшою штучною пустелею Європи.
Існуючі тут піщані території значно розширилися внаслідок значної вирубки лісів. Крім того, у 1960-х роках почали відводити воду з цієї місцевості для ведення сільського господарства.
За кілька років територія майже повністю висохла, перетворившись на піщану пустелю. Тут існує єдиний на теренах Європи Музей піску, що має офіційний статус.
Цікавий факт! Назва «Румунська Сахара» з’явилася завдяки журналістам, які бажали привернути увагу до екологічної проблеми в цьому регіоні країни.
Блендувська пустеля в Польщі
Блендувська пустеля – піщана місцевість поблизу Заверця. Подібно до Олтенської Сахари, вони також здебільшого є результатом людської діяльності.
Вирубка лісів тут почалася ще в середні віки. Внаслідок цього оголилися величезні площі піску. Також тут було проведено осушення води, та земля стала сухою. Сьогодні на теренах цієї посушливої місцевості в Польщі може існувати лише пустельна флора.
Блендувська пустеля має площу лише приблизно 31-32 кв. км. Проте вона є доволі цікавою пустелею в Європі, адже розташована в лісистій місцевості, в оточенні гірських хребтів на півдні за Катовіце.
Цікавий факт! Товщина піску в Блендувській пустелі Польщі сягає в середньому 40 м, а максимально – до 70 м.
Пустельні території Північної Європи
Ісландське нагір’я в Ісландії
Ісландське нагір’я – велика територія у внутрішній частині Ісландії. Ця місцевість не є пустелею в звичайному розумінні. Вона має вулканічне походження, а більшість її територій заселене людьми.
Проте вулканічний ґрунт поглинає воду настільки швидко, що рослини не можуть отримати достатньої її для виживання. Саме нестача вологи та відсутність рослин дозволяє вважати Ісландське нагір’я пустельною територією. Тут можна побачити одні з найбільш фантастичних пейзажів на Землі, які здаються позаземними.